42. PIESZA PIELGRZYMKA PODLASKA | 32. PIESZA PIELGRZYMKA DROHICZYŃSKA

R E K L A M APielgrzymka 2016

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Debata poświęcona problemowi narkotyków
2012-02-07 17:20:47 Artykuł czytany 3851 razy


7 lutego o godzinie 17.00 w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach odbył się drugi panel dyskusyjny, zorganizowany z inicjatywy Ks. Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Uczestnicy spotkania tym razem rozmawiali o problemie narkomanii.


W roli panelistów, oprócz Biskupa Siedleckiego wystąpili: doktor Jerzy Kamiński - dyrektor Ośrodka Leczenia Uzależnień w Łukowie oraz prof. Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Zdaniem Biskupa Siedleckiego w dyskusji o narkotykach trzeba pamiętać, kim jest człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga. – Pan Bóg stworzył człowieka do życia. Uczynił to nie po to, by człowiek był skazany na „jakąkolwiek” egzystencję. Zamęt i zamieszanie w człowieku powstają w chwili spotkania z kusicielem – mówił bp Kiernikowski. - Na skutek grzechu, człowiek skłania się ku temu, co jest dla niego korzystne i atrakcyjne. Wybiera zło, bo uważa, że będzie bardziej wolny. Nadużywając jednak wolności, człowiek prędzej czy później odkrywa, że jest nagi i musi się ukrywać, uciekać od siebie. I w takim stanie chce trwać, bo nie ma odwagi przyznać się do winy. Z czasem grzech staje się drugą naturą człowieka. Logika diabła jest taka, że najpierw zwodzi, a potem uczy brać, by na końcu oskarżyć. Człowiek czuje się wtedy zniewolony i sam nie potrafi z tego wyjść. Dzisiaj mamy wielu ludzi uzależnionych od narkotyków, bo człowiek gubi swoją tożsamość. Cały przemysł ukierunkowany jest na to, by człowiek ciągle czegoś potrzebował i był uzależniony – kontynuował Ksiądz Biskup.Doktor Jerzy Kamiński – dyrektor Ośrodka Leczenia Uzależnień w Łukowie powiedział, że problem narkomanii nigdy nie był tak ważny jak teraz, choć historia narkotyków jest naprawdę długa. Problem uzależnienia pojawił się pod koniec XIX. Jednak moda na narkotyki, na substancje zmieniające świadomość pojawiła się właściwie w latach 60 – tych XX wieku, kiedy zrodził się ruch hippisowski. Od tego momentu liczba młodych osób eksperymentujących z narkotykami zaczęła wzrastać. Problemy związane z narkomanią narastały do roku 2000. Na oddziały szpitalne trafiało wówczas coraz więcej osób uzależnionych. Pewną stabilizację wzrostu obserwuje się od 2007– mówił doktor Jerzy Kamiński.

Liczba osób uzależnionych utrzymywała się od tego momentu na równym poziomie. Ogromny wpływ na tę stabilizację i spowolnienie przyrostu problemów narkotykowych miało pojawienie się programów edukacyjnych i profilaktycznych. Pojawiła się także ustawa, która ścigała zarówno dealerów, jak i osoby, które posiadały narkotyki. To chwilowe uspokojenie zostało jednak zburzone przez pojawienie się sił, które chcą zalegalizować używanie narkotyków. Twierdzą, że marihuana czy haszysz powinny być zwykłym towarem. Tymczasem zmieniają one świadomość, powodując zależność zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Torują drogą silniejszym narkotykom, typu: heroina czy LSD.

Posłuchaj wypowiedzi doktora Jerzego KamińskiegoProf. Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień już na samym początku swojego wystąpienia otwarcie skrytykował postulaty depenalizacji narkotyków wysuwane przez Ruch Palikota.

- Niech Palikot nie wypowiada się na temat narkotyków, skoro my i inni specjaliści zajmujemy się tym problemem od dziesięcioleci. Ten przeciwnik, nazywając rzeczy po imieniu, mówi dzieciom, że narkotyki są nieszkodliwe. To nie prawda, bo nawet palenie marihuany czyni człowieka bezpłodnym- stwierdził prof. Mariusz Jędrzejko. - Problem narkotyków to przede wszystkim problem wolności. A wolność nie może istnieć bez odpowiedzialności. Tymczasem ktoś, kto znajduje się pod wpływem substancji psychoaktywnej nie może odpowiadać za swoje czyny.

Prof. Jędrzejko zwrócił również uwagę na to, że uzależnienie trwa całe życie.

- Człowieka nie da się wyleczyć z choroby narkotykowej. Można go jedynie nauczyć z nią żyć. Narkomania nie jest zresztą tylko kwestią moralną i prawną, ale rodzi również ogromne problemy ekonomiczne, zaburza przestrzeń społeczną. Pytanie brzmi, czy nasz kraj stać na to, żeby kolejne tysiące ludzi leczyć z nałogu. Samo leczenie metodą metadonową kosztuje państwo obecnie 500 mln zł. Dlaczego ktoś chce nam zaserwować kolejny dramatyczny problem, a nie chce za to ponosić moralnej odpowiedzialności?- pytał retorycznie panelista.

Podkreślił on również, że występujące obecnie na czarnym rynku narkotyki są znacznie mocniejsze niż kilkanaście lat temu. Ostatnio w Rosji wynaleziono narkotyk nazywany krokodylem, którego jednozrazowe zażycie oznacza śmierć. Aktualnie najpoważniejszym problemem są nowe odmiany narkotyków, dopalacze, oraz rosnące uzależnienie młodzieży od leków i napojów energetyzujących.

Posłuchaj całej wypowiedzi prof. Mariusza Jędrzejko:

Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie KLO wraz z dyrektorem ks. kan. Janem Zowczakiem, duchowni na czele z ks. prałatem Piotrem Sawczukiem – wikariuszem generalnym i ks. Markiem Paluszkiewiczem – dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego oraz ks. kan. Andrzejem Kieliszkiem - diecezjalnym duszpasterzem uzależnionych, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego wraz z moderatorami, katecheci na czele z ks. kan. Krzysztofem Barygą – dyrektorem Wydziału Nauczania,  nauczyciele i uczniowie KLO wraz z dyrektorem ks. kan. Janem Zowczakiem, nauczyciele i uczniowie Katolickiego Gimnazjum wraz z dyrektorem ks. Pawłem Siedlanowskim, przedstawiciele siedleckich parafii, członkowie KSM, Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła i Drogi Neokatechumenalnej.

Posłuchaj całej debaty:Organizatorami spotkania byli: Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, Katolickie Radio Podlasie oraz wydział duszpasterski siedleckiej Kurii Biskupiej.

Katolickie Radio Podlasie transmitowało debatę na żywo. Obszernych fragmentów spotkania można było także posłuchać na antenie KRP od godz. 21.40.

[KA] [ja] [jk]
wykop
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoWrzesień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Najnowsze Informacje