W dalszej części spotkania słynny komentator sportowy opowiedział o udziale w igrzyskach olimpijskich w dobie pandemii koronawirusa. Były też wspomnienia dotyczące legendarnego komentatora Jana Ciszewskiego, który Dariusza Szpakowskiego traktował jak syna. Na koniec padło pytanie o tegoroczne piekarskie mistrzostwa świata w Katarze i szanse Polaków w turnieju. Goście stwierdzili, bazując na swoich doświadczeniach, że nie ma pewnego zwycięzcy. Piłka nożna jest nieprzewidywalna, a kluczową kwestią jest zwycięstwo w pierwszym meczu.
Jerzy Chromik urodził się 1 września 1956 roku w Radzyniu Podlaskim. Dziennikarz sportowy i publicysta. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Reportaż dyplomowy obronił w pracowni Krzysztofa Kąkolewskiego. Zadebiutował w tygodniku „Sportowiec”. Publikował również w „Meczu”, „Expressie Wieczornym” i „Przeglądzie Sportowym”. Przeprowadził wiele głośnych wywiadów (najsłynniejszy to „Spowiedź napastnika” z Dariuszem Dziekanowskim). Autor demaskatorskich tekstów o korupcji w polskiej piłce. Konsultant filmu „Piłkarski poker” Janusza Zaorskiego. Od 2006 do 2020 w TVP Sport. Autor książek „On, Strejlau” (2018), „Remanent. Teksty wybrane nie tylko z magazynu Sportowiec” (2021) oraz „Remanent 2. Kalendarze Kazimierza Górskiego” (2022).
Dariusz Szpakowski to jeden z najsłynniejszych polskich komentatorów sportowych. Urodził się 15 maja 1951 roku w Warszawie. W latach 70. ukończył warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. W młodości był koszykarzem Legii Warszawa. Po zakończeniu kariery sportowej w 1976 roku rozpoczął pracę komentatora sportowego. Pierwsze szlify zdobywał w Polskim Radiu, w którym prowadził m.in. Kronikę Sportową. W 1983 roku trafił do Telewizji Polskiej, gdzie pracuje do dziś (z przerwą w latach 2002-2004). Szpakowski komentuje głównie mecze piłki nożnej, ale zajmuje się też hokejem, kajakarstwem, wioślarstwem i kolarstwem. Na antenie TVP od lat relacjonuje m.in. mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w piłce nożnej, a także letnie i zimowe igrzyska olimpijskie. W 1988 roku zagrał komentatora sportowego w filmie „Piłkarski poker” w reżyserii Janusza Zaorskiego, w tym samym roku zaliczył epizod w „Pięciu minutach przed gwizdkiem” Mirosława Gronowskiego. W 1999 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, piętnaście lat później uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 roku otrzymał Piłkarskiego Oscara w kategorii najlepszy komentator telewizyjny. Od 2005 roku razem z Włodzimierzem Szaranowiczem jest komentatorem serii piłkarskich gier FIFA. Szpakowski jest mężem aktorki Grażyny Strachoty, z którą ma dwie córki: Julię i Gabrielę.
.jpg)
Więcej zdjęć >> TUTAJ <<
Fot. Tomasz Młynarczyk
Inf. pras.
[MSz]