REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Projekt poświęcony historii łukowskich Żydów
2012-04-03 16:16:57 Artykuł czytany 2721 razy


Obrzędy Chanuki, ślub pod baldachimem, gra w drejdla – wszystkie te zwyczaje nie są tajemnicą dla grupy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie.


Od września 2011 r. do marca 2012 r. realizowali oni projekt historyczno – artystyczny pod hasłem, nawiązującym do określenia Jana Pawła II - „Starsi bracia w Łukowie”.

Historia i kultura Żydów stała się bliższa licealistom dzięki współpracy z fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, które realizuje program „Kulthurra!”. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt uczniów „Kościuszki” został wybrany jako jeden z piętnastu spośród 57 zgłoszonych w całej Polsce.

W ramach projektu uczniowie „Kościuszki” spotkali się podczas zajęć dramatycznych z Anną Rochowską, pracującą na co dzień w Teatrze Rozmaitości Warszawa. Podczas warsztatów wykluwał się scenariusz spektaklu i inne pomysły artystyczne, inspirowane historią łukowskich Żydów. Przygotowali też wystawę fotograficzną poświęconą miejscom związanym z wyznawcami religii mojżeszowej. Przeglądając stare fotografie, dokumenty, słuchając opowieści, młodzież pod przewodnictwem Elizy Jamborskiej przygotowała autorski scenariusz spektaklu „Historia Rachelki”. Pojawiły się w nim sceny ze święta Chanuka, ze ślubu pod baldachimem oraz gry w tradycyjnego dejdla. Sztuka ukazuje także tragiczny los Żydów w okresie Holokaustu.

Premiera przedstawienia miała miejsce 26 marca w auli I LO. W tym dniu szkoła obchodziła też Dzień Żydowski. Uczniowie przygotowali stoiska, konkursy, happeningi związane z kuchnią, obrzędami i dziejami społeczności żydowskiej.

   
Działaniom artystycznym towarzyszyły badania naukowe: poszukiwania źródeł, sonda na temat antysemityzmu. W połowie marca licealiści brali udział w warsztatach „Historia i zwyczaje Żydów polskich”. 30 marca dr Tomasz Osiński z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził zajęcia „Polacy ratujący Żydów”. Dużą pomocą okazały się także publikacje absolwenta szkoły - dra Krzysztofa Czubaszka. Dzięki monografii „Żydzi Łukowa i okolic”, powieści „Patron” oraz materiałom ze strony: http://www.zydzi.lukow.pl/ realizacja projektu okazała się znacznie łatwiejsza. Natchnienia i elementów pozwalających zrozumieć złożoność zagadnienia uczestnicy przedsięwzięcia poszukiwali również w innej literaturze. Zarówno Hanna Krall w opowiadaniu „Pola”, jak i Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel – autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”) w swojej autobiografii „Urodziłem się w Barbakanie” piszą o losach łukowskich Żydów w czasie II wojny światowej.

- Z ponad sześciu tysięcy wyznawców judaizmu w Łukowie nie pozostał już nikt. Projekt „Starsi bracia w Łukowie” pozwolił poznać młodzieży tę zapomniana kartę z dziejów ich małej ojczyzny, a także doskonalić ważne umiejętności: kreatywność, empatię i pracę w zespole – podsumowuje Michał Mojski, koordynator projektu i wychowawca klasy II A.

Uczniowie klasy humanistycznej - II A najbardziej zaangażowani w działania to: Agata Grochowska, Milena Dziewulska, Marcin Krasuski, Marta Siurek, Eliza Jamborska, Weronika Śledź, Zuzanna Piotrowska, Andżelika Kociel, Joanna Sobczak, Łukasz Zdanowski, Bartosz Koczkodaj. Opiekę nad nimi sprawował Michał Mojski.

AKup/Łuków [KA]
wykop

Komentarze

 • Patriota
  2012-04-06 16:24:49

  arrow

  Ta sama grupa młodzieży i nauczycieli przygotowała uroczystości, upamiętniające absolwentów I LO, którzy zginęli w Katyniu. Brawo!
  Link: http://podlasie24.pl//wiadomosci/lukow/lukow-posadzono-dab-katynski-8420.html

 • OEC
  2012-04-03 22:12:51

  arrow

  Świetna młodzież z \"Kościuszki\"! Brawa za zaangażowanie i podjęcie niełatwego tematu! Fajnie, że udało się ściągnąć panią Rochowską z Warszawy. Cieszymy się bardzo Waszymi sukcesami!

 • Młodszy brat
  2012-04-03 18:57:08

  arrow

  Trochę mądrości Jana Pawła II - słowa wypowiedziane podczas wizyty w synagodze rzymskiej w 1986 r.: „Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i - można powiedzieć - naszymi starszymi braćmi.”

  Zaiste, wyjątkowym myślicielem i wzorowym chrześcijaninem musi być człowiek, który tak pięknie potrafił streścić przecież trudne i niejednoznaczne relacje z Żydami. Uczcie się od Papieża - Polaka licealiści.

 • Katolik
  2012-04-03 17:12:55

  arrow

  Fajnie i tak trzymać. Kultura żydowska jest naprawdę fajna. Muza aaa przede wszystkiem dowcipy!! :)

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Najnowsze Informacje