R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jubileusz 100-lecia OSP w Grębkowie
2022-09-20 09:16:13 Artykuł czytany 357 razy


W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Grębkowie obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Pierwsze uroczystości rozpoczęto już w maju podczas Pikniku Strażackiego. Oficjalne obchody odbyły się jednak w weekend 17-18 września.


Msza św. celebrowana przez ks. kan. Krzysztofa Pawelca, byłego proboszcza parafii w Grębkowie oraz ks. kan. Andrzeja Biernata, duszpasterza strażaków w diecezji siedleckiej rozpoczęła w sobotę, 17 września oficjalne obchody 100 - lecia OSP Grębków. Obecny proboszcz ks. Marek Zalewski łączył się ze strażakami duchowo, modląc się w ich intencji w Medjugorje. Przed rozpoczęciem Eucharystii delegacja strażaków złożyła kwiaty i znicze przy grobie swojego pierwszego prezesa ks. kan. Stanisława Kaweckiego, który jest pochowany w krypcie pod prezbiterium grębkowskiego kościoła.

Po zakończonej modlitwie druhowie strażacy na czele z Orkiestrą Dętą OSP Liw i pocztami sztandarowymi przeszli pod strażnicę, gdzie odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę oraz odrestaurowany pierwszy dzwon, zrobiony z połowy butli tlenowej. Poświęcenia dokonali ks. kan. Andrzej Biernat, ks. kan. Krzysztof Pawelec, ks. Łukasz Kwasowiec, wikariusz grębkowskiej parafii i jednocześnie strażak OSP oraz ks. Tadeusz Ratajczyk, proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Żarnówce.

Następnie uroczystości przeniosły się na plac w centrum Grębkowa. Ta część rozpoczęła się od meldunku złożonego przez dowódcę uroczystości dh Adama Kaczmarczyka gen. bryg. Wiesławowi Leśniakiewiczowi, wiceprezesowi zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów, przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę narodową.

Przybyłych na uroczystość gości powitał prezes zarządu gminnego OSP i wójt gminy Grębków Bogdan Doliński a prezes OSP w Grębkowie dh Andrzej Kąca przedstawił historię jednostki i jej dokonania. Podczas uroczystości sztandar OSP Grębków został udekorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP. Zasłużeni członkowie obchodzącej jubileusz straży zostali odznaczeni Medalami Honorowymi im. Bolesława Chomicza oraz złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za zasługi dla pożarnictwa. Druhom OSP wręczono także dyplomy uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz dyplomy uznania Marszałka i Zarządu Gminnego OSP za udział w pożarze w Kuźni Raciborskiej, największym pożarze w Polsce, który miał miejsce 30 lat temu. Wyróżniono również najstarszych druhów strażaków za wieloletnią służbę oraz najmłodsze pokolenie strażaków, przyszłych adeptów sztuki pożarniczej. Szczególnym momentem było podziękowanie druhów strażaków swoim żonom i matkom za ich wyrozumiałość i wsparcie. Podczas jubileuszu uroczyście przekazano i poświęcono nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla grębkowskiej OSP. Na koniec głos zabrali zaproszeni goście, którzy na ręce prezesa dh. Andrzeja Kący i naczelnika dh. Mariusza Namięty przekazali słowa uznania i wręczyli upominki.

Wśród przybyłych gości byli m.in. wiceprezes zarządu głównego ZOSP RP gen. bryg. Wiesław Leśniakowicz, wiceprezes zarządu wojewódzkiego ZOSP RP Albina Łubian, prezes zarządu powiatowego ZOSP RP w Węgrowie Paweł Łabaj, honorowy prezes zarządu powiatowego ZOSP RP Ryszard Gajewski, komendant PSP w Węgrowie mł. bryg. Mateusz Bieniak, parlamentarzyści Maciej Górski i Czesław Mroczek, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, szef gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina Ryszard Madziar, starosta węgrowska Ewa Besztak, radna wojewódzka Joanna Bala oraz wójtowie sąsiednich gmin – Iwona Księżopolska z Mokobód i Grzegorz Góral z Kotunia. Ponadto w uroczystości uczestniczyli radni powiatowi i gminni, dyrektorzy miejscowych szkół oraz jednostek współpracujących z gminą i strażą.

Drugiego dnia, w niedzielę, 18 września odbyła się część artystyczno-kulturalna. Festyn w sposób szczególny był ukierunkowany na dzieci i to dla nich zapewniono najwięcej atrakcji m.in. dmuchane zjeżdżalnie, tory przeszkód, malowanie buziek, tatuaże, konkursy i zagadki. Imprezę rozpoczął występ dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie, które zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Występujące zespoły zaprezentowały różnorodną muzykę. Na scenie wystąpili Sterdyniacy, Stara Kuźnia, Góralska Hora oraz Mr. Max & Casandra. Swoje stoiska wystawili: jednostka terenowa KRUS w Węgrowie, która przeprowadziła konkurs dla rolników, strażacy z PSP w Węgrowie i Fundacja ITA, gdzie odbywały się pokazy ratownictwa medycznego i prezentacja sprzętu, Nadleśnictwo Siedlce prezentowało okazy przyrodnicze pod mikroskopem i tablicę dźwiękową, Wojska Obrony Terytorialnej zapraszały na prezentację sprzętu i tory przeszkód dla dzieci, Stowarzyszenie „Grębkowianie” i KGW z Wierzbna zaprosiły na degustację potraw regionalnych a OSP z Leśnogóry przygotowała grochówkę. Nie zabrakło też potraw z grilla.

Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna zapraszała do udziału w akcji „Uwolnij książkę! Weź przeczytaj, podaj dalej” oraz zapewniła wiele atrakcji dla najmłodszych. Każdy kto odwiedził stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej, mógł wybrać sobie książkę i zabrać ją do domu bez konieczności zwrotu. Na stoisku swoje książki prezentowała Ewa Szadyn, autorka publikacji „Rok pozytywnych myśli Czarownicy Ewki”. Pozycję można było nabyć wraz z autografem. Dużym powodzeniem cieszyły się tatuaże dla dzieci, malowanie buziek oraz balonikowe zwierzaki. Odwiedzający stoisko mogli wziąć udział w konkursach wiedzy o Straży Pożarnej oraz wykonać samodzielnie kask strażacki.

----------------------
Straż ogniowa, jak ją wówczas nazywano, powstała w Grębkowie w 1922 r. Dwa lata później, z inicjatywy ówczesnego proboszcza grębkowskiej parafii ks. kan. Stanisława Kaweckiego dokonano wszystkich formalności związanych z organizacją straży i powołano pierwszy Zarząd, którego on sam został prezesem.

GALERIA ZDJĘĆ NR 1

GALERIA ZDJĘĆ
NR 2

Karolina Sawicka [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Grebkowianka
    2022-09-21 15:00:45

    arrow

    Była to wspaniała uroczystość, która zapisze się na długo w mojej pamięci.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Węgrów

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje