R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Podlaskie pomaga Ukrainie!
2022-02-28 15:19:00 Artykuł czytany 24 razy


Wsparcie dla organizacji pozarządowych, miejsca noclegowe i bezpłatny transport autobusami spółki PKS Nova dla uchodźców, zabezpieczone miejsca dla potrzebujących w szpitalach podległych województwu, zbiórka sprzętu ratowniczego. Podlaski samorząd uruchomił szeroki pakiet pomocy na rzecz walczących o wolność Ukraińców, jak również tych, którzy opuścili swój kraj uciekając przed wojną i deklaruje dalsze wsparcie. O szczegółach przedsięwzięć podczas poniedziałkowej (28 lutego) konferencji mówił marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś i członek zarządu Marek Malinowski, przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski oraz radni: Paweł Wnukowski i Sebastian Łukaszewicz.


– Podlaskie jest przygotowane do przyjęcia uchodźców z Ukrainy – mówił podczas konferencji marszałek Kosicki. – W szpitalach już przygotowano blisko 200 łóżek dla potrzebujących hospitalizacji, jest zapas leków i personel. W Szelmencie czekają miejsca noclegowe. Trwa zbiórka niezbędnego sprzętu, a autobusy PKS Nova wyjadą po uchodźców na granicę polsko-ukraińską, jeśli będzie taka potrzeba.

Bogusław Dębski podkreślał, że inicjatywy pomocowe dla Ukrainy zostały wypracowane wspólnie ze wszystkimi klubami radnych.

– Jesteśmy zgodni, bez względu na przynależność partyjną, co do prezentowanych dziś decyzji – podkreślił przewodniczący sejmiku.

Poinformował również, że na poniedziałkowej sesji sejmiku zostanie przyjęte stanowisko w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. Projekt stanowiska jest również efektem współpracy wszystkich klubów.
    
Podlaskie szpitale są w stanie gotowości, poinformował marszałek województwa podlaskiego.

– Mieliśmy w piątek odprawę z dwunastoma dyrektorami podległych nam placówek. Wiemy, że nasze jednostki są przygotowane na przyjęcie osób, które mogą wymagać opieki medycznej, nawet tej szpitalnej. Chciałbym jednocześnie wyraźnie zaznaczyć, że nie będzie to miało żadnego wpływu na opiekę medyczną mieszkańców regionu – mówił marszałek Kosicki.
    
Marek Malinowski, w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za sektor zdrowia, poinformował, że w szpitalach jest obecnie przygotowanych dla uchodźców 196 łóżek.
– Jest to 60 łóżek zabiegowych i 136 niezabiegowych. Ta liczba mogłaby się zwiększyć, jeśli odblokowane zostałyby łóżka tzw. „covidowe” – podkreślił.
    
Są miejsca na zakwaterowanie. Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment zapewni miejsca pobytu dla uchodźców ukraińskich. Jest tam odpowiednie zaplecze sanitarne, a także miejsca na przygotowanie posiłków.
    
Radny Sebastian Łukaszewicz poinformował, że również należąca do samorządu wojewódzkiego spółka „Ares” w Suwałkach udostępni należące do niej budynki szkoleniowe na potrzeby noclegowe.
– Tam będzie potrzebny tylko zakup łóżek i stworzenie zaplecza sanitarnego – mówił.
    
Decyzją władz samorządowych, do akcji pomocy uchodźcom włączyła się też spóła PKS Nova. Oferuje bezpłatne przejazdy Ukraińcom, po okazaniu paszportu. Przewoźnik wyśle też swoje autobusy na granicę polsko-ukraińską, aby wspomóc rozlokowanie uchodźców.
– Tutaj czekamy na sygnał od wojewody, bo należy pamiętać, że te wszystkie działania muszą być skoordynowane – mówił marszałek Kosicki.
    
Marszałek przypomniał, że od piątku (25 lutego) trwa zbiórka zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego dla służb ratunkowych z Obwodu Iwano-Frankowskiego na Ukrainie. Punkty zbioru sprzętu znajdują się w siedzibach PKS Nova w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Siemiatyczach. Dodał, że samorząd województwa planuje wsparcie finansowe bądź rzeczowe dla organizacji pozarządowych uczestniczących w akcjach pomocowych.
    
Prawdopodobnie znów wyjedzie w trasę pociąg z Białegostoku do Kowna.
– Litwa zwróciła się do nas z propozycją wznowienia tego połączenia, aby również przyjmować ukraińskich uchodźców. Będziemy o tym na dzisiejszym sejmiku rozmawiać – przekazał podczas konferencji wicemarszałek Marek Olbryś.

Radny Paweł Wnukowski podziękował wszystkim za okazywaną uchodźcom pomoc. Apelował jednak, aby nie jeździć na granicę na własną rękę, a raczej włączać się w akcje koordynowane przez odpowiedzialne instytucje i organizacje.

GALERIA ZDJĘĆ

Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto:  Mateusz Duchnowski / UMWP
ABol [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje