Liczba osób uzależnionych utrzymywała się od tego momentu na równym poziomie. Ogromny wpływ na tę stabilizację i spowolnienie przyrostu problemów narkotykowych miało pojawienie się programów edukacyjnych i profilaktycznych. Pojawiła się także ustawa, która ścigała zarówno dealerów, jak i osoby, które posiadały narkotyki. To chwilowe uspokojenie zostało jednak zburzone przez pojawienie się sił, które chcą zalegalizować używanie narkotyków. Twierdzą, że marihuana czy haszysz powinny być zwykłym towarem. Tymczasem zmieniają one świadomość, powodując zależność zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Torują drogą silniejszym narkotykom, typu: heroina czy LSD.
Posłuchaj wypowiedzi doktora Jerzego Kamińskiego
- Niech Palikot nie wypowiada się na temat narkotyków, skoro my i inni specjaliści zajmujemy się tym problemem od dziesięcioleci. Ten przeciwnik, nazywając rzeczy po imieniu, mówi dzieciom, że narkotyki są nieszkodliwe. To nie prawda, bo nawet palenie marihuany czyni człowieka bezpłodnym- stwierdził prof. Mariusz Jędrzejko. - Problem narkotyków to przede wszystkim problem wolności. A wolność nie może istnieć bez odpowiedzialności. Tymczasem ktoś, kto znajduje się pod wpływem substancji psychoaktywnej nie może odpowiadać za swoje czyny.
Prof. Jędrzejko zwrócił również uwagę na to, że uzależnienie trwa całe życie.
- Człowieka nie da się wyleczyć z choroby narkotykowej. Można go jedynie nauczyć z nią żyć. Narkomania nie jest zresztą tylko kwestią moralną i prawną, ale rodzi również ogromne problemy ekonomiczne, zaburza przestrzeń społeczną. Pytanie brzmi, czy nasz kraj stać na to, żeby kolejne tysiące ludzi leczyć z nałogu. Samo leczenie metodą metadonową kosztuje państwo obecnie 500 mln zł. Dlaczego ktoś chce nam zaserwować kolejny dramatyczny problem, a nie chce za to ponosić moralnej odpowiedzialności?- pytał retorycznie panelista.
Podkreślił on również, że występujące obecnie na czarnym rynku narkotyki są znacznie mocniejsze niż kilkanaście lat temu. Ostatnio w Rosji wynaleziono narkotyk nazywany krokodylem, którego jednozrazowe zażycie oznacza śmierć. Aktualnie najpoważniejszym problemem są nowe odmiany narkotyków, dopalacze, oraz rosnące uzależnienie młodzieży od leków i napojów energetyzujących.
Posłuchaj całej wypowiedzi prof. Mariusza Jędrzejko:
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie KLO wraz z dyrektorem ks. kan. Janem Zowczakiem, duchowni na czele z ks. prałatem Piotrem Sawczukiem – wikariuszem generalnym i ks. Markiem Paluszkiewiczem – dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego oraz ks. kan. Andrzejem Kieliszkiem - diecezjalnym duszpasterzem uzależnionych, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego wraz z moderatorami, katecheci na czele z ks. kan. Krzysztofem Barygą – dyrektorem Wydziału Nauczania, nauczyciele i uczniowie KLO wraz z dyrektorem ks. kan. Janem Zowczakiem, nauczyciele i uczniowie Katolickiego Gimnazjum wraz z dyrektorem ks. Pawłem Siedlanowskim, przedstawiciele siedleckich parafii, członkowie KSM, Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła i Drogi Neokatechumenalnej.
Posłuchaj całej debaty:
Organizatorami spotkania byli: Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, Katolickie Radio Podlasie oraz wydział duszpasterski siedleckiej Kurii Biskupiej.
Katolickie Radio Podlasie transmitowało debatę na żywo. Obszernych fragmentów spotkania można było także posłuchać na antenie KRP od godz. 21.40.
[KA] [ja] [jk]