R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W Białymstoku odsłonięto tablicę upamiętniającą Krzysztofa Putrę
2022-10-22 09:53:30 Artykuł czytany 181 razy


Bez zaangażowania pana marszałka Putry, jego pracy i determinacji, tego obiektu by nie było – powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W piątek, 21 października, w Operze i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) w Białymstoku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wicemarszałkowi Sejmu i Senatu Krzysztofowi Putrze. W uroczystości wziął udział wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.


– To podkreślenie dużego wkładu, jaki wniósł pan marszałek Krzysztof Putra, aby ta opera powstała w Białymstoku. Szczycimy się nią nie tylko tu, w regionie, ale i w całej Polsce, i na całym świecie. Dlatego chcieliśmy oddać mu hołd i uhonorować jego wkład – argumentował marszałek.

Podczas laudacji podkreślał, że Krzysztof Putra był „człowiekiem, który dobrze wykorzystał swoje życie”, który „chciał Polski silnej i szanowanej w Europie, chciał, aby Województwo Podlaskie było dumne i ambitne”.
–Pozostawił po sobie niezatarty ślad. Panie marszałku, na zawsze pozostanie pan w naszej pamięci – zakończył Artur Kosicki.

Violetta Bielecka, dyrektor OiFP, również zauważyła, że Krzysztof Putra był nie tylko wielkim politykiem, ale i skromnym, wrażliwym człowiekiem, wielbicielem sztuki, który działał dla dobra wspólnego.
Natomiast w imieniu rodziny wypowiadał się Sebastian Putra, syn wicemarszałka. Podkreślił, że jego ojciec był wielkim autorytetem, jakich w obecnych czasach brakuje, człowiekiem oddanym regionowi i Polsce.

– Spotykamy się tu dziś, aby zamknąć klamrą budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej, ponieważ 10 lat temu, na wielkim otwarciu, nazwisko „Krzysztof Putra” zostało pominięte – stwierdził Sebastian Putra. – A dziś to dobry moment, żeby go uhonorować i podkreślić wkład, jaki włożył, żebyśmy tu teraz stali.

W podobnym tonie wypowiadał się Jacek Sasin, który stwierdził, że podczas tej uroczystości „została oddana historyczna sprawiedliwość”.
–Od wielu lat nie ma go wśród nas, ale wspominamy go, myślimy o nim. Jego odejście było wielkim ciosem. Myślę, że polska polityka byłaby lepsza, gdyby on był z nami – mówiło śp. Krzysztofie Putrze wicepremier.

Podczas piątkowego wydarzenia odczytano listy, które z okazji odsłonięcia tablicy wystosowali: premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Wzięli w niej udział m.in.: Michał Wiśniewski, wiceminister obrony narodowej, senatorowie Mariusz Gromko i Marek Komorowski, posłowie Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko, wicewojewoda Tomasz Madras, wicestarosta białostocki Roman Czepe, radni wojewódzcy i miasta Białegostoku.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki jest obecnie największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w tej części Europy.

22 kwietnia 2006 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę jej gmachu przy ul. Odeskiej (wcześniej mieściła się przy ul. Podleśnej i funkcjonowała jako Filharmonia Białostocka). Budowa trwała sześć lat i była współfinansowana z funduszy europejskich, ministerstwa kultury i budżetu Województwa Podlaskiego. Kosztowała ponad 220 mln zł.

28 września 2012 r. instytucja, pod dyrekcją prof. Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, rozpoczęła swój 58. sezon artystyczny już w nowej siedzibie i nowej formule – repertuar poszerzył się o spektakle operowe, muzyczne i teatralne. 4 października 2019 r. przyjęła jako patrona Stanisława Moniuszkę.

OiFP jest placówką samorządu województwa, finansowaną przede wszystkim z budżetu Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

***
Krzysztof Jakub Putra (1957-2010) – urodził się 4 lipca 1957 r. w Józefowie w województwie podlaskim. Polski polityk, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji, poseł na Sejm X, I i VI kadencji, wicemarszałek Sejmu VI kadencji.
Wcześniej był m.in. radnym sejmiku województwa podlaskiego i jego przewodniczącym, działaczem Solidarności, a także współzałożycielem Porozumienia Centrum oraz Prawa i Sprawiedliwości.
Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Jest pochowany na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku.

ZDJĘCIA >>>TUTAJ<<<

Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Paweł Krukowski  / UMWP
ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje