Sokołów Podlaskim jest szczególnie związany z dwoma godnymi chwały i pamięci postaciami: ks. Stanisławem Brzóską - odważnym powstańczym kapelanem i dowódcą, który nie poddał się nawet wtedy, gdy powstanie w innych miejscach Polski już upadło, a także młodym chłopakiem Franciszkiem Wilczyńskim - wiernym adiutantem swego dowódcy.
Na sokołowskiej ziemi - w Kosowie Lackim pochowany jest także najdłużej żyjący powstaniec Feliks Bartczuk.
W sokołowskiej kulturze odbędzie się wiele przedsięwzięć poświęconych Bohaterom Powstania Styczniowego.
W piątek w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu pt. “Pro fide et Patria – Powstanie Styczniowe na ziemi sokołowskiej” oraz obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Młodzież z sokołowskich szkół średnich wysłuchała trzech wykładów:
- “Znani i nieznani. Bohaterowie powstania styczniowego na ziemi sokołowskiej” – wykład Jacka Odziemczyka
- “Etos powstania styczniowego” – wykład Artura Ziontka
- “Pomnik ks. gen. Stanisława Brzóski na przestrzeni lat” – prezentacja multimedialna Bartłomieja Skibniewskiego.
Planowane są specjalne warsztaty dla przedszkolaków, uczniów i osób dorosłych. Powstanie specjalna wystawa plenerowa poświęcona działaniom powstańczym w regionie Podlasia Nadbużańskiego. Wydana zostanie także publikacja opisująca zarówno historię jak i etos powstania, który trwa do czasów obecnych.
Natomiast w przededniu kolejnej rocznicy stracenia przez Moskali ks. Brzóski i F. Wilczyńskiego, czyli 22 maja br. odbędzie się uroczystość przy ich pomniku.
Duża część tych wydarzeń będzie organizowana przez Sokołowski Ośrodek Kultury w ramach zadania „Pro fide et Patria - Powstanie Styczniowe na Ziemi Sokołowskiej” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Niepodległa”.
Głównym partnerem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego, Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. gen. St. Brzóski oraz inne szkoły i instytucje.




.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
PKRy [ja]