R E K L A M A



WĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Więcej niż Empirowy pasjans
2022-05-14 11:23:49 Artykuł czytany 115 razy


W Muzeum Zbrojowni na zamku w Liwie trwa Weekend Francuski. Rozpoczął się 13 maja od konferencji naukowej „Dał nam przykład Bonaparte”. Księstwo Warszawskie to w historii Polski czas krótki, przez to często niedoceniany – ale bardzo ważny.


Piątkowa konferencja dopełniła pokazywaną na zamku wystawę czasową pod tym samym tytułem. Epoka napoleońska fascynuje nie tylko fanów historii wojskowości. Księstwo Warszawskie, choć istniało zaledwie kilka lat, pozostawiło trwałe ślady także w innych dziedzinach życia. – Wtedy dokonało się dla nas przekroczenie progu nowoczesności. Pojawiło się nowoczesne państwo, zupełnie inaczej zorganizowane niż przedrozbiorowa Rzeczpospolita. Kodeks Napoleona, ale też i kodeks handlowy. Początek zawodowej administracji. Poszerzenie partycypacji innych niż szlachta grup społecznych w życiu społecznym i politycznym. Wolność dla chłopów. To naprawdę było pierwsze nowoczesne państwo polskie – wylicza prof. Jarosław Czubaty z Uniwersytetu Warszawskiego.

Artur Rogalski z Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie i Andrzej Chojnacki z Muzeum Regionalnego w Siedlcach mówili o żołnierzach Wielkiej Armii, którzy po klęsce 1812 osiedli na terenie departamentu siedleckiego. Ślady po nich można znaleźć w starych księgach parafialnych, na cmentarzach, ale i w opracowaniach historycznych. – Przykładem człowieka, który chciał tu zostać, był Pierre Levittoux, sierżant armii francuskiej, który był m. in. dzierżawcą dóbr probostwa siedleckiego. Takich osób znaleźliśmy w naszym regionie co najmniej kilkanaście – mówi Andrzej Chojnacki. Wspomniany Pierre Levittoux to ojciec działacza niepodległościowego z Łukowa, Karola Levittoux, który zapisał się na kartach polskiej historii dramatyczną, samobójczą śmiercią po aresztowaniu i brutalnym śledztwie w warszawskiej cytadeli.

Na konferencji pojawili się również kolekcjonerzy, którzy wcześniej dostarczyli wiele unikalnych pamiątek po epoce napoleońskiej na odbywającą się w zamku wystawę. Maciej Prószyński udostępnił kilka starych bagnetów oraz setkę kart pocztowych, poświęconych Cesarzowi Francuzów i jego wojskom: – Tysiące takich kart wydano na przełomie XIX i XX wieku, kiedy przypadały setne rocznice słynnych bitew epoki napoleońskich. Stawiano z tej okazji pomniki, malowano obrazy, a ówcześni producenci pocztówek trzymali rękę na pulsie.

Marek Axentowicz opowiedział nam o cynowych figurkach żołnierzy, służących do budowania historycznych dioram: – Trzydziestomilimetrowe figurki, pomalowane według obowiązującej w danej epoce kolorystyki. Obdarowaliśmy nimi z żoną kilka muzeów: Muzeum Sienkiewicza, gdzie daliśmy atak husarii, Muzeum Romantyzmu, gdzie jest gabinet szwoleżerów gwardii napoleońskiej, czy w Ostrołęce, gdzie również pokazaliśmy najważniejsze bitwy z tamtych czasów. Epoka napoleońska była w historii wojskowości jedną z najbardziej kolorowych, bo przedtem na drogie barwniki do ubrań stać było tylko rycerstwo.

Piątkową konferencję uświetniło czytanie „Nędzników” Vitora Hugo – oczywiście w oryginale, po francusku, w wykonaniu młodzieży węgrowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Choć na świecie rządzi dziś angielszczyzna, to francuski nadal jest w szerokim użyciu, m.in. w Belgii, Szwajcarii i wielu krajach afrykańskich. A francuska kultura, zarówno dawna, jak i współczesna, ma wielu fanów. – Staram się przekazywać jak najwięcej wiedzy pozajęzykowej. To powoli kiełkuje i dla niektórych uczniów stało się pasją. A co do lokalnych śladów po czasach napoleońskich: dwie moje uczennice nosiły mocno spolszczone nazwiska francuskie. Zapalone do nauki, deklarujące udział w maturze z języka francuskiego. Zgaduję, że odezwał się tu jakiś ukryty gen – mówi Joanna Częścik, nauczycielka z węgrowskiego LO.

Konferencja odbywała się pod patronatem francuskiej ambasady, która z wielkim zadowoleniem przyjmuje fakt, że wspólną historią Polski i Francji zajmują się nie tylko ośrodki uniwersyteckie w wielkich miastach. – Mamy stypendia dla polskich badaczy. Co roku organizujemy otwarty nabór, aby mogli wyjeżdżać do Francji i prowadzić poszukiwania w naszych archiwach. Zainteresowanie jest duże, jest to kilkadziesiąt i więcej osób rocznie. Cieszymy się, że możemy się zbierać wokół tego co nas łączy. Dla nas to jest istotne w kontekście francuskiej prezydencji w Radzie Europejskiej – powiedziała Radiu Podlasie Emeline Quintin, koordynator ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej.

14 maja w Liwie drugi dzień Weekendu Francuskiego, który połączy się z Nocą Muzeów. O godzinie 16.00 i 18.00 odbędą się pokazy dań kuchni francuskiej, a o 20.00 – koncert francuskiej piosenki. Od godziny 18.00 do północy będzie można zwiedzać stałe i czasowe ekspozycje muzealne, włącznie z wystawą „Dał nam przykład Bonaparte”.

GALERIA ZDJĘĆ









AB [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Węgrów

w lewoListopad 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje