Również Ewa Jakubowicz, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zwróciła uwagę, że aby przejść do etapu wojewódzkiego trzeba mieć już sporą wiedzę.
Uczestnicy musieli odpowiedzieć na ponad 30 pytań, dotyczących m.in. pochodzenia, budowy i biologii wirusa HIV, drogi szerzenia się zakażeń wirusem, a także profilaktyki chorób zakaźnych przenoszonych droga płciową. Część zagadnień dotyczyła opieki nad osobami zakażonymi wirusem HIV i chorych na AIDS.
Agnieszka Gumieniak, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Siemiatyczach i laureatka II miejsca w konkursie podkreślała, że olimpiada jest to bardzo dobrą okazją do poszerzania wiedzy.
– Uwielbiam biologię i w ogóle nauki przyrodnicze, więc lubię się sprawdzać w tego rodzaju konkursach. A tę wiedzę, którą zdobywam, na pewno wykorzystam – mówiła Agnieszka, która w olimpiadzie uczestniczy po raz drugi. Jak dodała, dodatkowym argumentem przemawiającym za udziałem w olimpiadzie jest znakomita atmosfera.
Laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a wszyscy uczestnicy upominki od samorządu województwa.
Zgodnie z myślą, że wiedza o chorobie daje zrozumienie, celem olimpiady jest poszerzanie wśród młodzieży wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorób przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Przewodnicząca jury konkursowego dr Dagmara Przekop z Ośrodka Diagnostyczno-Badawczego Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku podkreślała, że olimpiada znakomicie ten cel realizuje.
– Młodzi ludzie uczą się, że wirus HIV nie jest straszny, że można z nim normalnie żyć, można mieć stałego partnera i założyć rodzinę. To tylko kwestia tego, żeby wiedzieć, że taka osoba jest leczona, jest niezakaźna – mówiła dr Przekop.
Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych wirusem HIV. W 2020 roku zakażenie rozpoznano u 1,5 mln osób, 680 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS. W Polsce jest ponad 27,5 tys. zakażonych osób, z czego prawie 3,9 tys. ma AIDS.
W Białymstoku bezpłatne i anonimowe testy na obecność HIV oraz poradnictwo przed- i potestowe można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Bema 2, lok. 010 w poniedziałki i środy, w godz. 15.00 – 17.30.
Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS organizowana jest cyklicznie od 2011 r. przy współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Białymstoku, Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, Ośrodkiem Diagnostyczno-Badawczy Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku oraz Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi województwa podlaskiego.
>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<
(1).jpg)
.jpg)
Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Paweł Krukowski / UMWP
ABol [ja]