Przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze. W dalszej części w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach sprawowana była Msza Św. w intencji Ojczyzny i tych, którzy oddali za nią swoje życie.
W homilii ks. Jerzy Cudny zwracał uwagę, że w rocznicę wybuchu II wojny światowej, słyszymy wiele wspomnień i relacji osób które jeszcze żyją, a pamiętają wojnę. Przypomniał poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego który oddał życie za Ojczyznę, cytował przy tym słowa „Elegii o chłopcu polski”, gdzie młody poeta pisał:
Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Podkreślał, że te kilka fraz oddaje bolesną rzeczywistość wojny, kiedy promykiem, który w ciemności opromieniał i rozgrzewał była nadzieja wolności. Pytał - jak dziś nasze pokolenie zachowałoby się gdyby ktoś chciał odebrać nam wolną Ojczyznę?
Szukając odpowiedzi na pytanie skąd brali odwagę żołnierze walczący o wolną Polskę, mówił, że ich siła, determinacja, odwaga, męstwo to cechy ludzi dobrze wychowanych, z wartościami w sercu, wiernych Panu Bogu i wartościom takim jak honor, cześć, godność, miłość i poszanowanie - to wszystko było ich fundamentem, to powodowało że nie bali się oddać życia za Ojczyznę.
Tak się dorasta do trumny... cytował kolejny wiersz „Pokolenie” i mówił o dojrzałości młodych ludzi, którzy w jednym momencie musieli stać się dorośli i odpowiedzialni za naród i Ojczyznę.
Kończąc kazanie prosił o modlitwę: - Dziś wspominając trwogę tamtych dni musimy prosić Boga, by nie powtórzyły się tamte krwawe wydarzenia. Trzeba modlić się i prosić Pana Boga o pokój, o to aby nie tylko w dorosłych ale i w młodym pokoleniu nie zabrakło wartości na których można budować jedyną, solidną i trwałą przyszłość.
Warto podkreślić, że groby polskich żołnierzy, przy których rokrocznie spotyka się grupa mieszkańców pamiętających o ważnych dla Polski rocznicach w tym roku zyskały świeży wizerunek. Prace remontowo porządkowe na starym siemiatyckim cmentarzu zostały wykonane w ramach realizowanego przez Szwadron zadania „Żołnierzom poległym w okresie II Wojny Światowej – mieszkańcy powiatu siemiatyckiego”. Powiat Siemiatycki przeznaczył na ten cel kwotę 9,5 tys. złotych. Dzięki środkom finansowym powiatu i zaangażowaniu siemiatyckich ułanów, oczyszczono nagrobki, przeprowadzono dezynfekcję pomników, wzmocniono struktury i uzupełniono ubytki, poprawiono też napisy na pamiątkowej tablicy.
ZOBACZ ZDJĘCIA |
ABol/DW