R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Marszałek Województwa Podlaskiego wręczył stypendia artystyczne
2022-02-15 10:19:37 Artykuł czytany 239 razy


Pisarze, aktorzy, malarze, graficy, dziennikarze – 23 podlaskich artystów otrzymało stypendia roczne i półroczne na realizację tegorocznych projektów: wydawnictw, wystaw, filmów, koncertów. W poniedziałek, 14 lutego, podczas oficjalnej gali, wręczył je marszałek Artur Kosicki. Łącznie udzielone w tym roku wsparcie wyniosło 206 tys. zł.


Województwo Podlaskie sprawuje mecenat nad artystami, twórcami i pedagogami kultury i sztuki. Stypendia są przyznawane w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. W 2022 r. wysokość rocznego wsparcia wynosi 10 tys. zł, a półrocznego – 7 tys. zł. Przyznano 6 półrocznych oraz 16 rocznych stypendiów 17 osobom (jedno otrzymało dwóch laureatów).
– Cieszymy się jako zarząd województwa, że państwo tak prężnie i dobrze działacie, realizujecie tak wspaniałe przedsięwzięcia. Doceniamy to, jesteśmy dumni, stanowicie państwo wizytówkę tego województwa. Te stypendia mają pomóc realizować państwu swoje projekty. A są to przeróżne dzieła sztuki, filmy, książki, publikacje, poprzez które promujecie Podlaskie i za które, jako zarząd, dziękujemy – powiedział marszałek. Podkreślił też, że choć są to z nazwy stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego, w rzeczywistości jednak przyznaje je cały samorząd: zarząd województwa i radni wojewódzcy, którzy przedzielają na ten cel pieniądze.

Po przekazaniu dyplomów tegorocznym stypendystom – jako ich reprezentantka – na scenie wystąpiła Dorota Sokołowska, dziennikarka i autorka programów o kulturze, która dzięki stypendium zrealizuje dziesięć reportaży literackich „Mój dom. Artyści Podlasia”.

– Bardzo dziękujemy członkom kapituły za to, że wnikliwie przyjrzeliście się naszym pracom i dostrzegliście w nich potencjał. Postaramy się go nie zawieść. Dziękujemy przede wszystkim panu marszałkowi. Wierzymy, że będzie pan nas wspierał swoją dobrą energią. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy dziś przeżywać chwile ogromnego wzruszenia.

Galę uświetnił występ Małgorzaty Trojanowskiej, stypendystki z ubiegłego roku, laureatki wielu konkursów wokalnych, która – w ramach stypendium – we współpracy z Robertem Maratem nagrała płytę z muzyką kompozytorów polskich do poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Na zakończenie gali marszałek wyraził nadzieję, że kiedyś uda się nagrodzić wszystkich składających wnioski o stypendia:

– Tych przedsięwzięć, arcydzieł, skarbów, które składacie, jest co roku bardzo dużo. I co roku mamy wielki kłopot, bo chcielibyśmy wszystkich uhonorować. Może za rok, dwa… Taki idealistyczny cel, jako zarząd, sobie postawiliśmy – zapowiedział Artur Kosicki.

Laureaci stypendiów artystycznych Marszałka Województwa Podlaskiego, stypendyści półroczni:

Mirosława Łuksza – autorka książek, jej teksty były tłumaczone na język angielski, czeski, rosyjski, rumuński, ukraiński i grecki. Członek Związku Literatów Polskich. Program stypendialny: „Pampuszka na podlaskich dróżkach”– napisanie tomu wierszy dla dzieci.

Jakub Chomiczewski – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Filii w Białymstoku. W latach 2020-2021 został laureatem dziewięciu międzynarodowych konkursów, m.in. w Rosji, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Program stypendialny: „Podlaski rodowód, klarnetowe fascynacje, prawykonanie” – uwydatnienie muzycznego wkładu Podlasia w rozwój kultury polskiej i światowej.

