R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Samorządowcy z Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny spotkali się u biskupa drohiczyńskiego
2023-01-04 18:47:22 Artykuł czytany 1442 razy


Spotkania opłatkowe samorządowców, parlamentarzystów, służb mundurowych, ludzi kultury i mediów to drohiczyńska tradycja zapoczątkowana przed wieloma laty przez ówczesnego biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. Spotkanie takie odbyło się w środę, 4 stycznia.


Gości w imieniu biskupa Piotra Sawczuka i biskupa seniora Antoniego Dydycza na wydarzeniu organizowanym u progu obchodów 300. rocznicy poświecenia kościoła katedralnego w Drohiczynie witał kanclerz kurii ks. Zbigniew Rostkowski, mówiąc:

- Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią covidową spotykamy się ponownie na dorocznym spotkaniu opłatkowym. W duchu radości i godności dzieci Bożych, którymi jesteśmy dzięki Wcieleniu Syna Bożego, gromadzimy się w Drohiczynie, aby wsłuchać się w przesłanie, jakie niesie Nowonarodzony Jezus, a przede wszystkim przyjąć Jego orędzie pokoju.

Z prelekcją „Kwestie polsko-ukraińskie w świetle aktualnych wydarzeń” wystąpił dr Robert Derewenda, dyrektor IPN w Lublinie, wykładowca KUL. Trudno podjąć ten temat zwłaszcza w obecnej sytuacji wojennej, podkreślał prelegent zaznaczając, że nikt z nas, zwłaszcza najmłodsi nie spodziewali się, że we współczesnym świecie może wybuchnąć wojna. Wykład był bogatą lekcją historii, bo jak podkreślał dr Derewenda, jej znajomość jest niezbędna by móc odnieść się do teraźniejszości na terenie, gdzie historia Polaków, Litwinów i Rusinów przeplatała się i przeplata. Przypomniał zadziwienie świata, gdy po wybuchu wojny nie budowaliśmy obozów dla uchodźców, a przyjęliśmy tylu uciekających z Ukrainy i traktujemy ich jako gości, że pierwszą delegacją, która pojechała na Ukrainę p wybuchu wojny była delegacja najwyższych władz państwowych z Polski. Mówiąc o tym, że Polacy jak żaden inny naród rozumieją, czym jest walka z despotyczną Rosją porównywał narody do rodziny:

- Znajdziemy trudne momenty we wspólnej historii polsko – ukraińskiej, polsko – białoruskiej, polsko – litewskiej, jak i innej, ale w której rodzinie nie ma trudności? (…) My budujemy na tym co nas łączy, a nie na tym co jest trudne i co nas dzieli. Oczywiście, bez prawdy historycznej, bez zbadania tego co nas podzieliło nie jesteśmy w stanie budować dzisiejszych relacji, ale odnosimy się do tego co nas łączyło.

Wspomnieniem o śp. Ojcu Świętym Benedykcie XVI (1927 – 2022) podzielił się biskup senior Antoni Dydycz, do pontyfikatu śp. Benedykta XVI nawiązał też w swoim wystąpieniu biskup Piotr Sawczuk.

Przechodząc do kolejnej części spotkania zaśpiewano kolędę „Wśród nocnej ciszy”, a ks. Wiesław Niemyjski - proboszcz i dziekan drohiczyński odczytał fragment Ewangelii wg Św. Łukasza (2 1-14).

W imieniu całej zgromadzonej społeczności na ręce biskupów życzenia składał Jakub Wierzbicki - wójt gminy Perlejewo wraz z delegacją. Podkreślając, że: - Czas jest bezcennym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Lecz naszym obowiązkiem jest wypełnić go treścią, zrealizować misję, wypełnić zadania.

Samorządowiec życzył: - Niech obecność tutaj da nam wiarę, mądrość i siłę na nadchodzący czas kolejnych działań, aby przynosiły jeszcze piękniejsze owoce, wspierały rozwój duchowy i materialny naszej diecezji i regionu oraz zgodnie z Twoim zawołaniem, nasz najdroższy Pasterzu, i ku Twojej radości, były wypełnieniem woli Boga, i nie nam, lecz imieniu Pana dawały chwałę.

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk zwracając się do gości dziękował za ich obecność i wyraził nadzieję, że normalność, do której powracamy, gdy możemy się spotykać bez obaw o zdrowie, że ta sytuacja pozostanie już codziennością. Biskup zaprosił też do wspólnej modlitwy w dniu pogrzebu śp. Benedykta XVI, tj. do udziału w Mszy Św. zaplanowanej 5 stycznia o godz. 15.00 tj w Godzinie Miłosierdzia w drohiczyńskiej katedrze. W życzeniach mówił o pokoju i zakończeniu konfliktów zbrojnych, by na naszych oczach nie działy się tak skandaliczne sytuacje, jak wojna. Mówił też: - Chciałbym tego życzyć, żeby chrześcijaństwo nie wycofywało się z pól kultury, życia społecznego, ponieważ są dążenia aby je spychać. Oby tak nie było i byśmy mieli w sobie poczucie godności Dzieci Bożych, które nie pozwoli nam wycofywać się tylko bronić prawdy, bronić tego kim jesteśmy, naszej tożsamości a także tożsamości Europy i Polski którą współtworzymy. W życiu zawodowym chcę życzyć Bożego światła (….) żeby dobry Bóg dawał nam dobre pomysły i pokazywał drogi w jaki sposób te pomysły przeprowadzić, żeby stawiał obok nas ludzi, którzy nas wspomogą, którzy będą za nami stali i dzięki którym to się powiedzie. W życiu osobistym życzę zdrowia i pokoju serca, żeby ten rok 2023 był dobry.

Następnie uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy.

Spotkanie ubogacił występ Chóru Parafialnego z Łochowa „Cantamus Mariae” (Śpiewajmy Maryi). Chór z Łochowa działa pod kierunkiem Gabrieli Krzanowskiej, a dyryguje nim Alina Grądzka.

GALERIA ZDJĘĆABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje