Gminne Pierwsze spotkanie z tego cyklu zorganizowano w piątek, 30 września. Była to prelekcja znawcy ziół dr Mirosława Angielczyka. Ekspert, właściciela m.in. Ziołowego Zakątka.
Dr Mirosław Angielczyk, absolwent Wydziału Rolniczego, stopień doktora uzyskał na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW, w Katedrze Roślin Warzywnych i Leczniczych. Jest właścicielem Podlaskiego Ogrodu Botanicznego w Korycinach, ogromnego przedsiębiorstwa Dary Natury, w którym sprzedaje ekologiczne, naturalne produkty. Prowadzi wyjątkowe miejsce na Podlasiu - Ziołowy Zakątek. Jest to oaza natury i ekologii. Właśnie tu stworzył unikalny, jedyny w Polsce prywatny, ogród botaniczny. (źródło: SGGW)
Ekspert opowiadał o historii, początkach zabierania i wykorzystywania ziół, o rozwój nauki i nowoczesnych metod badawczych, które spowodowały, że wiedza o roślinach została uzupełniona wiedzą naukową. Mówił o związku roślin z lekami. których powszechnie używany.
Uczestnicy wykładu nie tylko poznali całą (długą) listę popularnych roślin zielarskich, ale niemal każdą z roślin mogli obejrzeć, dotknąć, powąchać. Mówiono o roślinach, które były u nas od zawsze (jak pokrzywa, dziurawiec, krwawnik) i o tych, które przywędrowały do Polski (ruta, szałwia). Ekspert mówił o mieszkankach ziołowych, które możemy samodzielnie wykonać i o licznych (można powiedzieć niezliczonych) dobroczynnych właściwościach ziół. I tak można było dowiedzieć, się np., że młode liście lipy można spożywać jako sałatkę, że aksamitka poprawia wzrok, a rdest – pamięć, że płatki słonecznika działają jak lipa, a rzepik warto pić na refluks.
Nie zabrakło też innych ciekawostek, że arcydzięgiel, który jest pod ścisłą ochroną często jest uprawiany, że kilkaset ton korzenia mniszka lekarskiego używanego na całym świecie pochodzi z polskich upraw.
Było wiele pytań, na które pan Angielczyk chętnie odpowiadał i dyskusji, bo temat okazał się strzałem w dziesiątkę. Pierwsze ziołowe spotkanie rozbudziło ciekawość i apetyt na kolejne spotkania i warsztaty.
Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Dziadkowicach i Lokalne Centrum Aktywności Społeczno – Lokalnej w Dziadkowicach, to bardzo młode instytucje a już teraz można pogratulować im pomysłowości i kreatywności.
GALERIA ZDJĘĆ
.jpg)
.jpg)
.jpg)
ABol [ja]