R E K L A M A



SIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Laureaci regionalnego konkursu „Podlaskie Barwy Wolontariatu 2018”
2018-12-11 09:37:01 Artykuł czytany 375 razy


Pomagają bo daje im to radość, bo widzą potrzebę niesienia pomocy, bo maja dobre i wrażliwe serca. Ich pracy często nie widać, rzadko się o niej mówi, tym razem zastali docenieni i nagrodzeni. 20 wolontariuszy z województwa podlaskiego zostało wyróżnionych w tegorocznej edycji regionalnego konkursu „Podlaskie Barwy Wolontariatu 2018”.Konkurs pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego organizowany jest przez Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT z Suwałk, a jego gala finałowa odbyła się w poniedziałek, 10 grudnia.


Laureatem konkursu został dr Paweł Grabowski z Michałowa. Komisja konkursowa uzasadniając werdykt wyjaśniała – Dr Grabowski pracował jako wolontariusz w hospicjach dziecięcym i dla dorosłych. Siedem lat temu założył wiejskie hospicjum domowe, jedyne w regionie. Prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i studentów. Pokazuje, na czym polega godność umierania, wartość tego okresu życia. Organizuje akcje, kampanie, wydał tomik wierszy aby zebrać środki na pomoc pacjentom i wybudować stacjonarne hospicjum. „Dr Paweł Grabowski to Judym z Podlasia, który niesie pomoc osobom starszym nieuleczalnie chorym.”

Kolejna statuetka trafiła do Agnieszki Olendzkiej z Siemiatycz, pomysłodawczyni i realizatorki wielu działań wolontariackich. Wielokrotnie koordynowała Ogólnopolskie Akcje na terenie szkoły m.in. Tak pomagam, Skrzydła. Od lat wraz z grupą uczniów jest wolontariuszką na Podlaskiej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych, brała udział w programie „Spotkania w kawiarence”, kampanii społecznej na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji „Tacy sami”, stworzyła punkt wydawania odzieży przy Parafii Św. Andrzeja Boboli.

Dwa wyróżnienia powędrowały do założycieli i członków PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu działającego na terenie powiatu siemiatyckiego. Nagrodzeni , to Jerzy Silwestrowicz z Mielnika i Piotr Wojdat z Milejczyc. Pan Jerzy rozwija wolontariat integracyjny. Prowadzi warsztaty dla młodzieży „Poznaję, doświadczam, rozumiem”, akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci „Pomagamy Liliance”, Łukasz – Dzielny Mały Rycerz”, „Pomoc dla Kuby” - jeśli potrzeba znaleźć sponsora (finansowego, rzeczowego) Jerzy jest niezastąpiony, szczególnie wrażliwy na kwestie dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami.

Pan Piotr rozwija wolontariat osób z niepełnosprawnościami. Pomagał w organizowaniu m.in. biegów ulicznych, turnieju paintballowego dla osób na wózkach, prowadzi warsztaty dla młodzieży, które oswajają z niepełnosprawnością i uczą wrażliwości, prowadzi akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci, pomaga w prowadzeniu biura - dzięki Piotrowi przybywa nowych PełnoAktywnych Wolontariuszy.

Nagrodzono też Mateusza Sacharzewskiego z Bielska Podlaskiego, który wraz z grupą ludzi wspólnymi siłami i dzięki zdobytym przez wspólnie środkom salę weselną przekształcili w Kreatywne Centrum Kultury. Współorganizował wydarzenia charytatywne m.in. Charytatywny Przegląd Kabaretów, Przegląd Hip – Hopowy, Turniej Piłki Halowej im. Jana Czyryndy, jest współorganizatorem WOŚP w Bielsku Podlaskim, stworzył Teatr Młodzieżowo-Studencki „The M.A.S.K.", pomaga w organizacji imprez miejskich m.in. Dni Miasta, Piknik Organizacji Pozarządowych, często je prowadzi, współpracuje ze szkołami i biblioteką.

Pozostali nagrodzeni, to:

Bożena Bednarek z Białegostoku, „liderka społeczna w województwie podlaskim”, inicjatorka konkursu literackiego „Srebro nie złoto”, założycielka Redakcji Senior Białystok i Podlaskiej Redakcji Seniora w której pełni funkcję redaktora naczelnego. Społecznie pracuje indywidualnie z seniorami – dziennikarzami obywatelskimi.

Daria Bobrowska z Suwałk pracowała jako wolontariuszka na Lekkoatletycznym Sportowym Campie na hali OSiR w Suwałkach, współpracowała przy organizacji Międzyszkolnych Zawodów Halowych w Lekkiej Atletyce dla klas I-VI SP, brała czynny udział w przygotowaniach oraz podczas Jubileuszu XX-lecia szkoły, aktywnie działa w trójce klasowej.

Barbara Bożena Brzozowska z Białegostoku „od wielu lat bezinteresownie i dobrowolnie zaangażowana w działalność społeczną i charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych, uchodźców, cudzoziemcom”. Organizuje wolontarystycznie uczniom z rodzin potrzebujących wyjazdy na „zielone szkoły”, kolonie letnie oraz zimowiska, wyjścia na mecze Jagielonii Białystok ucząc zasad fair play. Od 15 lat jest opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu ośmiu”.

Barbara Cituk z Augustowa, przewodnicząca Rady Pożytku Publicznego oraz członek Podlaskiej Rady Pożytku Publicznego. Wspiera w szczególności organizacje senioralne, pomaga w aplikowaniu o środki finansowe, pomaga w rozliczaniu grantów, pozyskuje środki finansowe dla dzieci na organizację zajęć pozalekcyjnych, wycieczki, czy kino. „Jej działalność sprawia, że życie wielu ludzi nabrało barw, tych najpiękniejszych – związanych z nadzieją i radością.”

Joanna Hancz z Suwałk m.in. angażuje się w promocję szkoły – uczestniczy w audycjach radiowych, współpracuje przy organizacji Międzyszkolnych Zawodów w Koszykówce, brała udział w zajęciach promocyjnych programu „Lekkoatletyka dla Każdego”, pomaga rówieśnikom w nauce.

Elżbieta Krystyna Jamiołkowska z Białegostoku, wieloletnia wolontariszka. Od początku pracy angażuje się w akcje charytatywne. Zbiórki na rzecz placówek opiekuńczych, Polaków mieszkających na kresach wschodnich. Współpracuje z Domem Dziecka w Supraślu od 4 lat, jest opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu. Organizuje w szkole akcję honorowego krwiodawstwa.

Małgorzata Kosakowska z Krasnopola jest wolontariuszką, która „ma w sobie dużo wewnętrznego ciepła i optymizmu i taką wewnętrzną intuicję i otwartość na niesienie pomocy, tam, gdzie jej trzeba.” Angażuje się w szczególny sposób co roku w organizację Mikołajek, Zajączka oraz Dnia Dziecka w Oddziale Dzieci Małych i Starszych – szpitala w Suwałkach. Zaangażowała się w realizację projektu społecznego pn. „Bezdomny nie równa się Alkoholik”, którego celem była zmiana stereotypowego myślenia na temat osób bezdomnych.

Grażyna Kowalewska z Łomży założyła stowarzyszenie „Pomocy dzieciom”, zdobywa fundusze na rzecz dzieci, umożliwiła dzieciom ze środowisk wiejskich nieodpłatne skorzystanie z edukacji przedszkolnej. W ramach wolnego czasu prowadzi rozliczenia finansowe, skutecznie włącza ludzi w akcje niesienia pomocy innym, aktywnie uczestniczyła w kweście na rzecz dziecka z wadami słuchu, na rzecz chłopca chorego na raka, w Szlachetnej Paczce.

Joanna Marczyk z Łomży jest aktywną wolontariuszką Klubu Integracji Środowiskowej, działającego społecznie na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wspiera terapeutów podczas pracy z grupą. Działa w Akademickim Forum Samorządowym, organizowała zbiórkę środków na schronisko dla psów, charytatywny mecz piłki nożnej, prowadzi zajęcia dla młodzieży o tematyce prawnej, angażuje się w Szlachetna Paczkę. 

Alina Palczewska z Białegostoku organizowała aukcje prac plastycznych na rzecz Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego, zbiórkę książek dla Polonii za granicą, zbiórka zabawek i książeczek dla dzieci – przekazanych do świetlic Aresztów Śledczych.

Michał Rydzewski z Suwałk sam o sobie mówi: „Wolontariat ukształtował mnie przede wszystkim jako człowieka wrażliwego na dostrzeganie potrzeb innych ludzi. Zauważyłem, ze można pożytecznie spędzać wolny czas i poświęcać się potrzebującym.” Michał jako wolontariusz pracował dwukrotnie podczas Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce, które odbywały się w Suwałkach w okresie wakacyjnym. Jest w bazie dawców szpiku, zorganizował akcję #KOMÓRKOMANIA w szkole, połączoną z rejestracją potencjalnych dawców szpiku. Jest honorowym krwiodawcą.

Kamil Sokołowski z Suwałk - Komendant Hufca ZHP jest osobą, która „podjęła się wyzwania i wzięła na swoje barki, odpowiedzialność za wychowanie wielu osób, tak, by młodsze pokolenia poznały swoją wartość i odnalazły swoje miejsce w społeczeństwie, a to jest bardzo ważna i znacząca rola.” Zorganizował wiele przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat, zbiórkę żywności i ubrań dla powodzian.

Krystyna Sztejter z Suwałk założyła Szkolny Klub Wolontariatu „ISKIERKA, organizuje szkolne kiermasze misyjne i wsparcie finansowe akcji  „STOŁY dla GABONU”, „Misje w BOLIWII”, zachęca uczniów do  dbałości o miejsca pamięci, wspólnie sprzątała z uczniami cmentarz augsburski, uwrażliwia uczniów na potrzeby osób samotnych i starszych.

Halina Toczyłowska z Augustowa od 13 lat działa jako wolontariuszka w zarządzie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Augustowie. Od 10 lat śpiewa w zespole „Senior” przy Osiedlowym Domu Kultury, jest liderką tego zespołu, który występuje jako grupa wolontariuszy na regionalnych imprezach środowisk społecznych. Od kilku lat umacnia model tworzenia w strukturach UTW wolontariatu międzypokoleniowego, co rozszerzyło współpracę seniorów ze społecznością.

Jolanta Wołągiewicz z Białegostoku jest wolontariuszką od 10 lat. „Bardzo aktywnie działa na rzecz środowiska osób starszych w Białymstoku i można ją zdecydowanie nazwać liderką społeczną w Białymstoku i woj. podlaskim.” Współkieruje działanie Punktu Informacji dla Seniora, który jest obsługiwany wolontarystycznie. Skutecznie pozyskuje środki na realizację projektów. Przez wiele lat była społecznym promotorem Programu Grundtvig „Uczenie się przez całe życie”.

Konkurs zorganizowało Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT z Suwałk w ramach projektu „Podlaska Sieć Wolontariatu” współfinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Konkurs barwy wolontariatu pokazuje jak różnorodny jest wolontariat, jaka drzemie w nim siła i jak wielu jest wolontariuszy.







Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj



ABol  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoGrudzień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje