SIEMIATYCZE
Adwentowe granie w Ciechanowcu
2021-12-05 20:15:19 Artykuł czytany 216 razy
W Ciechanowcu po raz 40. odbył się Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Przez dwa dni 4 i 5 grudnia w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu rozbrzmiewały ligawki, bazuny, trombity, rogi pasterskie i inne instrumenty pasterskie. Po sobotnich przesłuchaniach konkursowych w niedzielę, uczestnicy konkursu, organizatorzy i goście wzięli udział w uroczystej Mszy Św. której w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu przewodniczył bp senior diecezji drohiczyńskiej JE Tadeusz Pikus.
Przesłuchaniom konkursowym towarzyszy koncerty - Zespołu „Pleskota” z Chmielna, Regionalnego Zespołu „Koniaków” z Koniakowa, Allana Jürgensa z Estonii oraz koncert kapeli góralskiej z Podhala. Podczas Jubileuszowej Gali wystąpił Zespół „Alphorn Experience” ze Szwajcarii.
Wyniki konkursu ogłoszono podczas niedzielnej Gali. Uhonorowano i podziękowano osobom, które od lat wspierają Muzeum w organizacji konkursu, odznaczono kapele które od lat uczestniczą w przeglądzie i uczestników którzy także od lat prezentują w Ciechanowcu swoje umiejętności gry na instrumentach pasterskich.
Gości witała w Muzeum dyrektor placówki Dorota Łapiak, przypominając historię ligawkowego grania w Ciechanowcu. Zwróciła uwagę, że konkurs powstał gdy Muzeum dopiero się tworzyło, a poszukiwanie eksponatów na strychach i w stodołach zaowocowało odnalezieniem starej, zapomnianej ligawki i zainspirowało do działań, które odświeżyły tradycję gry na ligawkach. Dziwny instrument, którego początkowo nie umiano nazwać został zidentyfikowany, a tradycja gry przypomniana. Skutkiem tego dziś, konkurs organizowany w Ciechanowcu jest jedną z nielicznych imprez kulturalnych w naszym kraju pielęgnującą stare tradycje polskiego ludu i polskiego chrześcijaństwa zachowana w nieskażonej postaci.
Przewodnicząca komisji konkursowej, muzykolog prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska podsumowując przesłuchania konkursowe stwierdziła, że wydarzeni to chociaż z nazwy było konkursem, to w swej istocie było muzycznym popisem, koncertem znakomitych muzyków. Jak mówiła, być może muzyków inspirowała świadomość, że to mija już 40 lat spotkań z tą muzyką. Profesor podkreślała, że muzyka jest doskonałym środkiem komunikacji ponadczasowej i ponad przestrzennej, że jest jak wehikuł czasu. Jej zdaniem obserwacja konkursu napawa optymizmem ze względu na dużą obecność młodych ludzi, którzy wcale nie nieśmiało, ale z pewnością swoich umiejętności, pokazali że nie tylko potrafią grać, ale też, że interesują się tradycję ludową. Nie tylko sięgają do przeszłości, ale biorą na siebie odpowiedzialność za dbałość o tradycję w przyszłości – mówiła muzykolog.
Głównym celem Konkursu jest kultywowanie zwyczaju, przekaz i prezentacja zanikającej umiejętności grania na instrumentach pasterskich we wszystkich regionach Polski raz w krajach europejskich gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują. Zwyczajowo Konkurs w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbywa się w pierwszą sobotę i niedzielę grudnia. Muzyków oceniało Jury w składzie: dr Tomasz Czerwiński – etnograf, nauczyciel akademicki, Członek Rady Muzeum działającej przy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu; dr Artur Gaweł - etnograf, Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie; Przewodniczący Jury - dr hab. prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; dr Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – Zakład Muzykologii, Zbiory Fonograficzne; Andrzej Klejzerowicz - kowal, budowniczy ludowych instrumentów dętych, wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.
W jubileuszowej edycji uczestniczyło ponad 150 instrumentalistów z kraju i zagranicy.
W kategorii ligawki – dorośli od 18 do 64 lat, zaprezentowało się 24 uczestników. Pierwsze miejsce zdobył – Mateusz Zalewski z Dobrego, 2. miejsce – Teodor Niemyjski z Ciechanowca, 3. miejsce - Zembrowski Andrzej z Dzierzb Szlacheckich i Zalewski Jarosław z Dobrego
W kategorii ligawki – dzieci do lat 10, wśród 10 uczestników najwyżej zostali ocenieni: 1. Marcin Maliszewski z Wieski-Wieś, 2. Kuba Muciński z Łochowa, 3. Olga Maliszewska z Wieski-Wieś.
19 osób wzięło udział w konkursie w kategorii ligawki – młodzież do lat 17. Najwyżej ocenieni: 1. Bartosz Tatarczuk z Konabrodu, 2. Marcin Radziszewski Marcin z Boguszy-Starych, 3. Kacper Kamiński z Nura.
W kategorii seniorzy (po 65 roku życia), Jury po wysłuchaniu 4 uczestników grających na ligawkach nagrodziło: 1. Tadeusz Augustyniak z Łazówka, 2. Roman Brochocki z Sokołowa Podlaskiego, 3. Stanisław Górski z Zająca i Andrzej Orłowski z Warszawy.
W kategorii bazuny – dzieci i młodzież, spośród 6 uczestników najwyżej oceniono: 1. Andrzej Galiński z Borkowa, 2. Alicja Leoniak z Chwaszczyna, 3. Antonina Gruba z Żukowa
Najlepiej grający na bazunach dorośli, to: 1.Paweł Gruba z Żukowa, 2. Grzegorz Choszcz ze Sznurków, 3. Kazimierz Grunholz z Chmielna. W tej kategorii wysłuchano 5 uczestników.
