- Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią covidową spotykamy się ponownie na dorocznym spotkaniu opłatkowym. W duchu radości i godności dzieci Bożych, którymi jesteśmy dzięki Wcieleniu Syna Bożego, gromadzimy się w Drohiczynie, aby wsłuchać się w przesłanie, jakie niesie Nowonarodzony Jezus, a przede wszystkim przyjąć Jego orędzie pokoju.
Z prelekcją „Kwestie polsko-ukraińskie w świetle aktualnych wydarzeń” wystąpił dr Robert Derewenda, dyrektor IPN w Lublinie, wykładowca KUL. Trudno podjąć ten temat zwłaszcza w obecnej sytuacji wojennej, podkreślał prelegent zaznaczając, że nikt z nas, zwłaszcza najmłodsi nie spodziewali się, że we współczesnym świecie może wybuchnąć wojna. Wykład był bogatą lekcją historii, bo jak podkreślał dr Derewenda, jej znajomość jest niezbędna by móc odnieść się do teraźniejszości na terenie, gdzie historia Polaków, Litwinów i Rusinów przeplatała się i przeplata. Przypomniał zadziwienie świata, gdy po wybuchu wojny nie budowaliśmy obozów dla uchodźców, a przyjęliśmy tylu uciekających z Ukrainy i traktujemy ich jako gości, że pierwszą delegacją, która pojechała na Ukrainę p wybuchu wojny była delegacja najwyższych władz państwowych z Polski. Mówiąc o tym, że Polacy jak żaden inny naród rozumieją, czym jest walka z despotyczną Rosją porównywał narody do rodziny:
- Znajdziemy trudne momenty we wspólnej historii polsko – ukraińskiej, polsko – białoruskiej, polsko – litewskiej, jak i innej, ale w której rodzinie nie ma trudności? (…) My budujemy na tym co nas łączy, a nie na tym co jest trudne i co nas dzieli. Oczywiście, bez prawdy historycznej, bez zbadania tego co nas podzieliło nie jesteśmy w stanie budować dzisiejszych relacji, ale odnosimy się do tego co nas łączyło.
Wspomnieniem o śp. Ojcu Świętym Benedykcie XVI (1927 – 2022) podzielił się biskup senior Antoni Dydycz, do pontyfikatu śp. Benedykta XVI nawiązał też w swoim wystąpieniu biskup Piotr Sawczuk.
Przechodząc do kolejnej części spotkania zaśpiewano kolędę „Wśród nocnej ciszy”, a ks. Wiesław Niemyjski - proboszcz i dziekan drohiczyński odczytał fragment Ewangelii wg Św. Łukasza (2 1-14).
W imieniu całej zgromadzonej społeczności na ręce biskupów życzenia składał Jakub Wierzbicki - wójt gminy Perlejewo wraz z delegacją. Podkreślając, że: - Czas jest bezcennym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Lecz naszym obowiązkiem jest wypełnić go treścią, zrealizować misję, wypełnić zadania.
Samorządowiec życzył: - Niech obecność tutaj da nam wiarę, mądrość i siłę na nadchodzący czas kolejnych działań, aby przynosiły jeszcze piękniejsze owoce, wspierały rozwój duchowy i materialny naszej diecezji i regionu oraz zgodnie z Twoim zawołaniem, nasz najdroższy Pasterzu, i ku Twojej radości, były wypełnieniem woli Boga, i nie nam, lecz imieniu Pana dawały chwałę.
Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk zwracając się do gości dziękował za ich obecność i wyraził nadzieję, że normalność, do której powracamy, gdy możemy się spotykać bez obaw o zdrowie, że ta sytuacja pozostanie już codziennością. Biskup zaprosił też do wspólnej modlitwy w dniu pogrzebu śp. Benedykta XVI, tj. do udziału w Mszy Św. zaplanowanej 5 stycznia o godz. 15.00 tj w Godzinie Miłosierdzia w drohiczyńskiej katedrze. W życzeniach mówił o pokoju i zakończeniu konfliktów zbrojnych, by na naszych oczach nie działy się tak skandaliczne sytuacje, jak wojna. Mówił też: - Chciałbym tego życzyć, żeby chrześcijaństwo nie wycofywało się z pól kultury, życia społecznego, ponieważ są dążenia aby je spychać. Oby tak nie było i byśmy mieli w sobie poczucie godności Dzieci Bożych, które nie pozwoli nam wycofywać się tylko bronić prawdy, bronić tego kim jesteśmy, naszej tożsamości a także tożsamości Europy i Polski którą współtworzymy. W życiu zawodowym chcę życzyć Bożego światła (….) żeby dobry Bóg dawał nam dobre pomysły i pokazywał drogi w jaki sposób te pomysły przeprowadzić, żeby stawiał obok nas ludzi, którzy nas wspomogą, którzy będą za nami stali i dzięki którym to się powiedzie. W życiu osobistym życzę zdrowia i pokoju serca, żeby ten rok 2023 był dobry.
Następnie uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy.
Spotkanie ubogacił występ Chóru Parafialnego z Łochowa „Cantamus Mariae” (Śpiewajmy Maryi). Chór z Łochowa działa pod kierunkiem Gabrieli Krzanowskiej, a dyryguje nim Alina Grądzka.
GALERIA ZDJĘĆ
ABol/DW