R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego przeciwko agresji na Ukrainę
2022-02-28 15:24:00 Artykuł czytany 32 razy


Sejmik Województwa Podlaskiego potępił napaść Rosji na Ukrainę, wypowiedział porozumienia o współpracy z białoruskimi obwodami oraz powołał komisję do spraw pomocy Ukraińcom. W ten sposób na posiedzeniu w poniedziałek, 28 lutego, radni zareagowali na rosyjski akt agresji. Ponadto przyznali podlaskim samorządom 20 mln zł dotacji na inwestycje w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.


Poniedziałkowe posiedzenie sejmiku zdominowała dyskusja wokół skutków inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Reakcją radnych było m.in. przyjęcie stanowiska, w którym jednoznacznie potępili ten akt agresji, wyrazili głęboką solidarność z zaatakowanym krajem oraz zadeklarowali pełną pomoc narodowi ukraińskiemu. A po uchwaleniu stanowiska długo dyskutowali na temat różnych form pomocy, jakiej może udzielić Województwo Podlaskie.

„W obliczu bezprecedensowego od czasu zakończenia II wojny światowej ataku Rosji w Europie na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina i bezprawnego wkroczenia na jej terytorium, my, radni Sejmiku Województwa Podlaskiego stanowczo i z całą mocą potępiamy działania Federacji Rosyjskiej oraz jej prezydenta Władimira Putina wymierzone w sąsiada Polski”– czytamy w oświadczeniu przyjętym przez sejmik.

Podlascy radni wezwali w swoim oświadczeniu Federację Rosyjską do zaprzestania działań wojennych oraz poszanowania prawa międzynarodowego. Sprzeciwili się także wszelkim aktom pomocy w inwazji zbrojnej, jakiej Rosji udziela Białoruś.

W stanowisku wyrazili również głęboką solidarność z Ukrainą i zadeklarowali pełne zaangażowanie w pomoc uchodźcom oraz Ukraińcom, którzy zostali w swoim kraju.

Konsekwentnie do przyjętego stanowiska radni jednogłośnie wypowiedzieli w trybie natychmiastowym porozumienia o współpracy międzyregionalnej, podpisane przez Województwo Podlaskie z Obwodem Brzeskim (26.04.2018 r.) i Grodzieńskim (26.04.2017 r.) na Białorusi.

 „W dniu 24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej inwazji na Ukrainę, łamiąc tym samym prawo międzynarodowe. W swojej nieuzasadnionej bezpodstawnej agresji Federacja Rosyjska wspierana jest przez Republikę Białoruś, która użycza jej terytorium i umożliwia atak na Ukrainę także od północy” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. „Dziś – 28 lutego 2022 roku - potwierdzona została śmierć co najmniej 358 ukraińskich cywilów. W tej bezzasadnej, strasznej wojnie zginęło również 16 dzieci, a 45 zostało rannych. Mając na uwadze powyższe wszelka współpraca z administracją publiczną, w tym samorządową państw-agresorów jest niemożliwa”.

Jak podkreślili radni, ta decyzja jest aktem sprzeciwu wobec łamania prawa międzynarodowego i praw człowieka przez Federację Rosyjską i Republikę Białoruś.

Radni powołali również komisję doraźną do spraw pomocy Ukraińcom. W jej skład weszło 15 radnych: Artur Kosicki, Wiesława Burnos, Marek Malinowski, Stanisław Derehajło, Justyna Żalek, Paweł Wnukowski, Sebastian Łukaszewicz, Wanda Mieczkowska, Jerzy Leszczyński, Bogdan Dyjuk, Sławomir Nazaruk, Karol Pilecki, Igor Łukaszuk, Anna Augustyn i Jacek Piorunek.

Podczas tego posiedzenia Sejmiku, radni podjęli też decyzję o zmianie regulaminu przyznawania nagród sportowych przez samorząd województwa. Włączyli do niego zapisy dotyczące wnioskodawców: o przyznanie nagród będą mogły występować kluby sportowe, a także zarząd województwa. Nagradzani będą mogli być także trenerzy. W nowym regulaminie określono też maksymalne kwoty sportowych nagród dorocznych (50 tys. zł) i za szczególne osiągnięcia sportowe (70 tys. zł).

Radni podjęli również uchwałę o przyznaniu dziewięciu samorządom łącznie 405 tys. zł na wsparcie lokalnych bibliotek. To pieniądze, które sejmik przekazuje placówkom pozostałym po filiach bibliotek pedagogicznych prowadzonych przez samorząd województwa. Dzięki temu punkty biblioteczne nadal funkcjonują. Dotacje przeznaczone są m.in. na: uzupełnianie księgozbioru, prasy, pokrycie kosztów eksploatacyjnych budynku i utrzymanie miejsc pracy w placówkach.     Po 45 tys. zł. otrzymają na ten cel: Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Hajnówka, Siemiatycze, Sokółka, Wysokie Mazowieckie, Zambrów i powiat sejneński.

Podczas obrad radni przyznali dotacje w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i powiatów, który jest autorską inicjatywą samorządu województwa. W tym roku w puli znalazło się 20 mln zł. Podczas posiedzenia radni rozdzielili je pomiędzy 28 podlaskich samorządów na różne inwestycje, m.in., budowę dróg, szkół, kanalizacji, domów kultury, oświetlenia.

– Cieszymy się, że jako samorząd województwa możemy wspomóc podlaskie powiaty i gminy. Dzięki funduszowi powstanie wiele ważnych inwestycji, podnoszących jakość życia mieszkańców Podlaskiego: nowe drogi, szkoły, ośrodki kultury – powiedział marszałek Artur Kosicki.


Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto:  Mateusz Duchnowski / UMWP
Abol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje