R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Marszałek Kosicki: Całym sercem jestem z wami
2022-03-10 13:51:49 Artykuł czytany 104 razy


Kosmetyki dla mam, słodycze i zabawki dla dzieci – w środę, 9 marca, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wręczył upominki 49 uchodźcom z Ukrainy, którzy od niedzieli przebywają w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji (WOSiR) w Szelmencie. – Całym sercem jestem z wami. Niektórzy z was stracili domy, rodziny, najbliższych. Możecie na nas, na władze województwa, liczyć – powiedział Artur Kosicki. W spotkaniu uczestniczył również wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz i radny wojewódzki Paweł Wnukowski.


– My, Polacy wiemy najlepiej, co oznacza walka o wolność i niepodległość – zauważył marszałek. Zadeklarował uchodźcom długofalową pomoc. – Możecie w naszym województwie zostać, jak długo chcecie. Możecie ściągnąć tu swoje rodziny  - dodał.

W niedzielę do WOSiR Szelment dotarło 49 uchodźców z Ukrainy. To 19 matek z dziećmi, z których najstarsze ma 16 lat, a najmłodsze rok. Ukraińcy pochodzą z okolic Charkowa. Otrzymali nie tylko nocleg i wyżywienie, ale także konsultacje lekarskie oraz pomoc psychologa.

– Dziękujemy wam ślicznie za pomoc. Mamy leki, mieszkanie. Po przyjeździe przez cały dzień tylko spałyśmy, bo w Charkowie nie mogłyśmy – opowiadała Lilia Miesiechko z Ukrainy, która przebywa w Szelmencie. Na Ukrainie została jej matka i mąż. – Rano spadła wielka rakieta, po chwili zabrałyśmy walizki i byłyśmy już na dworcu. Wsiadłyśmy w pociąg. Po 24 godzinach dotarłyśmy tu.

– Mam nadzieję, że będzie jeszcze dobrze, że jeszcze będę mógł was odwiedzić w waszych domach, w Charkowie – powiedział marszałek.

Podczas spotkania, marszałek informował o działaniach, jakie podjęło i podejmuje Województwo Podlaskie w kwestii pomocy dla uchodźców. Docelowo mają oni zamieszkać w budynku w Suwałkach, zarządzanym przez podległą samorządowi spółkę Ares. Obiekt musi jeszcze zostać wyremontowany i dostosowany do ich potrzeb.

– Mamy świadomość, że dzieci muszą pójść do szkoły, mamy chcą podjąć pracę, niektóre osoby potrzebują też bardziej specjalistycznej opieki medycznej. W Suwałkach ich pobyt będzie przebiegał w lepszych, dogodniejszych dla codziennego funkcjonowania warunkach – ocenił Artur Kosicki. – Zrobimy wszystko, aby nasi goście z Ukrainy czuli się komfortowo.

Kolejnym ważnym zadaniem województwa będzie uruchomienie projektu z funduszy europejskich, w ramach którego zostaną przygotowane miejsca dla uchodźców, którzy będą chcieli zostać w Podlaskiem i tu ułożyć życie. To przedsięwzięcie zapewni im nie tylko dom, ale i pomoc prawną, psychologiczną, społeczną.

– Liczę, że jeszcze w tym miesiącu ten projekt ruszy – zapowiedział marszałek. To nie wszystkie działania samorządu. Województwo podlaskie prowadzi też zbiórkę sprzętu medycznego i strażackiego dla służb ratunkowych na Ukrainie. Dostarczy je spółka PKS Nova, jednostka wojewódzka, która przewozi również uchodźców z granicy. W minioną sobotę zostali przetransportowani uchodźcy z niepełnosprawnościami do ośrodka w Krzyżewie.

– Tworzy się między naszymi narodami wspaniała więź. Warto, aby ten entuzjazm niesienia pomocy uchodźcom nie zgasł. Wiemy, że już prawie 1,5 mln Ukraińców jest w Polsce, ale ta skala będzie jeszcze większa i pomoc nadal będzie potrzebna – stwierdził Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa.

Radny Paweł Wnukowski powiedział, że samorząd województwa – wspólnie z gminami, które bardzo aktywnie włączają się w pomoc – musi zrobić wszystko, aby Ukraińcy, choć przez moment, poczuli się jak u siebie.

– Sytuacja jest dynamiczna. Na pewno ktoś jeszcze do nas przyjedzie. Jesteśmy na to gotowi – zapowiedział Daniel Racis, prezes WOSiR Szelment. – To są ludzie po olbrzymich przeżyciach traumatycznych, którzy przyjechali do nas tylko z dokumentami, bo nawet torby nie mogli ze sobą zabrać. Będą u nas w Szelmencie odpoczywać, odetchną, a potem trafią do Suwałk.

Jak podkreślił marszałek, tak duża pomoc jest możliwa dzięki postawie Podlasian, którzy bardzo zaangażowali się w pomoc Ukrainie. – Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom Podlaskiego, którzy pokazali solidarność, otwartość i włączyli się w pomoc uchodźcom – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Cały czas trwa też zainicjowana przez marszałka Artura Kosickiego zbiórka sprzętu dla ukraińskich ratowników. Pierwsza tura zebranego sprzętu została już przekazana, to torby medyczne z pełnym wyposażeniem, kołnierze ortopedyczne, piły motorowe, koce oraz leki. Sprzęt i leki zebrane do tej pory zostały przekazane do urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, a stamtąd trafią do służb ratunkowych z Obwodu Iwano-Frankowskiego na Ukrainie.

Akcję uruchomił w regionie, na prośbę komendanta Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy, samorząd województwa podlaskiego. Zbiórki odbywają się w siedzibach spółki PKS Nova, jednostki podległej samorządowi. Jak podkreśla Maciej Kudrycki, koordynator akcji, cały czas zgłaszają się kolejne osoby, które chcą przekazać potrzebne rzeczy.

- Zbiórka trwa. Oczekujemy na kolejne dostawy. Zgłosiła się do nas m.in. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiźnie. Strażacy mają tam przygotować rzeczy, których nie używają i przekazać tu do nas. Najbardziej potrzebujemy latarek, kamer termowizyjnych oraz noszy.

Na wszelkie pytania dotyczące zbiórki odpowiada koordynator akcji, pod numerem tel.: 661 305 096.

Zbiórka prowadzona jest w budynkach PKS Nova w kilku miastach:

- Bohaterów Monte Cassino 8, Białystok
- Józefa Piłsudskiego 88, Łomża
- Wojska Polskiego 100, Suwałki
- Tadeusza Kościuszki 88, Siemiatycze
    Punkty pracują od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 20.00, w weekendy, w godz. 8.00 – 16.00.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Posty marszałka Artura Kosickiego:

https://twitter.com/artur_kosicki/status/1501561158230237187

https://www.facebook.com/marszalekkosicki/posts/361458642651815

Posty urzędu marszałkowskiego:

https://twitter.com/wojpodlaskie/status/1501561728060035074

https://www.facebook.com/wojpodlaskie/posts/4966621793415027


Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto:  Mateusz Duchnowski  / UMWP


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Kondolencje

Najnowsze Informacje