
- 10:00 - 16:00 Plac Wolności
• Kiermasz sztuki ludowej i produktów regionalnych
• Pokaz pracowni: zdobnictwa ludowego, kulinariów regionalnych, koronkarstwa i tkactwa - GOK w Białej Podlaskiej
• Projekt „papier drzewo” - oplatanie drzewa papierową wikliną Fundacja Kreacja-Magia Rąk
• 20 lat Fotoklubu Podlaskiego- prezentacja multimedialna i mini wystawa
• Giełda Staroci BKK
13:00-16:00 Plac Wolności
• „Tańcowały dwa Michały” – artystyczne prezentacje dzieci
• III Michałowe Biegi Sztafetowe
• Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta dla dzieci i młodzieży do lat 16
• Pokaz warsztatu plecionkarstwa-wyplatanie biżuterii z papierowej wikliny
• Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” MOK
• Zespół Wokalny „Chwilka” KK „Piast”
• Konkurs na stracha polnego- prezentacja strachów i wręczenie nagród
• Zespół Wokalny „Brevis” MOK
• Młodzieżowa Grupa Taneczna „Macierzanka” GOK Biała Podlaska
• Zespół Wokalny „Mała Ekspresja” OKK”Eureka”
• Grupa Unicar - capoeira z Białej Podlaskiej
• Konkursy, tańce, zabawy plenerowe, gra na instrumentach BUM BUM RURKI
• Wystawa i pokaz modeli Pracowni Modelarskiej MOK
• Malowanie buziek, balonowe kreacje, bańki mydlane
• Degustacja „zupy michałowej”
Wydarzenia towarzyszące:
9:00 Wykłady i spotkania m.in. Mariusz Drapikowski artysta rzeźbiarz, twórca figury Michała Archanioła - „wotum wdzięczności naszego miasta” (kościół św. Michała Archanioła ul. Pokoju 14)
10:00 Uroczysta Msza Święta Odpustowa w intencji mieszkańców Białej Podlaskiej pod przewodnictwem ks. biskupa o. Antoniego Pacyfika Dydycza. Poświęcenie figury Michała Archanioła (kościół św. Michała Archanioła, ul. Pokoju 14)
12:00 Uroczysta Sesja Rady Miasta Urząd Miasta
Wykład: Święty Jozafat Kuncewicz we współczesnej hagiografii polskiej - prof. dr. hab. Bernadetta Puchalska – Dąbrowska
30 września (piątek)
18:00 „20 lat Fotoklubu Podlaskiego” – jubileuszowa wystawa fotografii MOK ul. Warszawska 12c
Organizatorzy: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła, Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Informacji Turystycznej MOK, Muzeum Południowego Podlasia, Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej, Osiedlowy Dom Kultury, Osiedlowy Klub Kultury „Eureka”, Klub Kultury „Piast”, Fundacja Kreacja - Magia Rąk, Świetlica Socjoterapeutyczna „Perspektywa”, Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Azyl”, Bialski Szkolny Związek Sportowy
Więcej na temat transmisji Radia Podlasie na żywo z Białej Podlaskiej tutaj
___________________________________________________________________________________
Dziś przypada święto św. Michała Archanioła, który jest patronem Białej Podlaskiej
Warto przypomnieć, że w religii chrześcijańskiej jeden z archaniołów, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Hebrajskie imię Mika'el znaczy któż jak Bóg. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Satanael zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: "Któż jak Bóg!".
W religii judaistycznej wymienia się Michała wśród siedmiu aniołów wyższego rzędu. Również w islamie Michał jest jednym z ważniejszych aniołów.
W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Łączy się z tym jego patronat nad kaplicami cmentarnymi. Artyści przedstawiają go z wagą do odmierzania dobrych uczynków. Zaś symbolem dobrych uczynków jest złoto i dlatego jest też patronem złotników i rytowników. Kult religijny św. Michała istnieje nieprzerwanie od początku chrześcijaństwa. Innym atrybutem Archanioła Michała jest ognisty miecz. Najsławniejszą budowlą wzniesioną ku jego czci jest kościół i klasztor na Mont Saint-Michel, miejsce pielgrzymkowe oraz Monte Gargano (Włochy).
Jest uważany za największego ze wszystkich aniołów w żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich religiach. Jest postrzegany różnie, jako Posiadacz Kluczy do Nieba i Wódz Archaniołów, Książę Obecności, Anioł Żalu, Prawości, Litości i Uświęcenia Duszy, Anielski Książę Izraela, Stróż Jakuba, i anioł Gorejącego Krzewu. Jest niezmordowanym mistrzem dobroci i zawsze pomaga podnieść się pokonanym. Michał stosuje reguły samotnego wojownika; zawsze jest skłonny pomóc załagodzić konflikt i rozwiązać kłopot.
Jest kojarzony z elementem ognia, który symbolizuje spalanie rzeczy tymczasowych i przejściowych, dzięki czemu tylko czyste wewnętrzne światło może oświetlać nam drogę. Jest nazywany życzliwym Aniołem Śmierci, ponieważ przynosi nam oswobodzenie i nieśmiertelność. Jest Aniołem Końcowego Rachunku i Ważącym Ludzkie Dusze.
Michał jest archaniołem, którego wierni przyzywają w walce przeciw siłom zła. Wierzą, że pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. Historycznie jest obrońcą zarówno Izraela, jak i Kościoła katolickiego. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Archanioł Michał jest ognistym wojownikiem, Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w strasznym ucisku. Michał jest też dawcą cierpliwości i szczęścia. Przywoływany przez celebransa w obrzędach egzorcyzmu.
[KA]