W kategorii trombity – dzieci i młodzież, wysłuchano 11 uczestników, najwyżej ocenieni, to: 1. Bartłomiej Golec z Łodygowic, 2. Paweł Kukuczka z Koniakowa, 3. Michał Pajestka z Koniakowa i Łukasz Heczko z Jaworzynki.
W kategorii trombity – dorośli prezentowało się 13 uczestników, najwyżej oceniono: 1. Tadeusz Rucki z Koniakowa, 2. Piotr Jurczak z Targanic, 3. Paweł Kacwin z Krościenka na Dunajcem.
W kategorii rogi pasterskie – dzieci i młodzież w konkursie uczestniczyło 11 osób, najwyżej ocenieni zostali: 1. Bartłomiej Golec z Łodygowic, 2. Paweł Kukuczka z Koniakowa, 3. Michał Pajestka z Koniakowa
W kategorii rogi pasterskie – dorośli, wysłuchano 19 prezentacji, najwyżej zostali ocenieni: 1. Sami Lörtscher z Nimmis (Szwajcaria), 2. Tadeusz Rucki z Koniakowa, 3. Schmittes Christian z Bern (Szwajcaria).
W kategorii inne instrumenty pasterskie – dzieci i młodzież, Jury po wysłuchaniu 21 uczestników, w tym 1 trio, najwyżej oceniło: 1. Fryderyk Jankowski z Jarocina, 2. Paweł Kukuczka z Koniakowa, 3. Bartłomiej Golec z Łodygowic
Najwięcej, bo 26 osób uczestniczyło w konkursie w kategorii inne instrumenty pasterskie – dorośli. Tutaj najwyżej ocenieni zostali: 1. Andrzej Budz z Dębna, 2. Romuald Jędraszak z Kostrzyna, 3. Milan Roob z Martin (Słowacja)
40. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego – edycja jubileuszowa, organizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbył się pod patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego, przy współudziale Starosty Wysokomazowieckiego oraz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane zostały ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna oraz sponsorów.
Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.
ZOBACZ ZDJĘCIA
Foto: E. Murawska Derewońko, J. Leszczyński, Zespół Koniaków
Zobacz także
- Masowe awarie prądu w powiecie...
- W Siemiatyczach będzie Oddział...
- Greckie gotowanie w Mielniku
- Małe Podlasie zaprasza na koncert...
- W Wólce Nadbużnej spłonął dom
- Wystawa plenerowa poświęcona bł....
- Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym...
- 100 urodziny mieszkanki gminy Perlejewo
- Kolejny wykład siemiatyckiego...
- Siemiatyccy policjanci podsumowali...
tel. 600 262 129 siemiatycze@radiopodlasie.pl |
Komentarze
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
-
Przyjęli Maryję do swoich domów
-
Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom
-
Stacja Siemiatycze... Dworzec PKP nocą
-
W styczniu doczekamy sie opadów śniegu...
-
List z kodymskiej parafii...
-
Szopki i dekoracje świątecznie w siedleckich kościołach
-
Pasterka 2020 I
-
Bożonarodzeniowe Szopki w kościele w Siemiatyczach, Pobikrach, Czajach...
-
Pasterka w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie
-
Pasterka w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach
-
Dekoracja świąteczna w radzyńskim sanktuarium
-
„OTO JA ODDAJĘ GO PANU” - POGRZEB IGNACEGO BIJATY
-
Profesjonalny warsztat dla twojego samochodu
-
Konferencja prasowa S. Izdebskiego
-
Protest w Zdanach cz. 2
-
Protest rolników w Zdanach
-
Hiszpański reżyser w Siedlcach
-
Wesoła Trójeczka – sprintem do maratonu
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 2
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 1
-
Koło Przyjaciół KRP z Zalesia świętowało 10-lecie istnienia
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie
Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....
więcej »- Plaża miejska w Ciechanowcu... 2023-02-09 16:50:24 Kategoria: Wieści Podlaskie
- Ponad 200 mln zł od rządu na... 2023-02-07 17:30:49 Kategoria: Wieści Podlaskie
- Nowe radiowozy dla podlaskiej Policji 2022-12-16 11:58:17 Kategoria: Wieści Podlaskie
Zapraszamy na audycje:
O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:
Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...
więcej »- Jak wspierać osoby z chorobą... 2022-12-13 13:12:00 Kategoria:
- Radiowa nowenna przed jubileuszem... 2022-12-07 10:16:34 Kategoria:
- Festyn z okazji 30-lecia KRP w... 2022-11-25 10:54:35 Kategoria:
The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura
W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.
więcej »Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:
Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...
więcej »Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:
Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...
więcej »Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:
Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....
więcej »Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:
SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...
więcej »Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:
Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...
więcej »Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:
Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?
więcej »Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:
Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...
więcej »Siemiatycze
Pon | Wt | Śr | Czw | Pią | So | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Kondolencje
Ostatnio komentowane
- Do Zabuża po nowym asfalcie
- Protest przewoźników w Koroszczynie
- Wręczono Nagrody Starosty Siedleckiego /ZDJĘCIA/
- Wozy bojowe amerykańskiej armii w Sokołowie Podlaskim
- Zmarł wieloletni komendant garwolińskiego hufca ZHP
- Emerytowani nauczyciele otrzymali ,,Pochodnie oświaty’’
- Czy w Łaskarzewie odkopano średniowieczną drewnianą drogę?
- 600-lecie Garwolina
- Czy w Łukowie może powstać galeria handlowa?
- Kościół na Brzeskiej po remoncie robi wrażenie!