![]() |
Proboszczem parafii jest ks. Roman Banasiewicz. |
Program radiowy ze studia plenerowego, zlokalizowanego przy świątyni parafialnej, od godziny 9.00 do 11.00 poprowadzi ks. Daniel Struczyk, Dyrektor Administracyjny Katolickiego Radia Podlasie. Z gośćmi w studiu, członkami grup i wspólnot parafialnych, będzie on rozmawiał o tym, czym żyje parafia. O 10.00 rozpocznie się transmisja Eucharystii pod przewodnictwem proboszcza ks. Romana Banasiewicza.
W parafii od 25 maja 2011r., dzięki życzliwości obecnego księdza proboszcza, działa parafialny odział Koła Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie, którego prezesem jest pani Jolanta Mikiciuk. Współpraca naszej rozgłośni z parafią, dzięki oddziałowi Koła Przyjaciół sprawiła, że w radiu pojawia się wiele informacji z parafii Wohyń.
PORTRET PARAFII to nowa inicjatywa diecezjalnej rozgłośni. W ramach radiowej niedzieli - parafie w naszym regionie odwiedzają redaktorzy Katolickiego Radia Podlasie. W radiowym programie prezentowane są parafie diecezji siedleckiej, ich historia i współczesność. Prowadzący program zapraszają do studia plenerowego kapłanów oraz świeckich zaangażowanych w życie parafii.
--------------------------------------------------------------------------
Parafia ufundowana przez króla Zygmunta Starego w 1537 r. Pierwotny kościół drewniany, w 1794 r. uległ pożarowi i nabożeństwa odprawiały się w domu altarystów. Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w latach 1837-1854; zamknięty w 1885 r. przez rząd carski i parafię przyłączono do Komarówki Podl., dopiero po tolerancji religijnej otwarty ponownie w 1906 r., w dwa lata później powiększony staraniem ks. Ludwika Romanowskiego, w 1910 r. konsekrowany przez biskupa lubelskiego, Franciszka Jaczewskiego. Styl eklektyczny z cechami baroku i neoklasycyzmu. Księgi metrykalne od 1860 r. Kronika parafialna od 1950 r.
W 1885 r., w czasach prześladowań unitów, władze carskie zamknęły świątynię za udzielanie przez kapłanów posług religijnych grekokatolikom. Dopiero w 1906r. katolicy odzyskali swój kościół i sprowadzili Obraz Matki Bożej Śnieżnej z Radzynia Podlaskiego (był tam wywieziony na okres zamknięcia świątyni). Unici, pozbawieni kapłanów greckokatolickich, bez wyjątku przyjęli obrządek łaciński i powiększyli liczbę wiernych parafii św. Anny prawie pięciokrotnie. Parafianie i ks. proboszcz Ludwik Romanowski podjęli się rozbudowy świątyni, która trwała do roku 1910. Od strony wschodniej postawiono dwie wieże. Dobudowano kaplice, prezbiterium i zachrystie z przedsionkami. Sufit ozdobiono plafonami ze św. Cecylią i Przemienieniem Pańskim według Rafaela Santi oraz emblematami staro- i nowotestamentowymi.
W 1982 r. umieszczono w kościele po lewej stronie witraż poświęcony męczeństwu Unitów na Podlasiu.
Miejscowości należące do parafii
• Wohyń,
• Bezwola (2 km),
• Jednostka Wojskowa Bezwola (9 km),
• Bojanówka (3 km),
• Kopina (4 km),
• Lisiowólka (5 km),
• Planta (4 km),
• Stasinów kolonia (6 km),
• Zbulitów Mały (4 km)
Proboszcz: Ks. Roman Banasiewicz
Liczba wiernych: 3 500
Odpusty: Śnieżna, św. Anny, Zmartwychwstania Pańskiego w Bezwoli, MB Bolesnej na cmentarzu grzebalnym