REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Każda wieś chciałaby mieć takiego sołtysa!
2011-07-20 06:25:10 Artykuł czytany 1103 razy


Kazimierz Trzciński z Chmielnika w gminie Sabnie ma 86 lat, a od 45 lat pełni urząd sołtysa. Ludzie wybierali go już 14 razy z rzędu.


Jego receptą na zaufanie u wyborców jest umiejętność słuchania i unikanie sąsiedzkich konfliktów, a nawet… ich rozwiązywanie.

Kazimierz Trzciński urodził się 23 maja 1925 roku. To w Chmielniku spędził swoją młodość, wychował trójkę dzieci: dwie córki i syna, a także przeżył pięćdziesiąt jeden lat ze swoją żoną. W Chmielniku też znalazł drugą miłość i po raz kolejny się ożenił, tym samym powiększając swoją rodzinę o dzieci i wnuki małżonki. Obecnie Pan Kazimierz ma siedmioro dzieci, szesnaścioro wnucząt i czworo prawnucząt.

Wszystkim tylko życzyć takiego sołtysa! - mówi Stanisław Formański, kuzyn pana Kazimierza i kilkuletni radny w gminie Sabnie, który również współpracował z sołtysem. – Odkąd pamiętam, razem jeździliśmy do urzędu i z niego wracaliśmy – wspomina kuzyn. – Z Kazimierzem od zawsze mi się dobrze współpracuje. To jest człowiek uśmiechnięty, optymistycznie patrzy na świat. Chociaż jestem od sołtysa młodszy o 40 lat, to lepiej mi się z nim rozmawia jak z rówieśnikiem.

Chmielnik, niewielka wieś gminna w powiecie sokołowskim, może poszczycić się jednym z najstarszych sołtysów w Polsce. Pan Kazimierz do Chmielnika wprowadził się zaraz po wojnie i mieszka do dziś. Jak sam mówi sołtysem 46 lat temu został dzięki Zbyszkowi z Kostek. – Pamiętam ten czas, jak na wybory przyjechał Zbysio z Kostek i jakoś mi się to kojarzy. Niespodziewanie nim zostałem. Wtedy jeszcze gminne rady odbywały się w Skibniewie – zaznacza pan Kazimierz.

Mieszkańcy wsi zawdzięczają swojemu sołtysowi bardzo dużo, między innymi drogę asfaltową i odwodnione pola. Kiedyś, jak mówi pan Kazimierz, drogi praktycznie nie było i trzeba było o nią zaciekle walczyć.

W ubiegłym roku pan Kazimierz obchodził swoje 85 rodziny i jubileusz bycia sołtysem. Z tej okazji zorganizował przyjęcie, o którym sam ze wzruszenia nie mówi, ale prosi o to wnuczkę Martę. – To były dziadka urodziny połączone z 45 rocznicą bycia sołtysem – mówi Marta. - Impreza wyglądała jak małe wesele. Przyjechała cała rodzina, przyjaciele dziadzia i władze samorządowe i gminne. Był grill i wiele innych pyszności. Do tańca przygrywało dwóch grajków. Od wójta gminy Sabnie dziadek dostał specjalny prezent – fotel bujany. Teraz stoi on na honorowym miejscu, a dziadek może, niczym prawdziwy król, na nim wypoczywać.

Chociaż pan Kazimierz zaznacza, że to już jego ostatnie lata sołtysowania, to jak dodaje kuzyn – Kazik tylko tak mówi. Nie damy mu zrezygnować. Oby tylko mu zdrowie dopisywało, to jeszcze trochę porządzi.

Według Zdzisławy Trzcińskiej, drugiej żony pana Kazimierza, z którą jest już od 7 lat – Bycie sołtysem sprawia Kaziowi radość. Kłopotów na wsi nie ma, to i on ma głowę spokojną. W domu też można z nim wytrzymać.

Czas zapewne pokaże jak długo pan Kazimierz będzie piastował urząd sołtysa, ale niecodzienną rzeczą jest to, że po 46 latach nadal cieszy się szacunkiem wśród władz gminnych i samorządowych, a także mieszkańców całej gminy.

Cała redakcja życzy panu Kazimierzowi, aby sołtysem był jak najdłużej i nadal cieszył się szacunkiem ludzi. Kolejny jubileusz już niedługo…

Więcej informacji z Sokołowa Podlaskiego i powiatu sokołowskiego


KSKib/Sokołów Podlaski [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje