Podczas poniedziałkowej konferencji mocno podkreślano, że na samym remoncie się nie skończyło. Działające w węgrowskim klasztorze Centrum Dialogu Kultur w ciągu kilku miesięcy od otwarcia było już miejscem koncertów, wystaw, konferencji i innych lokalnych imprez. Z racji posiadania miejsc noclegowych przysłużyło się też lokalnej turystyce. Zarówno dyrektor CDK, Marek Sobisz, jak i lokalne władze, starosta Ewa Besztak w wypowiedziach dla Radia Podlasie wyrazili nadzieję, że to dopiero początek i że tego rodzaju działalność będzie rozwijana na coraz większą skalę.
Podczas konferencji sporo mówiono o tym, czego w tym projekcie początkowo nie planowano: o pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Klasztor w Rawie Ruskiej z racji bliskości polskiej granicy zaraz po wybuchu wojny stał się tymczasowym schronieniem dla uchodźców ze wschodniej części kraju i dopiero niedawno zaczął pełnić projektowaną dla niego rolę. Aktualnie jest tam 30 dzieci, a czwarta rodzina dojedzie i zamieszka tam wkrótce. Opowiadał o tym dyrektor lwowskiej Caritas, ks. Wiesław Dorosz. Konsul Generalna RP we Lwowie, Eliza Dzwonkiewicz mówiła o innych niż na początku wojny, ale wciąż wielkich potrzebach Ukraińców, a dyrektor węgrowskiego LO, Ewa Dmowska – o tym, jak w pomoc sąsiedniemu krajowi włączyła się młodzież szkolna. Metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki wyraził przekonanie, że międzyludzkie więzi, zapoczątkowane wspólną realizacją unijnego projektu, a potem błyskawicznie pogłębione i poszerzone w czasie wojny, będą owocować w przyszłości.
Andrzej Słodki, kierownik wspólnego sekretariatu programu współpracy transgranicznej „Polska-Białoruś-Ukraina” poinformował, że program ten zmieni się wkrótce w program „Interreg NEXT Polska-Ukraina”. Do końca listopada ta nowa formuła ma być zaakceptowana przez Komisję Europejską i zaraz potem będzie można zapraszać pomysłodawców nowych przedsięwzięć do składania wniosków. Mają się one koncentrować w pięciu obszarach: turystyce, ochronie środowiska, zdrowiu, ochronie granic oraz szeroko pojętej współpracy (tutaj w grę wchodzą tzw. projekty „miękkie”; mocno punktowane mają być te dotyczące młodzieży).
Wybrane zagadnienia rozszerzymy w najbliższych dniach na antenie Katolickiego Radia Podlasie w naszych magazynach regionalnych.








AB/MR