R E K L A M A



SIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Adwentowe granie w Ciechanowcu
2021-12-05 20:15:19 Artykuł czytany 216 razy


W Ciechanowcu po raz 40. odbył się Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Przez dwa dni 4 i 5 grudnia w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu rozbrzmiewały ligawki, bazuny, trombity, rogi pasterskie i inne instrumenty pasterskie. Po sobotnich przesłuchaniach konkursowych w niedzielę, uczestnicy konkursu, organizatorzy i goście wzięli udział w uroczystej Mszy Św. której w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu przewodniczył bp senior diecezji drohiczyńskiej JE Tadeusz Pikus.


W sobotę kiedy rozpoczęto przesłuchania konkursowe, jak na zawołanie pierwszych dźwięków ligawek zaczął padać śnieg i konkurs odbywał się w pięknej zimowej oprawie. Od rana do nocy w Muzeum, najpierw przed pałacem, a gdy zapadł zmrok, już w pałacu, można było usłyszeć dźwięki, które związane są nieodłącznie z czasem Adwentu, od wieków są też nierozerwalnie związane z kulturą ludową wielu regionów.
    
Przesłuchaniom konkursowym towarzyszy koncerty - Zespołu „Pleskota” z Chmielna, Regionalnego Zespołu „Koniaków” z Koniakowa, Allana Jürgensa z Estonii oraz koncert kapeli góralskiej z Podhala. Podczas Jubileuszowej Gali wystąpił Zespół „Alphorn Experience” ze Szwajcarii.
  
Wyniki konkursu ogłoszono podczas niedzielnej Gali. Uhonorowano i podziękowano osobom, które od lat wspierają Muzeum w organizacji konkursu, odznaczono kapele które od lat uczestniczą w przeglądzie i uczestników którzy także od lat prezentują w Ciechanowcu swoje umiejętności gry na instrumentach pasterskich.
    
Gości witała w Muzeum dyrektor placówki Dorota Łapiak, przypominając historię ligawkowego grania w Ciechanowcu. Zwróciła uwagę, że konkurs powstał gdy Muzeum dopiero się tworzyło, a poszukiwanie eksponatów na strychach i w stodołach zaowocowało odnalezieniem starej, zapomnianej ligawki i zainspirowało do działań, które odświeżyły tradycję gry na ligawkach. Dziwny instrument, którego początkowo nie umiano nazwać został zidentyfikowany, a tradycja gry przypomniana. Skutkiem tego dziś, konkurs organizowany w Ciechanowcu jest jedną z nielicznych imprez kulturalnych w naszym kraju pielęgnującą stare tradycje polskiego ludu i polskiego chrześcijaństwa zachowana w nieskażonej postaci.
    
Przewodnicząca komisji konkursowej, muzykolog prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska podsumowując przesłuchania konkursowe stwierdziła, że wydarzeni to chociaż z nazwy było konkursem, to w swej istocie było muzycznym popisem, koncertem znakomitych muzyków. Jak mówiła, być może muzyków inspirowała świadomość, że to mija już 40 lat spotkań z tą muzyką. Profesor podkreślała, że muzyka jest doskonałym środkiem komunikacji ponadczasowej i ponad przestrzennej, że jest jak wehikuł czasu. Jej zdaniem obserwacja konkursu napawa optymizmem ze względu na dużą obecność młodych ludzi, którzy wcale nie nieśmiało, ale z pewnością swoich umiejętności, pokazali że nie tylko potrafią grać, ale też, że interesują się tradycję ludową. Nie tylko sięgają do przeszłości, ale biorą na siebie odpowiedzialność za dbałość o tradycję w przyszłości – mówiła muzykolog.

Głównym celem Konkursu jest kultywowanie zwyczaju, przekaz i prezentacja zanikającej umiejętności grania na instrumentach pasterskich we wszystkich regionach Polski raz w krajach europejskich gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują. Zwyczajowo Konkurs w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbywa się w pierwszą sobotę i niedzielę grudnia. Muzyków oceniało Jury w składzie: dr Tomasz Czerwiński – etnograf, nauczyciel akademicki, Członek Rady Muzeum działającej przy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu; dr Artur Gaweł - etnograf, Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie; Przewodniczący Jury - dr hab. prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; dr Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – Zakład Muzykologii, Zbiory Fonograficzne;  Andrzej Klejzerowicz - kowal, budowniczy ludowych instrumentów dętych, wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.

W jubileuszowej edycji uczestniczyło ponad 150 instrumentalistów z kraju i zagranicy.

W kategorii ligawki – dorośli od 18 do 64 lat, zaprezentowało się 24 uczestników. Pierwsze miejsce zdobył – Mateusz Zalewski z Dobrego, 2. miejsce – Teodor Niemyjski z Ciechanowca, 3. miejsce - Zembrowski Andrzej z Dzierzb Szlacheckich i Zalewski Jarosław z Dobrego
    
W kategorii ligawki – dzieci do lat 10, wśród 10 uczestników najwyżej zostali ocenieni: 1. Marcin Maliszewski z Wieski-Wieś, 2. Kuba Muciński z Łochowa, 3. Olga Maliszewska z Wieski-Wieś.

19 osób wzięło udział w konkursie w kategorii ligawki – młodzież do lat 17. Najwyżej ocenieni: 1. Bartosz Tatarczuk z Konabrodu, 2. Marcin Radziszewski Marcin z Boguszy-Starych, 3. Kacper Kamiński z Nura.
    
W kategorii seniorzy (po 65 roku życia), Jury po wysłuchaniu 4 uczestników grających na ligawkach nagrodziło: 1. Tadeusz Augustyniak z Łazówka, 2. Roman Brochocki z Sokołowa Podlaskiego, 3. Stanisław Górski  z Zająca i Andrzej Orłowski z Warszawy.
    
W kategorii bazuny – dzieci i młodzież, spośród 6 uczestników najwyżej oceniono: 1. Andrzej Galiński z Borkowa, 2. Alicja Leoniak z Chwaszczyna, 3. Antonina Gruba z Żukowa
    
Najlepiej grający na bazunach dorośli, to: 1.Paweł Gruba z Żukowa, 2. Grzegorz Choszcz ze Sznurków, 3. Kazimierz Grunholz z Chmielna. W tej kategorii wysłuchano 5 uczestników. 
    
W kategorii trombity – dzieci i młodzież, wysłuchano 11 uczestników, najwyżej ocenieni, to: 1. Bartłomiej Golec z Łodygowic, 2. Paweł Kukuczka z Koniakowa, 3. Michał Pajestka z Koniakowa i Łukasz Heczko z Jaworzynki.
    
W kategorii trombity – dorośli prezentowało się 13 uczestników, najwyżej oceniono: 1. Tadeusz Rucki z Koniakowa, 2. Piotr Jurczak z Targanic, 3. Paweł Kacwin z Krościenka na Dunajcem.

W kategorii rogi pasterskie – dzieci i młodzież w konkursie uczestniczyło 11 osób, najwyżej ocenieni zostali: 1. Bartłomiej Golec z Łodygowic, 2. Paweł Kukuczka z Koniakowa, 3. Michał Pajestka z Koniakowa

W kategorii rogi pasterskie – dorośli, wysłuchano 19 prezentacji, najwyżej zostali ocenieni: 1. Sami Lörtscher z Nimmis (Szwajcaria), 2. Tadeusz Rucki z Koniakowa, 3. Schmittes Christian z Bern (Szwajcaria).

W kategorii inne instrumenty pasterskie – dzieci i młodzież, Jury po wysłuchaniu 21 uczestników, w tym 1 trio, najwyżej oceniło: 1. Fryderyk Jankowski z Jarocina, 2. Paweł Kukuczka z Koniakowa, 3. Bartłomiej Golec  z Łodygowic

Najwięcej, bo 26 osób uczestniczyło w konkursie w kategorii inne instrumenty pasterskie – dorośli. Tutaj najwyżej ocenieni zostali: 1. Andrzej Budz z Dębna, 2. Romuald Jędraszak z Kostrzyna, 3. Milan Roob z Martin (Słowacja)

40. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego – edycja jubileuszowa, organizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbył się pod patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego, przy współudziale Starosty Wysokomazowieckiego oraz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane zostały ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna oraz sponsorów.

Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Foto: E. Murawska Derewońko, J. Leszczyński, Zespół Koniaków

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoListopad 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje