
![]() |
Ekkehard i Uta - Katedra w Naumburgu |
![]() |
Klasztor cysterski Schulpforta |
![]() |
Kościół NMP Freyburg nad Unstrutą |
Ekspozycja została zorganizowana w ramach partnerstwa Muzeum Regionalnego w Siedlcach i Muzeum w Petersbergu w Saksonii-Anhalt w Niemczech zgodnie z podpisanymi 1 października 2012 r. porozumieniem o współpracy i umową o wzajemnej wymianie wystaw. Obie umowy zawarto dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego z Rządem Krajowym Saksonii-Anhalt. Współpraca między muzeami trwa już od czterech lat i została zapoczątkowana dzięki konferencji „Międzynarodowa wymiana wystaw czasowych”, która odbyła się 3 – 4 grudnia 2009 r. Będzie to druga wystawa zorganizowana wspólnie z Muzeum w Petersbergu. 20 kwietnia 2013 r. w niemieckim muzeum otwarto wystawę fotografii pana Sławomira Kordaczuka, zastępcy dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach „Szlacheckie siedziby. Wystawa fotografii dworów i pałaców wschodniego Mazowsza, południowego Podlasia i północnej Lubelszczyzny/ Adelssitze. Herrenhäuser und Paläste im östlichen Masowien, südlichen Podlachien und in der nördlichen Lublinregion”.
Dzięki temu, że wernisaż zbiega się z jubileuszem dziesięciolecia partnerstwa regionalnego między województwem mazowieckim a Saksonią-Anhalt, wezmą w nim udział: pani Ewa Orzełowska, członek Zarządu województwa mazowieckiego, pan Andrzej Żuk, kierownik Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego, pan Rainer Robra, Minister do Spraw Europy i szef Kancelarii Stanu Saksonii-Anhalt, pan Peter Schwägele, z Wydziału Współpracy z Zagranicą w Kancelarii Stanu Saksonii-Anhalt, pan Bernd Hartwich, kierownik Muzeum w Petersbergu i inni.
Prezentowane na wystawie fotografie ukazują zabytki z 28 wybranych miejsc znajdujących się na szlaku romańskim w Saksonii-Anhalt. Szlak ten jest częścią Europejskiego Szlaku Kulturowego Transromanica obejmującego najcenniejsze i najpiękniejsze zachowane wczesnośredniowieczne zabytki. W tamtych czasach na terenach obecnego landu Saksonia-Anhalt znajdował się jeden z ważniejszych ośrodków politycznych i kulturalnych Europy. Szczególny rozkwit nastąpił w X w. za panowania dynastii ottońskiej. Do naszych czasów przetrwało wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Do najważniejszych należy prezentowana na wystawie: katedra w Naumburgu z posągami fundatorów, w tym Regelindy, żony margrabiego miśnieńskiego Hermana i córki króla Bolesława Chrobrego. Niezwykle istotna jest także katedra w Merseburgu, gdzie biskupem był Thietmar, niemiecki kronikarz z przełomu X/XI w. zajmujący się również sprawami polskimi. Nie wolno zapominać o zamkach w Kwedlinburgu i Kwerfurcie, które często w swych murach gościły polskich władców. Warto również zwrócić uwagę na fotografie przedstawiające zamki Rudelsburg i Saaleck w Bad Kösen, Falkenstein w Pansfelde, czy Neuenburg we Freyburgu nad Unstrutą, a także kościół pw. św. Cyriaka w Gernrode i kościół augustianów w Petersbergu. Zostali tam pochowani przodkowie polskich królów z dynastii Wettinów. Są to tylko przykłady architektury romańskiej, których o wiele więcej zostało zaprezentowanych na wystawie.
Ekspozycja ukazuje urodę stylu romańskiego, poszerza naszą wiedzę na temat wczesnego średniowiecza i jest zaproszeniem do wycieczki do Saksonii-Anhalt, aby zobaczyć wszystko na własne oczy. Dzięki zaprezentowanym fotografiom, możemy przenieść się wyobraźnią w czasy rycerzy i dam dworu, kiedy zamki tętniły życiem a w pięknie przyozdobionych kościołach unosił się śpiew sławiących Boga mnichów.
Ekspozycja będzie czynna do 23 lutego 2014.
Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza zarówno na wernisaż, który odbędzie się 7 grudnia 2013 r. o godzinie 10.30., jak również na zwiedzanie ekspozycji.
Kamila Woźnica