W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla narodu polskiego własne, suwerenne państwo - było wartością najwyższą.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Wolność naszej Ojczyzny jest dorobkiem pokoleń, a więc ludzi, którzy odpowiedzieli „nie” wobec postawy, jaką prezentowały osoby związane z postulatami konfederacji targowickiej. Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Przystanek Historia w Siemiatyczach odbędzie się we wtorek, 22 listopada o której godzinie10.00 w Siemiatyckim Ośrodku Kultury (ul. Zaszkolna 1)

Źródło: IPN Białystok
ABol [ja]