Znaczek ukazuje fragment karty pocztowej „Rzeź w Siemiatyczach 6 lutego 1863” z Działu Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Siemiatyckiego Ośrodka Kultury przy ul. Zaszkolnej 1 w Siemiatyczach, podczas którego prezentacji znaczka dokona dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr Marek Jedynak. O przebiegu bitwy siemiatyckiej (6 - 7 lutego 1863) – jednej z największych podczas powstania styczniowego – opowie zaś pracownik Instytutu Marek Gajewski.
Także we wtorek, 7 lutego w Siemiatyczach odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Historia”. O godzinie 10.00 w Siemiatyckim Ośrodku Kultury (ul. Zaszkolna 1) odbędzie się wykład dla uczniów siemiatyckich szkół z prelekcją Marka Gajewskiego z IPN Białystok „Największe Bitwy Powstania Styczniowego. Siemiatycze 1863 r.”.
W tym samym dniu o godz. 11.00 odbędą się miejskie uroczystości w Siemiatyczach na cmentarzu przy ul. Powstania Styczniowego. Przy pomniku poświęconym powstańcom walczącym za wolność Ojczyzny w 1863 r. złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.
Kultywowanie pamięci o podlaskich uczestnikach Powstania Styczniowego i jego największych bitwach jest naszym patriotycznym obowiązkiem, dlatego też postanowiliśmy uwiecznić te wydarzenia i ich bohaterów w tej niestandardowej formie – wyjaśnia IPN.
Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 było największym i najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym polskich patriotów z XIX wieku. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. na terytorium Królestwa Polskiego, a w kolejnych miesiącach objęło swoim zasięgiem ziemie wschodnie – Litwę, Białoruś i część Ukrainy. W trakcie dwuletnich zmagań militarnych z armią rosyjską doszło do ponad 1200 bitew i potyczek. Przez powstańcze szeregi przewinęło się wówczas prawie 200 tys. ludzi. Kosztowało ono życie blisko 20 tys. z nich, z czego ponad tysiąc zawisło na rosyjskich szubienicach. W ramach carskich represji 35-40 tys. byłych powstańców i ich najbliższych rodzin pognanych zostało w eskorcie rosyjskich żołnierzy na katorgę i zesłanie w głąb rosyjskiego imperium.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Źródło: IPN Białystok
ABol/MR