Julia Sacharczuk – magister aktor-lalkarz, etatowa aktorka Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Realizuje się również w filmie. Program stypendialny: „Mądrość Lasu” – spektakl dla dzieci.
Rafał Grabowski – muzyk, akordeonista, kompozytor, autor aranżacji. Uczestnik licznych festiwali i wydarzeń muzycznych. Program stypendialny: „Nie banda ja bascu jadła” – opracowanie tekstów i wykonanie aranżacji inspirowanych polskim folklorem Podlasia.

Krzysztof Chyży – zajmuje się malarstwem indywidualnym, szczególnie techniką akwareli i akrylu. Prace ukazują zarówno architekturę, jak i pejzaże Podlaskiego. Program stypendialny: „Akwarelowe pejzaże Podlasia – wędrówka”.

Andrzej Żmuda – zajmuje się malarstwem, grafiką, ceramiką. Uczestnik licznych plenerów rzeźbiarskich i malarskich oraz wystaw malarstwa, grafiki i rzeźby w Polsce, we Włoszech i w Belgii. Program stypendialny: „Nowe spojrzenie na stare ilustracje” – cykl prac ceramicznych.

Stypendyści roczni:

Ks. Tomasz Grabowski – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Ponadto pełni rolę Konserwatora Diecezjalnego, współpracując z Podlaskim i Mazowieckim Konserwatorem Zabytków. Program stypendialny: „Katalog kościołów Diecezji Łomżyńskiej Jubileusz 100¬-lecia 1925-2025”.

Marta Gredel-Iwaniuk – instruktor ds. muzyki w Hajnowskim Domu Kultury, gdzie zainicjowała powstanie oraz działalność Studia Piosenki, które zdobyło nagrody w wielu festiwalach. Program stypendialny: „Dziecięcy świat dźwiękiem malowany” – autorskie utwory muzyczne o tematyce dziecięcej.

Helena Miszkin – dziennikarka, autorka kilkudziesięciu reportaży i kilkuset tekstów: interwencyjnych, relacji, felietonów, korespondencji. Program stypendialny: „Wydanie w formie książki wybranych reportaży o Sokółce zamieszczonych w latach 1998-2016 w prasie lokalnej i w Internecie”.

Aneta Popławska – wszechstronnie uzdolniona projektantka, posiadającą tytuł artysty plastyka i magistra inżyniera, która w swojej pracy wychodzi poza granice tradycyjnej mody, łącząc sztukę z nowoczesnymi technologiami oraz tradycyjnym rękodziełem. Program stypendialny: „Tradycyjne techniki tkackie w modzie współczesnej – kolekcja biżuterii i dodatków”.

Jakub Dobrzyński – autor licznych publikacji o tematyce demograficznej, społecznej, religijnej. Uczestnik wielu konferencji, członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży. Program stypendialny: „Rolnicy i kolejarze. Przemiany w życiu codziennym i strukturach łapskiej rodziny w latach 1862-1939 za sprawą budowy Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Przygotowanie publikacji”.

Marcin Idźkowski – fotograf, filmowiec z wieloletnim doświadczeniem, laureat licznych polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych, animator kultury, instruktor edukacji pozaformalnej, prezes Fundacji Czwarty Wymiar. Program stypendialny: „#modernpodlasie” – stworzenie wystawy i fotoalbumu.

Dorota Sokołowska – dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok. wydawca magazynu kulturalnego „Podróże po kulturze”, autorka programów promujących czytelnictwo, recenzentka teatralna i autorka audycji dokumentalnych i reportaży. Program stypendialny: „Mój dom. Artyści Podlasia” – cykl dziesięciu reportaży literackich.

Izabela Cierpikowska – instruktor ds. folkloru i plastyki Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Zajmuje się głównie popularyzacją i rozwojem folkloru kurpiowskiego. Program stypendialny: „Podlaskie Kurpie Zielone regionu łomżyńskiego” – zilustrowana obrzędowość i tradycje.

Szczepan Skibicki
– członek grupy „Go-Podlasie”. Fotografuje od 1996 r., filmuje od 2012 r., zawodowo starszy specjalista do spraw grafiki i filmów w Muzeum Wojska w Białymstoku. Laureat wielu festiwali i konkursów krajowych i międzynarodowych. Program stypendialny: „Kapliczki Podlasia” – film w technice time-lapse.

Marcin Fabiszewski – twórca, kompozytor, autor tekstów oraz wykonawca. Przy współpracy z licznymi artystami i kompozytorami współtworzył kilkadziesiąt utworów. Program stypendialny: „Kolekcjoner” – projekt z klimacie muzyki rozrywkowej.

Przemysław Piotrowski – działalnością artystyczną zajmuje się od dziecięcych lat. Od kilku lat realizuje się w karierze solowej. Obecnie skupia się nad stworzeniem, produkcją i wydaniem autorskich utworów o charakterze rozrywkowym. Program stypendialny: „Kolekcjoner” – projekt z klimacie muzyki rozrywkowej.

Katarzyna Pilic
– autorka wystaw indywidualnych, zbiorowych, publikacji. Wielokrotnie nagradzana. Jej działalność kulturotwórcza skupia się m.in. na prowadzeniu warsztatów. Program stypendialny: „Podlaskie Babki. Design inspirowany kobiecymi strojami ludowymi Podlasia.

Michał Jarmoszuk – aktor lalkarz w Białostockim Teatrze Lalek. Jego dorobek artystyczny to 35 spektakli teatralnych, cztery role filmowe i telewizyjne oraz dwa słuchowiska radiowe. Laureat licznych indywidualnych i zespołowych nagród aktorskich w kraju i za granicą. Program stypendialny: Reżyseria oraz realizacja wideoklipu muzyczno-tanecznego –kompozycją i tekstem własnego autorstwa przy współpracy z podlaskimi tancerzami i twórcami filmowymi.

Malwina Marciniak – muzycznie kształci się od najmłodszych lat. Wielokrotnie występowała w ośrodkach muzycznych naszego miasta i regionu. W 2015 r. otrzymała dyplom magistra sztuki w zakresie gry na fortepianie z wynikiem bardzo dobrym, w 2018 r. w zakresie teorii muzyki (z wyróżnieniem), obecnie kontynuuje studia kompozytorskie. Program stypendialny: Współczesna muzyka fortepianowa twórców z Podlasia – cykl recitali pianistycznych.

Monika Smakowska – członkini Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łomży, współprowadząca warsztaty genealogiczne skierowane do uczniów szkół jak i dorosłych, współzałożycielka Grupy Konsultantów Genealogicznych, pracownik administracyjny oraz Anna Zarzecka – członkini Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łomży, współrealizatorka projektów finansowanych przez MNiSW w ramach programu „Dialog”, współprowadząca warsztaty genealogiczne. Program stypendialny: „Akta sejmikowe ziemi łomżyńskiej (1674-1794)” – pozyskanie, edycja źródłowa i popularyzacja na stronie internetowej.

Teresa Modzelewska – do 2020 r. kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Boćkach, obecnie na emeryturze. Bibliotekarz, nauczyciel mianowany, dziennikarka.

Program stypendialny: „Genowefa Łucjan – boćkowska minister kultury – życie i działalność”.

Gratulując stypendystom i czekając na efekty ich twórczej pracy, warto zauważyć, że południowa część województwa podlaskiego jest tu reprezentowana przez powiat hajnowski i bielski, zabrakło powiatu siemiatyckiego. Jak potwierdza Departament Polityki Informacyjnej Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, na stypendia artystyczne 2022' Marszałka Województwa Podlaskiego, nie wpłynęły żadne wnioski o przyznanie stypendium dla osób dorosłych od mieszkańców powiatu siemiatyckiego.

GALERIA ZDJĘĆ

Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Grafika: Mateusz Duchnowski / UMWP

ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • do korektor
    2022-02-15 12:44:46

    arrow

    Dzięki za czujność

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje