Kwiaty złożono również pod Obeliskiem Niepodległości przy siemiatyckim starostwie. Tutaj symbolicznie zapalono znicze, za tych którzy „śnili i walczyli o Wolności Polski”. Obelisk mieści się niedaleko miejsca, gdzie ulokowany był dawny Pałac Księżnej Anny Jabłonowskiej, który w trakcie powstania był miejscem dowodzenia oraz magazynem broni. Właśnie tutaj po bitwie wojska rosyjskie żywcem spaliły Powstańców.
Kolejne miejsce ważne na mapie Powstania Styczniowego, znajduje się w gminie Mielnik. Mieszkańcy Niemirowa z miejscowym proboszczem ks. Rozwadowskim na czele brali czynny udział w Powstaniu Styczniowym. 4 lutego 1864 roku w miasteczku miała miejsce potyczka Powstańców z wojskami rosyjskimi w czasie przeprawy przez rzekę Bug. Na miejscowym cmentarzu katolickim stoi drewniany krzyż, który przypomina o historii sprzed 160 lat. W tym miejscu prawdopodobnie pochowany jest Powstaniec Styczniowy, który zginął podczas zwycięskiej dla Polaków potyczki z rosyjskim wojskiem.
Także tutaj starosta Marek Bobel, wicestarosta Sylwester Zgierun, wójt gminy Mielnik Marcin Urbański i Michał Baranowski Dyrektor GOKSiR w Mielniku złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod Krzyżem Powstańczym – w ten sposób oddali hołd tym, którzy walczyli o Wolną Polskę.
W Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej można oglądać wystawę historyczną, prezentującą ogólny rys Powstania oraz najważniejsze wydarzenia mające miejsce między innymi na terenie gminy Mielnik.
>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<
.jpg)
.jpg)
Tekst i zdjęcia: Powiat Siemiatyckiego
Oprac. ABol
ABol [ja]