Program spotkania:
10.00 – koncert: Jana Pastorková (sopran) oraz Stanislav Šurin (organy)
10.45 – łamanie opłatkiem
11.00 – posiłek i wspólne kolędowanie.
Program koncertu:
P. Pavlín Juraj Bajan, OFM (1721 – 1792) – De nativitate Domini Nostri Jesu Christi:
- Betlema nedaleko
- Dieťatku my prospevujme
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – In dir ist Freude, BWV 615
Adam Michna z Otradovic (1600 – 1676):
- Bůh se nám dnes narodil
- Toto malé děťátko
- Chtíc aby spal
Maurice Duruflé (1902 – 1986) – Prélude sur l’Introit de l’Épiphanie
Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791) – Laudate Dominum (Vesperae solennes de Confessor, KV 339)
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Preludium Es-dur, BWV 552/1
Stanislav Šurin (*1971)- Ave Maria, - O Salutaris Hostia
Polskie kolędy: Jezus malusieńki, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Bóg się rodzi.

Podczas studiów występowała gościnnie w Operze Słowackiego Teatru Narodowego, Operze Kameralnej, Operze Państwowej w Bańskiej Bystrzycy, gdzie była zaangażowana jako solistka, jednocześnie współpracowała z Operą Kameralną Orfeo w Brnie. Obecnie poświęca się głównie działalności koncertowej i pedagogicznej.
Repertuar Jany Pastorkovej obejmuje okres od XVII wieku do współczesności. Współpracuje z wieloma zespołami w kraju i za granicą: Musica aeterna, Musica Florea, Solamente naturali, La Gambetta, Ars Antiqua Austria, Arte dei Suonatori, Cappella Istropolitana, Słowacka Filharmonia. Była także członkiem zespołu Musik for a While oraz Ars Posoniensis.
Jana Pastorková dokonała nagrań dla wydawnictw muzycznych Musica, LUX media, Slovart Records, Ekolio, AP Projekt, Music Fund i Radio Slovak. Dokonała prawykonań wielu dzieł kompozytorów słowackich.

Uczestniczył w wielu transmitowanych nabożeństwach liturgicznych (inauguracja słowackich prezydentów od 1989 r., wizyta Papieża Jana Pawła II itp.). Jako solista występował wiele razy ze Słowacką Orkiestrą Filharmonii. Podczas premierowego wykonania Mszy Głagolickiej Janáčka na Tajwanie w 2000 r. grał solo na organach z National Symphony Orchestra z Tajwanu. Wystąpił również z wieloma recitalami organowymi w wielu krajach europejskich, Japonii, USA, Meksyku, Kanadzie, Rosji, Uzbekistanie i Kazachstanie. Stanislav Šurin nagrał kilka płyt solowych na organy (katedra w Grazu, Schubertkirche w Wiedniu, katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie itp.).
W 2000 r. zorganizował międzynarodową konferencję muzykologiczną poświęconą ochronie organów historycznych. W latach 1999–2002 był redaktorem naczelnym Adoramus Te (czasopisma poświęconego muzyce sakralnej), założycielem i organizatorem festiwali organowych w Trnawie, Pieszczanach, Skalicy i katedrze św. Marcina w Bratysławie. W latach 2006-2008 działał jako muzyk diecezjalny archidiecezji Bratysławsko-Trnawskiej. Artysta wykłada grę organową na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku od 2002 r. Pełni funkcję doradcy przy odnawianiu organów historycznych i budowie nowych instrumentów (Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie itp.). Poświęcił się także komponowaniu. Jest autorem Mszy Trnawskiej (w 2016 r. opublikował płytę CD ze Słowacką Orkiestrą Filharmoniczną) oraz kilku kompozycji opartych na tekstach kościelnych i liturgicznych. Komponował muzykę do wielu wierszy poetów słowackich i francuskich. W 2011 r. Towarzystwo Świętego Wojciecha opublikowało książkę z pieśniami i płytę CD zatytułowaną „Antiphons and Spiritual Songs”. Na początku 2013 r. agencja Celebrity Service opublikowała album z piosenkami opartymi na wierszach Miroslava Valka i wydała pod nazwą „Lady on the Train”. Za niezwykły wkład w przesłanie dzieł Johanna Sebastiana Bacha dla współczesnych w 2009 r. otrzymał nagrodę Sebastiana od stowarzyszenia Ars Ante Portas. W 2016 r. otrzymał nagrodę Fra Angelico od Konferencji Biskupów Słowacji za promocję wartości chrześcijańskich w sztuce na Słowacji.
Inf. prasowe
[ja]