R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Podwyżki akcyzy – podatek, który uderza w polskie rolnictwo
2021-12-01 12:16:57 Artykuł czytany 107 razy


Drastyczne koszty produkcji, rosnące ceny energii, galopująca inflacja, niestabilne łańcuchy dostaw wynikające z sytuacji pandemicznej – te i wiele innych czynników utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej i planowanie przyszłych inwestycji. Do tego dochodzą nowe regulacje nakładające dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców i ciężary fiskalne. Jedną z nich jest planowana podwyżka akcyzy na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, która osłabi konkurencyjność polskich producentów i zaszkodzi rolnikom dostarczającym surowce do ich wytworzenia.


W ostatnim czasie prowadzenie biznesu staje się szczególnym wyzwaniem, nie tylko na skutek nieprzewidywalnej sytuacji pandemicznej, ale także tworzonego ad hoc prawa. Przy tej okazji wypada wspomnieć o podatku cukrowym, który – podobnie jak procedowana teraz ustawa akcyzowa – była umotywowana przez ustawodawcę względami prozdrowotnymi. Miała przynieść dodatkowe wpływy do budżetu państwa, a w rezultacie spowodowała ograniczenie produkcji. – „Podatek cukrowy spowodował drastyczny wzrost cen napojów gazowanych, a w efekcie spadek ich spożycia i ograniczenie produkcji. Sytuacja ta doprowadziła do zachwiania kondycji ekonomicznej firm, a jego konsekwencją było zmniejszenie wpływów do budżetu państwa” – zwraca uwagę Andrzej Arendarski, Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej. Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, którą właśnie zajmuje się Sejm, szykuje podobny scenariusz.


Bilans zysków i strat
Branża, której dotyczą zmiany podkreśla, że podniesienie akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe nie tylko osłabi konkurencyjność polskich producentów, ale także zaszkodzi rolnikom i sadownikom, dostarczającym surowce do ich wytworzenia. Akcyza, zgodnie z założeniami resortu finansów, ma przynieść do budżetu już w nowym roku, dodatkowe 2 mld zł. W przeciągu dekady ma to być ponad 100 mld zł.

Problem polega na tym, że w Polsce akcyza na napoje spirytusowe już i tak jest wysoka. Aktualnie wynosi 40 proc. i jest jedną z najwyższych – nie tylko wśród krajów UE, jak np. Niemcy, ale także w porównaniu np. z Ukrainą. Jakie konsekwencje wynikną z planowanej podwyżki akcyzy w przyszłym roku i kolejnych latach?

Podatkowe plagi rysujące się na horyzoncie przez producentami i rolnictwem
Rozwiązania zakładające wzrost akcyzy na mocne alkohole od 1 stycznia 2022 r. o 10 proc., a w latach 2023-2027 – po 5 proc. rocznie będą dotkliwe nie tylko dla producentów tych napojów. Trzeba pamiętać, że istotnym partnerem branży są dostawcy surowców do ich produkcji, a konkretnie ważny w dobie pandemii, krajowy sektor rolniczy i sadowniczy. Jak wynika z danych przytoczonych w najnowszym stanowisku przez Instytut Staszica – branża napojów alkoholowych w znaczącym zakresie zagospodarowuje płody rolne. – „Rocznie polskie gorzelnie przerabiają ok. 50 tys. ton ziemniaków i ok. 750 tys. ton zboża” – można przeczytać w dokumencie pt. „Nowa akcyza, stare błędy. Stanowisko Instytutu Staszica w związku z projektem podniesienia stawek akcyzy na wyroby alkoholowe”.

Biorąc pod uwagę skalę współpracy producentów z dostawcami ziemniaków czy zboża „trudno nie oczekiwać, że „krocząca akcyza” pozostanie bez wpływu na polskie rolnictwo” – zaznaczają autorzy opracowania.

...i na gruncie gospodarczym
Jak podkreśla Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), Andrzej Arendarski:  „Ustawa o podatku akcyzowym procedowana jest w momencie trudnym dla polskiej gospodarki. Konsekwencją utrzymującej się pandemii COVID-19 jest drastyczny wzrost cen i seria kolejnych podwyżek większych niż te, które miały miejsce w okresie ostatnich 20 lat. Najwyższa od lat inflacja, ogromne wzrosty kosztów energii elektrycznej i cieplnej oraz ogólnych kosztów pracy – to duże obciążenia, które muszą ponosić polscy przedsiębiorcy” – wylicza szef KIG. Przedsiębiorcy zgłaszają KIG również swoje obawy związane z niepewnym otoczeniem regulacyjnym i brakiem przejrzystości tworzonego prawa. „Przedsiębiorcy funkcjonują od jednej, niezapowiedzianej podwyżki do drugiej – a ich przykłady można mnożyć, od opłaty cukrowej, recyklingowej po podwyżki podatków. Bardzo trudno jest prowadzić biznes w takim otoczeniu i planować inwestycje na przyszłość” – przytacza Arendarski.

Wzrost cen na alkohole, który nastąpi po wejściu w życie podatku akcyzowego, może być prezentem dla grup przestępczych, zainteresowanych powiększaniem swoich zysków poprzez nielegalny obrót tymi towarami, ze szkodą dla państwa. Legalna sprzedaż się skurczy, co zagrozi wielu firmom i rolnictwu.

Z punktu widzenia profilaktyki i uzależnień, dyskusyjne pozostają również preferencyjne stawki akcyzy na piwa. Eksperci z Instytutu Staszica wskazują, że ich utrzymanie nie tylko nie wpłynie na ograniczanie spożycia alkoholu, co może jeszcze dodatkowo zwiększyć udział piwa w rynku. Jak czytamy w stanowisku: „pozornie stawki wzrastają dla piwa i napojów spirytusowych o tyle samo, szacunkowo jednak, w ciągu tych pięciu lat, cena butelki wódki wzrośnie o ponad 6 zł (łącznie z VAT), a piwa zaledwie o 26 groszy”. Dlatego, zdaniem autorów analizy, warto zastanowić się nad zmniejszeniem różnicy w obciążeniu akcyzowym między napojami spirytusowymi a alkoholami niskoprocentowymi.


Co dalej z ustawą akcyzową?
Po tym, jak nowelizację ustawy w miniony piątek (26 listopada) odrzucił Senat, uznając za szkodliwą, regulacja powróciła pod obrady Sejmu. O jej losach zdecydują głosy rozsądku – nie zawsze względy budżetowe przewyższają nad argumentami gospodarczymi. Lepiej zatrzymać machinę legislacyjną na jej finiszu, niż dopuścić do wejścia w życie szkodliwych przepisów.   


Inf. pras.
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje