W wygłoszonych podczas dwóch Mszy św. homiliach, ks. Rzepniewski ukazał postać Maryi dającej nadzieję stykającym się z nią ludziom. Czyni to, wymuszając czasami wręcz na swoim Synu Jezusie, udzielanie im potrzebnego wsparcia mocą Boga. Przypomniał cudowne zwycięstwa Polski dokonane za przyczyną Maryi, czczonej jako Jasnogórska Matka i Królowa, dokonująca tymi wydarzeniami przebudzenia swoich dzieci w tragicznych momentach najazdów innowierców, zaborów, okupacji, czy komunizmu. W poetyckiej formie zaapelował on także, aby nie tracić nadziei, że Maryja dokona przebudzenia we współczesnej Polsce i dotknie nim zarówno wierzących, jak też drwiących z Jej wizerunku i chrześcijańskiej wiary Polaków, którzy błąkają się w beznadziejności życia.
Po zakończeniu liturgii, była możliwość nabycia kilku publikacji ks. Mieczysława Rzepniewskiego, podpisanych przez autora.
Uroczystości odpustowe w Kątach były także dziękczynieniem na tegoroczne plony. Poświęcony wieniec, przygotowany w tym roku przez mieszkańców wsi Bednarze, reprezentuje parafię na Dożynkach Gminnych w Korytnicy i Dożynkach Diecezjalnych w Ciechanowcu.
W kościele parafialnym w Kątach możemy podziwiać dwa różne i piękne wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej. Jeden, to szczególny tryptyk ikonograficzny w ołtarzu głównym. Jasnogórska Ikona wykonana jest z artystycznym kunsztem, a otaczają ją boczne skrzydła, ukazujące w formie bizantyjskich ikon, sceny z życia Maryi. Tryptyk ten został wykonany w pracowni Jerzego Nowosielskiego z Krakowa, zmarłego w 2011 roku najbardziej znanego i cenionego malarza i współczesnego pisarza ikon. Na frontonie obecnej świątyni widnieje zaś płaskorzeźba Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej z ołtarza głównego dawnej, drewnianej świątyni zasłaniana niegdyś obrazem św. Józefa. Jest ona zrobiona z dwóch rodzajów drewna. Z ciemnego drewna powstały twarze Jezusa i Maryi oraz dłonie, a z jasnego, pokrytego płatkami złota, suknia i ornament. Dzieło pochodzące prawdopodobnie z 1912 roku wykonano również z wielkim kunsztem rzeźbiarskim. Jasnogórską Płaskorzeźbę odnowioną i podświetloną, umieszczano tam na jubileusz 100-lecia parafii w 2019 roku.
GALERIA ZDJĘĆ |
ks. Artur Płachno