Co to takiego? W największym skrócie – ma to być zaplecze do szerokiej działalności kulturalnej, ale i do turystyki. Węgrów od dawna chlubi się tym, że w czasach I Rzeczypospolitej żyli tu obok siebie ludzie wielu narodowości i wyznań. Działające przy parafii stowarzyszenie odwołując się do tej przeszłości zamierza więc organizować koncerty, pokazy filmowe, wystawy, konferencje naukowe, kolonie i tym podobne działania.
Budynek klasztoru przeszedł kapitalny remont. Wymieniono dach i instalacje, zakonserwowano zabytkowe freski (przy okazji odkrywając pod warstwami starej farby kilka do tej pory nieznanych). Na poddaszu urządzono pokoje gościnne z ponad 40 łóżkami. Na niższych kondygnacjach znalazły się sale konferencyjne, a dawny wirydarz został nakryty szkłem i będzie służył jako sala koncertowa i wystawowa.
Wszystko to kosztowało ponad 8 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi ze wspomnianego programu transgranicznego. Po kilkaset tysięcy dołożyły: Narodowy Instytut Wolności i Ministerstwo Kultury, a po kilkadziesiąt – MSZ oraz lokalne samorządy: miasta i powiatu.
Czwartkowe otwarcie ściągnęło wielu znamienitych gości. Poświęcenia dokonali: biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej Henryk Ciereszko i biskup senior diecezji elbląskiej Józef Wysocki. Władze państwowe reprezentowali między innymi: Jan Dziedziczak z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministrowie: Olga Semeniuk, Piotr Uściński i Wanda Zwinogrodzka oraz wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Była Magdalena Gawin z Instytutu Pileckiego, konserwatorzy zabytków, parlamentarzyści, samorządowcy i wielu mieszkańców Węgrowa. Najwięcej gratulacji i oklasków za przeprowadzenie tego trudnego przedsięwzięcia zebrali: proboszcz parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, ks. dr Romuald Kosk oraz senator Maria Koc. Oprawę artystyczną zapewnił Polski Chór Męski pod batutą Piotra Jańczaka, demonstrując przy okazji walory akustyczne nowej sali wielofunkcyjnej.
Co będzie dalej? Program działań kulturalnych na najbliższe tygodnie już jest. Tylko na najbliższy miesiąc zaplanowano: zwiedzanie klasztoru i muzeum, koncerty Marka Piekarczyka, Stanisława Sojki i Wojciecha Bardowskiego, projekcję filmu o prymasie Wyszyńskim i wernisaż wystawy Piotra Adamczyka. A to dopiero początek…
Więcej na ten temat na antenie Katolickiego Radia Podlasie w piątkowym programie „Dzień dobry Podlasie” i w sobotniej „Kulturze na fali”.
GALERIA ZDJĘĆ


AB [ja]