Mieszkańcy gminy Kąkolewnica kultywują pamięć o pomordowanych bohaterach. W niedzielę 12 czerwca uroczystej Mszy św. w intencji pomordowanych w Lesie Baran przewodniczył i homilię wygłosił biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
- Miejsca pamięci o naszych bohaterach winny być zachowane. Dzieci i młodzież powinni znać tę historię. Powinni wiedzieć, że dzięki żołnierzom niezłomnym, ich poświęceniu, ich walce i śmierci, my po wielu zniewoleniach możemy cieszyć się wolnością. Wolność ta została okupiona krwią wielu naszych braci i sióstr. Podobnie jak dzisiaj wolność Ukrainy okupiona jest krwią i męczeństwem wielu Ukraińców.
Widzimy również jak propaganda najeźdźcy za wschodnią granicą zakłamuje rzeczywistość i historię. Podobnie było kiedyś i u nas. Propaganda komunistyczna zakłamywała rzeczywistość. Należy zatem na nowo zobaczyć własną historię, na nowo ją samemu napisać, bo nie jest dobrze gdy naszą historię piszą nam obcy i każą jej uczyć się naszym dzieciom. Nadzieja wolnej Polski dla tych, którzy za nią oddali życie się spełniła. Nadzieja, którą my nosimy w sercu na zachowanie naszej wolności, suwerenności, niezależności, na zachowanie pokoju również się spełni dzięki naszej wytrwałości, nieustępliwości dzięki naszej walce o nasze trwanie przy Bogu, trwanie w prawdzie i dobru – mówił bp Kazimierz Gurda.
Na Uroczysko Baran przybył m.in. Marcin Romanowski - wiceminister sprawiedliwości. - Pamięć o ofiarach to jedna z najważniejszych rzeczy, którą możemy uczynić. To najważniejsza wartość w stosunku do tych, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnym suwerennym państwie. Organizatorzy tych uroczystości od lat kultywują tę pamięć, aby kształtować naszą tożsamość narodową i bronić wolności , suwerenności na przyszłość. Ostatnie tygodnie, miesiące pokazały, że historia się nie skończyła – mówił minister.
- Od 20 lat w druga niedzielę czerwca w sposób szczególny czcimy pamięć pomordowanych i pochowanych żołnierzy, którzy padli ofiarą potwornej komunistycznej zbrodni przeciw pokojowi, ludzkości i narodowi polskiemu – mówi Anna Mróz Wójt Gminy Kąkolewnica. Uroczystość ma dużą rangę. Od czterech lat odbywa się pod patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Naszym wspólnym ideałem jest Rzeczpospolita Niepodległa i bezpieczna. Zasobna i sprawiedliwa. Nowoczesna i strzegąca swej tożsamości – mówi Anna Mróz.
- Moi przodkowie wywalczyli nam wolność. Tutaj walczył mój dziadek. Dziadek ocalał ale te wszystkie miejsca znał. Tutaj przyjeżdżał na Wszystkich Świętych. Zapalał znicz i tutaj się modlił. Miał dużo pamiątek ale przed śmiercią wszystko spalił. Dla mnie to jest miejsce pamięci, zadumy, modlitwy i przede wszystkim wdzięczności, że oni dla naszej wolności oddali życie – mówi Elżbieta Głowniak z Kąkolewnicy.
POSŁUCHAJ
ZOBACZ ZDJĘCIA |
SK/EŁ