Kultura

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prawdziwa uczta dla ucha i duszy w Garwolinie / galeria/
2011-10-17 08:52:09 Artykuł czytany 2243 razy


Przez trzy dni minionego weekendu, w powiecie garwolińskim królowała muzyka chóralna w międzynarodowej interpretacji. Czwarte już „ Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej” były zorganizowane z tak wielkim rozmachem i na wysokim poziomie artystycznym, że można je uznać za kulturalne wydarzenie roku.


Celem festiwalu jest popularyzacja śpiewu chóralnego, upowszechnianie kompozycji chóralnych w zakresie muzyki dawnej i współczesnej, oraz podnoszenie kultury muzycznej  oraz promocja Ziemi Garwolińskiej i miasta Garwolin.

- Spotkanie chórów w Garwolinie na mapie kulturowej rejonu jawi nam się jako wydarzenie niezwykłe i oryginalne. Region garwoliński od lat zwraca uwagę swoim poziomem wydarzeń kulturalnych. W mieście działają chóry szkolne, kościelne i orkiestra dęta z dużymi tradycjami, działa też kilka zespołów szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej i zespoły ludowe. Niewątpliwą bazą kultury na przyszłość jest szkoła muzyczna. Władze miasta i regionu doceniają rolę kultury, świadczy o tym działalność domu kultury, który jest inicjatorem i koordynatorem imprez w mieście. Na uwagę zasługuje też działalność pana Radosława Mitury- inicjatora międzynarodowych spotkań chórów, dyrektora szkoły muzycznej i założyciela Chóru Miasta Garwolina. Kultura to twórcy i jej odbiorcy. Tegoroczne spotkanie chórów jest najlepszym tego komentarzem- powiedział dr hab. Kazimierz Bukat, dyrygent Filharmonii Narodowej w Warszawie.

- Festiwal muzyki chóralnej był na bardzo wysokim poziomie. Społeczeństwo Garwolina czeka cały rok, żeby być na tych dniach, żeby uczestniczyć- zauważył starosta Marek Chciałowski, a burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski dodał, że każdy taki koncert napawa dumą, i świadczy, że życie kulturalne w mieście kwitnie.

  Chóry koncertowały w parafii MB Częstochowskiej w Garwolinie, Świętego Izydora w Marianowie, Świętej Rodziny w Uninie, Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem, Świętego Józefa w Trąbkach, Świętego Jana Chrzciciela w Górznie, a uroczysta gala odbyła się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Od samego początku Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej dobywają się na jesieni, w czasie, kiedy obchodzony jest Dzień Papieski. - Są to też szczególne dni dla Kościoła kat., dla parafii, także staramy się, by festiwal był kontynuacją wszystkich uroczystości organizowanych w kościołach z okazji Dnia Papieskiego- zaznaczył Radosław Mitura, współorganizator festiwalu.

Na festiwalu wystąpiły chóry: Szkoły Muzycznej I Stopnia w Garwolinie / dyr. Marta Zdrajkowska/, Szkoły Wokalno- Chóralnej „Kantylena” z Gorek / dyr. Oksana Zapevalova/, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Garwolinie / dyr. Andrzej Ostolski/, Chór Cappella Polyphonica Salesiana z Brna / dyr. Jirina Pleska/, Męski Municypalny Chór Homin ze Lwowa / dyr. Ruslan Lyashenko/, Chór Kameralny „Ab Imo Pectore” z Ożarowa Mazowieckiego, Chór Schola Cantorum Maksymilianum z Józefowa, Chór kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego z Mińska Mazowieckiego.

Organizatorami festiwalu byli Centrum Sportu im Kultury, Szkoła Muzyczna I Stopnia oraz parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, starosta Marek Chciałowski i burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. Wspomagali także wójt gminy Garwolin Tomasz Łysiak oraz wójt gminy Górzno Waldemar Sabak, a także księża proboszczowie parafii, w których koncertowały chóry.
Nad całością czuwał dyrektor CSiK Jarosław Kargol, dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia Radosław Mitura i dziekan Dekanatu Garwolińskiego, ks. prałat Ryszard Andruszczak.Zobacz zdjęcia w większym formacie

Patronat medialny nad imprezą sprawowało Katolickie Radio Podlasie i Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl.

Na szerszą relację z Międzynarodowych Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie zapraszamy do sobotniego magazynu „Kultura na fali” na antenie Radia Podlasie.

WJ/Garwolin [Msz]

wykop

Komentarze

 • uczestniczka
  2011-10-17 16:00:45

  arrow

  rewelacyjny występ chórów. zwłaszcza chóru męskiego z Ukrainy! brawa dla organizatorów :)

 • Ewa
  2011-10-17 14:35:39

  arrow

  Wspaniały koncert galowy. Jestem pod wrażeniem. Dziękuję organizatorom.

 • Edward
  2011-10-17 10:33:31

  arrow

  Koncert w kościele Przemienienia Pańskiego był wspaniałym doznaniem, które na długo pozostanie w pamięci. Gratulacje dla panów Jarka i Radka oraz księdza proboszcza. Czekamy na więcej.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Najnowsze Informacje