Prawie identycznie sytuacja wygląda od drugiej strony. Gdy wjedziemy z ulicy Jana Pawła II nie zobaczymy żadnego znaku, który informowałby, że jest to droga bez wyjazdu. Przez pierwsze kilkadziesiąt metrów piaszczysta nawierzchnia daje nadzieję, że przejazd będzie możliwy. Jednak, gdy dojedziemy kawałek dalej, znów natkniemy się na krzaki i drzewa.
O Torowej nie wiedzą nawet jej… mieszkańcy
Skąd więc taka ulica wzięła się na mapie? Bo okazuje się, że choć nie ma jej fizycznie, to jest zaznaczona na planach geodezyjnych. Przykładem może być portal Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii – geoportal.gov.pl.
I choć Google Maps pokazuje, że taka ulica istnieje, to nie wiedzą o niej nawet osoby, które przy niej teoretycznie… mieszkają. – Ulica Torowa to jest za torami. Trzeba iść do szlabanu, skręcić w lewo, a potem w prawo – mówi kobieta, którą spotykamy w bramie przy ulicy… Torowej. I dodaje: – Teraz te ulice porobili nie wiadomo jak.
Problem z określeniem, gdzie jest taka ulica, mają również inni łukowianie. – Nie mam pojęcia. Torowa to chyba przy torach – mówi dróżniczka na przejeździe przy ul. Jana Pawła II. – To może być ta [wskazuje poprawnie – red.], ale tamtędy do Siedleckiej się nie dojedzie – dodaje.
- Nie wiem. Ale skoro na mapie jest, że to tu, to do Siedleckiej pewnie jest dojazd – twierdzi pan Stanisław, którego spotykamy w tym miejscu. Warto więc mieć pewną rezerwę do informacji, które prezentowane są w sieci, aby nie tracić czasu na błądzenie po nieistniejących drogach.
Google: „Mieszkańcy sami mogą poprawić błędy”
A jak do mapy wprowadzającej w błąd ustosunkowują się jej twórcy? - Tworzenie map dokładnie odzwierciedlających zmieniający się świat wokół nas to ogromne wyzwanie. Mapy Google tworzone są na podstawie wielu różnych źródeł - informacji publicznych i komercyjnych, zdjęć satelitarnych, lotniczych, zdjęć Street View, a także dzięki informacjom dostarczanym przez użytkowników. To właśnie dzięki np. mieszkańcom Łukowa, Mapy Google mogą stać się jeszcze bardziej dokładne, bowiem oni sami mogą wprowadzać zmiany na wirtualnych mapach i edytować nieścisłości takie jak nieistniejąca ulica Torowa – tłumaczy Piotr Zalewski, rzecznik prasowy Google Polska.
- Dzięki darmowemu narzędziu - Kreatorowi Map Google, mieszkańcy Łukowa i inne lokalne społeczności same mogą zadbać o to, by informacje o różnego rodzaju miejscach czy ulicach w ich okolicy były aktualne i dostępne dla wszystkich korzystających z internetu – zarówno dla mieszkańców jak i turystów – dodaje Zalewski.
Jak zapewnia rzecznik, Google wszelkich starań, aby takie błędy, jak te dotyczące ulic w Łukowie, zdarzały się jak najrzadziej, a rozwiązaniem problemu z łukowskimi drogami będzie właśnie możliwość edytowania ulic.
- Błąd na wirtualnych mapach można także poprawić poprzez przycisk "zgłoś problem" w prawym dolnym rogu map. Po wybraniu fragmentu na mapie, który nie odpowiada rzeczywistości, należy wybrać opcję najlepiej opisującą błąd na mapach: "nazwa drogi jest nieprawidłowa", "droga jest zamknięta", "miejsce jest nieprawidłowo oznaczone na mapie" lub zaznaczyć "inne problemy z mapą", wtedy pojawi sie okienko, gdzie będzie można sprecyzować czego dotyczy błąd na mapach – wyjaśnia Piotr Zalewski. Warto jednak dodać, że aby nanieść poprawki, trzeba być zalogowanym użytkownikiem.
Odwrócona numeracja na Warszawskiej
Przy okazji zapytaliśmy również rzecznika o inny problem, który wprowadza korzystających z mapy w błąd. Chodzi o odwróconą numerację budynków na ul. Warszawskiej. Jeżeli internauta będzie chciał wyszukać dokładny adres, będzie miał z tym problem, bo np. budynek z numerem jeden zamiast przy skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego, znajduje się przy Al. Wojska Polskiego, czyli w zupełnie innej części miasta. Problem z numerami występuje więc na całej długości drogi.
- Również i w tym przypadku mieszkańcy Łukowa mogą sami nanieść zmiany i dokonać najbardziej trafnych edycji Map Google – informuje Piotr Zalewski. - Po weryfikacji przesłanych danych, zmiany będą widoczne na Mapach Google, w Google Earth oraz w mobilnej wersji Map Google, dokładnie odzwierciedlając okolicę –kończy rzecznik Google Polska.
mateo19/Łuków [DJ]
Więcej informacji z Łukowa i powiatu łukowskiego [kliknij]
Podlasie24.pl również na Facebooku- kliknij Lubię to!
