R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jubileuszowy Orszak Trzech Króli w Siemiatyczach
2023-01-06 17:17:05 Artykuł czytany 1562 razy


Po raz dziesiąty, ulicami Siemiatycz przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie to na stałe jest już związane z obchodzoną w Kościele 6 stycznia Uroczystością Objawienia Pańskiego – nazywaną Świętem Trzech Króli.


W tym ważnym dla katolików dniu, w kościołach błogosławione jest kadzidło i kreda, którą oznaczamy drzwi naszych mieszkań. Od roku 2011 uroczystość ta w Polsce jest dniem wolnym od pracy, a celebrując ten dzień wierni biorą udział w orszakach, które odbywają się w wielu miejscowościach, w dużych miastach, a także na wsiach.

W samo południe w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli sprawowana była Msza Św. W kościele witał parafin i gości ks. proboszcz ks. Bohdan Sawicki. Eucharystię koncelebrowali ks. Daniel Obzejta i ks. Paweł Broński. Przy Ołtarzu Pańskim stanął też dk. Paweł Sidun z zakonu Ojców Paulinów.

Kazanie ks. Paweł Broński zaczął od podkreślenia, że procesja w Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa i Orszak Trzech Króli to dwie wyjątkowe okazje, gdy wychodzimy na ulicę, by zamanifestować naszą wiarę. Przypomniał też, że uroczystość, którą obchodzimy historycznie była najstarszą związaną z tajemnicą Bożego Narodzenia ale też i Objawienia całemu światu Jezusa Chrystusa jako jedynego Zbawiciela świata. Natomiast w Polsce od kilkunastu lat to, co najważniejsze, a więc Msza Święta jest uzupełniana wspólnymi ulicznymi jasełkami. To wyjątkowa okazja, by przyznać się do Jezusa i zadać sobie pytanie, o co w tym wszystko chodzi – w naszym świętowaniu, w dawaniu świadectwa. Zwracał uwagę, jak ważne jest to w czasach, gdy tak wiele osób odchodzi od Kościoła, gdy jedni są gorącej wiary a drudzy nie chcą Boga w swoim życiu.

Bóg stworzył nas z miłości i do miłości, dlatego w każdym z nas jest wielkie pragnienie miłości. Chcemy kochać i być kochanymi - wyjaśniał kaznodzieja i podkreślał, że każdy z nas chce być szczęśliwy i kochany, a Bóg jest jedyną miłością. Oddał za nas życia i jest naszym jedynym Zbawicielem. Kończąc homilię życzył wszystkim, by odkryli prawdę o Chrystusie, który jest źródłem szczęścia i mogli o tym świadczyć.

Po Mszy Św. te wyjątkowe uliczne jasełka wyruszyły ulicami Siemiatycz: Górną, Grodzieńską na Plac Jana Pawła II, gdzie znajduje się Stajenka z Nowonarodzonym Jezusem. Tam Trzej Królowie złożyli swoje dary. Radosny, rozśpiewany Orszak zatrzymywał się kilkukrotnie przy specjalnie przygotowanych stacjach. Przy Krzyżu Sybiraków uczniowie Zespołu Szkół Technicznych odegrali scenę z pasterzami, którzy byli świadkami narodzenia Dzieciątka w Betlejem. W scenkę wprowadził zebranych ks. Jarosław Błażejak odczytując stosowny fragment Ewangelii. Na moście na ulicy Grodzieńskiej, czyli w miejscu, które jest symboliczną granicą siemiatyckich parafii, Anielską Bramę przygotowali uczestnicy, pracownicy i przyjaciele Warsztatu Terapii Zajęciowej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Na potężnych schodach przy jednym z lokalnych hoteli zagrano scenkę na Dworze Heroda. Tutaj w role Heroda, jego żołnierzy, kapłanów i dworzan wcielili się uczniowie Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Wszystkie te sceny i ich przesłanie przygotowywały uczestników do sceny finałowej, w której Królowie składając dary pochylili się przed Zbawicielem.

Po złożeniu darów, kiedy wszyscy zebrani symbolicznie oddając hołd Dzieciątku Jezus przyklękli przed Stajenką, głos zabrał dziekan Siemiatycki ks. Jerzy Cudny. Podkreślał, jak to ważne, że siemiatycki Orszak przetrwał próbę czasu i pomimo trudności, jakie zdarzały się w poprzednich latach, znów wrócił w pełnej okazałości, a mieszkańcy i goście tak licznie w nim uczestniczą. W trudnych czasach, gdy obok nas toczy się wojna i giną niewinni ludzie mówił:

- Prosimy, by Chrystus, który jest Królem miłości, sprawiedliwości i pokoju, tę miłości, pokój przyniósł światu. Aby zapanowała zgoda, aby ustały wszelkie wojny i wszelka nienawiść. Aby w sercach naszych nie brakowało miłości i pokoju.

Dalej kapłan podkreślał: - Dziś dziękujemy Chrystusowi za te wielkie dary, które przynosi światu, za te dary, które przynosi do naszych serc, by w nich zagościło królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju, a Dziecię Jezus, które jest symbolem pokoju i miłości, niech znajdzie również miejsce w naszych sercach, naszych domach, naszej miejscowości, całej naszej Ojczyźnie i na świecie.

Organizacją Orszaku Trzech Króli w Siemiatyczach od 10 lat zajmuje się Akcja Katolicka przy współpracy z parafiami, szkołami i innymi instytucjami. W barwnym Orszaku po raz kolejny ulicami miasta przeszli mieszkańcy goście, kapłani i siostry zakonne. Na czele Orszaku niesiono gwiazdę a obok niej kroczyły anioły na szczudłach.

W tym dniu Orszaki Trzech Króli przeszły też ulicami Bielska Podlaskiego, Brańska, Ciechanowca, Drohiczyna.

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<
ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje