Członkowie Rady podzielili się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami oraz kluczowymi kwestiami, które z punktu widzenia samorządów wymagają wsparcia i zaangażowania władz centralnych. Wśród zagadnień podniesionych w dyskusji znalazły się między innymi kwestie finansowania edukacji uczniów z Ukrainy, szkolenia nauczycieli, nauczania języka polskiego, struktur funkcjonowania polskiej oświaty w związku z włączaniem dzieci z Ukrainy, czy zasad organizacji działań edukacyjnych.
W dyskusji podkreślano także znaczenie dialogu z dziećmi: umiejętnego objaśniania, także przy zaangażowaniu psychologów – zarówno dzieciom polskim, jak i ukraińskim – aktualnej sytuacji związanej z doświadczeniem wojny tak, by ograniczyć lęki i zaburzenie poczucia bezpieczeństwa. Przedstawiciele resortu edukacji szczegółowo omówili działania podejmowane w tym zakresie od samego początku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Marszałek Kosicki zaznaczył, że dla samorządów dyskutowane w czwartek tematy, to kwestie pilne do rozwiązania.
- Włączenie dzieci uchodźców z Ukrainy w nasz system szkolny jest sprawą naglącą nie tylko ze względów edukacyjnych. Chodzi przede wszystkim o jak najszybsze zintegrowanie społeczne z polskimi dziećmi, powrót do usystematyzowanego rytmu życia, które w tak młodym wieku jest jednym z gwarantów poczucia bezpieczeństwa. Kontakt z rówieśnikami i nowe wyzwania pozwolą na oderwanie się od wojennych wspomnień – mówił marszałek.
Dodał, że samorządy nadzorujące placówki edukacyjne (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) muszą mieć też konkretną wiedzę co do pomocy oferowanej przez państwo w kwestii organizacji edukacji dla dzieci z Ukrainy.
Podsumowując posiedzenie Rady, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski akcentował efektywność przyjętych rozwiązań i z uznaniem wypowiedział się o szybkiej reakcji resortu edukacji na potrzeby gości przybywających do Polski z Ukrainy, przy jednoczesnej dbałości o niezakłóconą edukację dzieci polskich.
Rada ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP działa w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Została powołana w maju 2021 r. Wśród powierzonych jej zadań są: przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta RP; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu terytorialnego; wspieranie działań Prezydenta związanych z realizacją inicjatyw prezydenckich dotyczących samorządu terytorialnego; edukacja oraz promocja działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego. W listopadzie 2021 roku w skład Rady został powołany marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Źródło: Województwo Podlaskie, prezydent.pl
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: prezydent.pl
ABol/DW