Odkrycie składa się m.in. z bogato zdobionych srebrnych lunuli, różnych typów srebrnych zausznic, srebrnych paciorków z guzami oraz paciorków szklanych. Odkryta biżuteria zawiera również bransoletkę, pierścionek oraz fragmenty łańcuszka wykonane z brązu. Wszystkie te przedmioty złożone były w niewielkim, zdobionym ceramicznym naczyniu.
Wczesnośredniowieczna biżuteria prezentuje wysoki kunszt wykonania. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż przedstawione zausznice półkoliste z zawieszkami na łańcuszkach mogą wywodzić się z kręgu orientalno-bizantyjskiego. Być może były produktem miejscowym powstałym pod wpływem impulsów przenikających na nasze ziemie lub importem z miejsca ich wytworzenia. Zausznice podobnego typu znaleziono m.in. w skarbie z Góry Strękowej, z Obry Nowej i w skarbie z Zalesia. Z kolei przedstawione paciorki łukowate są znaleziskiem stosunkowo rzadkim. Podobne egzemplarze również odnaleziono w skarbie z Góry Strękowej – powiedziała prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaska Konserwator Zabytków.
W konferencji podczas której zaprezentowano bezcenny archeologiczny skarb wzięła udział prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku, nadinsp. Robert Szewc – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku oraz insp. Piotr Szczepaniak – Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Ozdoby datowane na X i XI wiek w postaci m.in. zausznic, łańcuszków, pierścionków i ozdobnych półksiężyców zostały zabezpieczone podczas wspólnych działań podlaskiej Policji i KAS w połowie września br. w jednym z mieszkań w okolicy Brańska (woj. podlaskie).
W opinii ekspertów z dziedziny archeologii część odnalezionych artefaktów, wywodzących się z kręgu orientalno-bizantyjskiego, należało do bogatej mieszczanki z epoki.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Źródło: PWUOZ, KAS
ABol/DW