R E K L A M A



SIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W stolicy województwa podlaskiego rozmawiano o przyszłości polskiego rolnictwa
2022-04-01 11:22:28 Artykuł czytany 133 razy


Wspólna Polityka Rolna w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz koncepcje rozwoju obszarów wiejskich były głównymi tematami konferencji na temat polskiego rolnictwa, jaka odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w czwartek, 31 marca.


W wydarzeniu, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, wziął udział m.in. Henryk Kowalczyk - wicepremier i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski - Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Artur Kosicki - Marszałek Województwa Podlaskiego.

– Województwo podlaskie to region, którego 40 procent populacji zamieszkuje obszary wiejskie, a 78 spośród 118 gmin to gminy wiejskie. Przemysł rolno-spożywczy to kluczowa gałąź naszej gospodarki. Nic więc dziwnego, że jako Zarząd Województwa Podlaskiego jesteśmy szczególnie zainteresowani tym, jak będzie wyglądać Wspólna Polityka Rolna w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej oraz tym, jaki kształt będzie miał nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który od wielu lat stanowi jedno z najważniejszych narzędzi wspierających rolnictwo i poprawiających jakość życia na wsi – przywitał gości marszałek Artur Kosicki.

Marszałek przyznał, że ta dyskusja jest szczególnie ważna także w kontekście wojny na Ukrainie i pojawiającej się na horyzoncie perspektywy dramatycznego ograniczenia podaży żywności na świecie. I to w momencie, gdy świat dopiero zaczął wracać do równowagi po kolejnych falach pandemii.

– Jestem przekonany, że wszyscy mamy świadomość, że bogata i stabilnie rozwijająca się polska wieś jest fundamentem rozwoju każdego regionu – zwłaszcza takiego jak województwo podlaskie – dodał marszałek.

Komisarz Janusz Wojciechowski, który połączył się online z uczestnikami konferencji, także przyznał, że wojna na Ukrainie miała wpływ na sytuację w rolnictwie. Ukraina była ważnym eksporterem żywności i zbóż na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, co może zachwiać tamtejszym rynkiem żywności.

– Jeśli chodzi o Unię Europejską, to takiego zagrożenia nie ma. Europa ma nadwyżki w produkcji żywności. Jednak agresja Rosji na Ukrainę przypomniała nam, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności – przyznał Janusz Wojciechowski.

Komisarz poinformował o decyzjach Komisji Europejskiej z 23 marca, które miały na celu zabezpieczenie tej sytuacji. To m.in. dodatkowych 500 mln euro z rezerwy budżetowej na Wspólną Politykę Rolną (WPR), zgoda na uruchomienie krajowej pomocy publicznej (dopłaty do nawozów, czy do gospodarstw, które ucierpiały wskutek wzrostu cen pasz), zezwolenie na użytkowanie obszarów wyłączonych z produkcji oraz przyspieszenie terminu wypłat dopłat bezpośrednich.

Wspólna Polityka Rolna nawiązuje do celów wytyczonych przez Europejski Zielony Ład, zgodnie z którym, Europa ma być obszarem neutralnym klimatycznie. To odpowiedź na kryzys klimatyczny i silne procesy degradacji środowiska. Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, jest wiele korzyści, które z niego płyną, jak dopłaty do rolnictwa ekologicznego, dobrostanu zwierząt czy promowanie krótkiego łańcucha dostaw.

WPR jest finansowana z budżetu UE. W latach 2023-2027 przeznaczono na nią 386,6 mld euro. Jak przyznał podczas debaty europoseł Krzysztof Jurgiel, ta kwota powinna być dużo wyższa.

– Reforma WPR daje dużo swobody krajom członkowskim, które poprzez Krajowe Plany Strategiczne będą podejmowały decyzje w zakresie wsparcia – przyznał komisarz. – To dobra podstawa do rozwoju, zwłaszcza dla takich krajów jak Polska, gdzie dominują małe i średnie, rodzinne gospodarstwa rolnicze.

– Cieszymy się z deklaracji, że to państwa członkowskie będą miały wpływ na kształt WPR – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk. – Wojna na Ukrainie, jak widać, zmieniła sposób myślenia w Unii Europejskiej. Bezpieczeństwo żywności stało się ważnym zadaniem, które stoi przed rolnikami i władzami.

Jak zauważył, Podlaskie opiera się na hodowli bydła, zwłaszcza mlecznego. Sytuacja jest tu stabilna, zwłaszcza że sektor opiera się na polskim kapitale.

Natomiast marszałek Artur Kosicki przedstawił innowacyjny projekt, jaki zamierza w niedalekiej przyszłości realizować Podlaskie. To Ekosystem Innowacji Dolina Rolnicza 4.0.

– Jego celem jest rozwój ekologicznego innowacyjnego rolnictwa, które wykorzystuje najnowocześniejsze technologie. Ten rozwój pociągnie za sobą rozwój ekonomiczny całego regionu wraz z jego stolicą – miastem Białystok – mówił marszałek. – Stworzymy dynamiczną strukturę, która będzie wiązała ze sobą różne podmioty, organizacje i instytucje. Będą one jednocześnie współpracowały i konkurowały ze sobą. Główny nacisk położymy na integrację badań, biznesu i nauki. Wykorzystamy potencjał producentów rolnych, przedsiębiorstw, naukowców oraz uczelni.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapewnił, że ministerstwo będzie wspierać Zarząd Województwa Podlaskiego w tych inicjatywach.

– Rolnictwo jest ważną dziedziną gospodarki i będziemy sobie wzajemnie pomagać, aby znakomicie się tu rozwijało – podkreślił.

W pierwszym panelu o Wspólnej Polityce Rolnej wzięli udział również poseł do PE Krzysztof Jurgiel i poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski oraz Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Podczas drugiego panelu Joanna Gierulska i Joanna Czapla z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiły założenia Krajowego Planu Strategicznego 2023 – 2027. Zakłada on wsparcie zrównoważonego rozwoju polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku. Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność.

Jako główne wyzwania zawarte w Planie wymieniano: inwestycje w gospodarstwa zajmujące się przede wszystkim produkcją zwierzęcą i gospodarstwa ekologiczne, wzmocnienie konkurencyjności gospodarstw m.in. poprzez zapobieganie rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń oraz inwestycje na rzecz ochrony klimatu m.in. w odnawialne źródła energii, zbiorniki retencyjne.

Jednym z podstawowych elementów przyczyniających się do utrzymania żywotności ekonomicznej gospodarstw są płatności bezpośrednie. Rozwiązania na lata 2023-2027 zaprojektowane zostały tak, aby przede wszystkim wspierać małe i średnie gospodarstwa rolne zaliczane do gospodarstw rodzinnych.

Wspierana będzie lepsza organizacja łańcuchów dostaw, rozwój małego przetwórstwa oraz uczestnictwo w krajowych i unijnych systemach jakości produkcji żywności.

Uzupełniająco inwestycje obejmą przetwórstwo i wprowadzanie produktów do obrotu. Będą też pieniądze na scalenia gruntów. Na wsparcie mogą liczyć młodzi rolnicy.

W Planie ujęto też przedsięwzięcia, których celem jest poprawa warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich.

O wyzwaniach, jakie stoją przed sektorem rolnictwa w kontekście wojny w Ukrainie, mówił Lech Kołakowski, wiceminister rozwoju wsi i obszarów wiejskich. Podkreślał, że dynamiczna sytuacja geopolityczna bardzo negatywnie wpływa na sytuację żywnościową na świecie, a szczególnie w krajach Afryki. Dodał, że w obecnej sytuacji należy maksymalnie wykorzystać możliwości produkcji żywności. Zaznaczył, że Polska jako kraj, który ma własna produkcję rolną na bardzo wysokim poziomie, postrzegana jest jako „mocarstwo rolnicze”.

W Polsce obszary wiejskie i tereny rolne zajmują odpowiednio 85 proc. i 52 proc. powierzchni kraju. Na wsi mieszka ok. 15 milionów osób, czyli 38 proc. ludności Polski. W całym kraju jest ok. 1,4 mln gospodarstw rolnych.

W debacie wzięli również udział: Marcin Wroński-zastępca dyrektora Gnerelanego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Jerzy Leszczyński-przewodniczący Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskicch i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego i Joanna Sarosiek-dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Konferencję zakończył panel dotyczący wizji rozwoju obszarów wiejskich. Uczestniczący w nim europoseł Krzysztof Jurgiel przed rozpoczęciem dyskusji cytował fragment Traktatu z Lizbony, w którym Unia Europejska deklaruje zmniejszenie dysproporcji w poziomach rozwoju różnych regionów oraz zacofania regionów najmniej uprzywilejowanych. – Takim regionem jest m.in. województwo podlaskie – zaznaczył europoseł podkreślając, że tym bardziej potrzebne są tu działania wskazane w traktacie.

Rafał Romanowski, sekretarz stanu w resorcie rolnictwa, w kontekście przyszłości obszarów wiejskich zaznaczył, że rozwój kraju musi być harmonijny i zrównoważony.

– Jeżeli w rolnictwie ma pracować nadal minimum 10 proc. aktywnego zawodowo społeczeństwa, to musimy stworzyć warunki do tego, żeby polska wieś mogła się rozwijać – powiedział kładąc nacisk na potrzebę wykonywania scaleń i retencji.

W panelu wzięli udział także Wanda Klepacka, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prof. Maciej Perkowski, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego UwB oraz Grzegorz Leszczyński, Prezes Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej.

Posty marszałka Artura Kosickiego:

https://twitter.com/artur_kosicki/status/1509524603797876737?t=DFN1NbwH9cB1X3SEWdDUKw&s=19&fbclid=IwAR1wRZ7-q-5y7n6An2F4afLNBLCMllc1EkFlJv1Nb2C8m7B2Rl3vTscWmYs

Posty urzędu marszałkowskiego:

https://twitter.com/wojpodlaskie/status/1509554882931568645?s=20&t=NTc2Zy2lJKo-MeBMd6qmgg

https://www.facebook.com/142210712522850/posts/5024968480913691/

ZOBACZ ZDJĘCIA



Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto:  Mateusz Duchnowski  / UMWP

ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje