R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ligawki w roli głównej
2022-12-04 18:29:51 Artykuł czytany 588 razy


Po raz 41. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbył się Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Przed dwa dni grudniowe powietrze niosło w świat dźwięk ligawek, bazunów, trombitów, rogów pasterskich i wielu innych instrumentów pasterskich.


Zaczęło się bardzo skromnie wspominała dyrektor muzeum Dorota Łapiak – w pierwszym konkursie po wielkich namowach ówczesnego dyrektora muzeum i pomysłodawcy wydarzenia Kazimierza Uszyńskiego wzięło udział 7 wykonawców. Po 41. latach są to już setki muzykujących dorosłych, dzieci i seniorów, którzy przyjeżdżają do Ciechanowca. Do tegorocznego konkursu zgłosili się uczestnicy z całej Polski – z Podlasia i Mazowsza, kaszubi i górale – a także goście zza granicy – ze Słowacji, Szwajcarii, Holandii i Finlandii. Zabrakło w tym roku wykonawców z Ukrainy, jednak pamiętano od nich w czasie koncertów dedykując grę tych, którzy mogli przyjechać.

Kategorią, która wzbudza najwięcej emocji są ligawki – tradycyjny instrument pasterski, od którego wszystko się zaczęło – instrument który odchodził w niepamięć, a dzięki konkursowi przetrwał i dziś (nie tylko w czasie konkursu) zwiastuje czas Adwentu.

Pierwszą nagrodę w kategorii ligawki – dorośli (18-64 lata) zdobył Mateusz Zalewski z Dobrego (woj. mazowieckie), drugie miejsce zajął Teodor Niemyjski z Ciechanowca, a trzecią ex aequo przyznano Pawłowi Bondarczukowi z Wieski Wieś (gm. Jabłonna Lacka) i Pawłowi Fiedorukowi z Ciechanowca.

Wśród seniorów pierwszą nagrodę otrzymał Johan Klein Willink z Eibergen (Holandia), spośród dzieci do lat dziesięciu - Kuba Muciński z Łochowa, wśród młodzieży (11-17 lat) - Łukasz Radziszewski z Boguszy Starych.
    
Grę na instrumentach pasterskich w konkursie w Ciechanowcu oceniało Jury w składzie: dr Tomasz Czerwiński – etnograf, nauczyciel akademicki, Członek Rady Muzeum działającej przy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu; dr Artur Gaweł - etnograf, wieloletni członek komisji konkursowej Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich; Przewodniczący Jury - dr hab. prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - Katedra Muzykologii Systematycznej i Kulturowej; dr Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - Katedra Muzykologii Systematycznej i Kulturowej; Andrzej Klejzerowicz - kowal, budowniczy ludowych instrumentów dętych, wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.
    
Przesłuchania konkursowe odbyły się w sobotę, 3 grudnia wystąpiło wówczas blisko dwustu wykonawców, z których najmłodszy miał 2 lata, najstarszy niemal 90. przesłuchania konkursowe uzupełniane były występami zaproszonych kapel. Drugiego dnia w niedzielę, 4 grudnia uroczyście ogłoszono wyniki i podsumowano konkurs, finałem był koncert galowy.
  
Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestnicy konkursu wzięli udział w Mszy Św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu. Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, który mówił do zgromadzonych: - W świecie żyjącym po swojemu, hołdującym pogańskim wartościom mamy oddychać Bożym Słowem i z wiarą czekać na spotkanie z Chrystusem, które nie tyle zabierze nam dobra uzbierane w świecie, co otworzy przed nami prawdziwe skarby wiecznej szczęśliwości. Nawiązując bezpośrednio do powodu spotkania muzyków zwracał uwagę na związek instrumentów pasterskich z Adwentem: - Uczestniczymy dziś w ciechanowieckiej świątyni w konkursie gry na instrumentach pasterskich, chcemy go rozumie nie tylko jako rywalizację muzyków pod względem umiejętności technicznych i talentów muzycznych, ale chcemy to spotkanie traktować jako piękny element adwentowego ceremoniału, a nawet jako narzędzie duszpasterskie, bo ligawki i inne instrumenty pasterskie swoim dźwiękiem dają znak do działania, budzą z uśpienia, zagubionych wzywają do powrotu, budują wspólnotę, odstraszają wrogów.
    


Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego objęty został patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.

GALERIA ZDJĘĆ 1
GALERIA ZDJĘĆ 2
ABol
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje