REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Parlamentarzyści apelują do rządu- podpisz petycję!
2011-02-09 15:42:44 Artykuł czytany 2011 razy


8 lutego w Urzędzie Miasta Siedlce odbyło się spotkanie parlamentarzystów i samorządowców. Celem konferencji było przyjęcie wspólnego stanowiska w sprawie ograniczenia inwestycji drogowych we wschodniej części województwa mazowieckiego jak również negatywne skutki wprowadzenia w życie Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zmiany sposobu naliczania długów samorządów. Przedstawiciele parlamentu i samorządu zaniepokojeni negatywnymi skutkami takich zmian przyjęli wspólne stanowisko


Poniżej prezentujemy pełną treść pisma, które parlamentarzyści przekazali ministrowi infrastruktury. Jeśli Państwo zgadzają się z treścią apelu  bardzo prosimy o wyrażenia poparcia za pośrednictwem komentarzy.


                                                                                                                                Siedlce 8 lutego 2011 r.


I. W nawiązaniu do rozpoczętych społecznych konsultacji, Projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015, zwracamy się do pana Ministra o powrócenie do koncepcji budowy autostrady Warszawa – granica wschodnia państwa w systemie tradycyjnym. Dotychczasowe natężenie ruchu pojazdów nie daje gwarancji uzyskania efektu ekonomicznego w pierwszych latach po realizacji autostrady. Wywoła to trudności z wyłonieniem koncesjonariusza, a więc przesunie realizację tego odcinka w bliżej nieokreśloną przyszłość. Przyjmujemy do wiadomości kłopoty organizacyjno-finansowe wynikające z dotychczasowych doświadczeń realizacyjnych i dlatego zwracamy się z wnioskiem, aby z budżetu Unii Europejskiej 2007-2013 zrealizować odcinek łączący obecnie realizowany autostradową obwodnicę Mińska Mazowieckiego z Warszawą. Konkretyzując chodzi nam o przedłużenie autostrady z Mińska Mazowieckiego do miejscowości Konik (skrzyżowanie autostrady z drogą krajową nr 2). Umożliwiłoby to uruchomienie płynnego wjazdu do Warszawy ze wschodnich rejonów kraju z ominięciem najtrudniejszych, korkujących się miejsc do których należy przejazd przez Mińsk Mazowiecki i Dębe Wielkie.
 
Rozwój infrastruktury transportowej, drogowej i kolejowej ma kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu środkowo-wschodniego Polski. Zgodnie z podstawową zasadą zrównoważonego rozwoju sieć drogowa i kolejowa na tym obszarze powinna podlegać stałej i przyspieszonej modernizacji. Podstawowe zadania warunkujące rozwój tego regionu to budowa autostrady A2 (od Warszawy do wschodniej granicy państwa oraz rozbudowa dróg ekspresowych S8, S17, S19. Prace nad przygotowywaniem realizacji kolejnych odcinków tych szlaków nie powinny zostać wstrzymane, a w miarę możliwości przyspieszane. Bardzo ważną sprawą jest też modernizacja dróg krajowych 50, 62 i 63 Oczekujemy, że zadania te zostaną utrzymane w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015.

II. Bardzo ważnym jest dokończenie modernizacji linii kolejowej E-20 związanej z przebudową węzłów kolejowych w Siedlcach, Łukowie i Międzyrzecu Podlaskim. Stanowczo domagamy się realizacji tego projektu zgodnie ze wcześniej przyjętym harmonogramem tj. zwracamy się do pana Ministra o przywrócenie realizacji modernizacji odcinka linii kolejowej Siedlce – Terespol, etap II realizowany w ramach Projektu w programu POIiŚ numer 7.1 - 9.1.

W ramach realizacji tej drugiej fazy, której zakres już jest ograniczony w programie POIiŚ numer 7.1 - 9.1 PKP PLK S.A. zamierza zmodernizować: stację w Siedlcach (w tym perony, przejścia podziemne dla pasażerów, tunel dla samochodów) oraz stacje w Łukowie i Międzyrzeczu Podlaskim. W ramach modernizacji stacji w Łukowie PKP PLK S.A. zamierza wybudować Lokalne Centrum Sterowania dla odcinka od Siedlec do Białej Podlaskiej (Centrum sterowania ruchu pociągów, sterowania ruchu na przejazdach, systemu odpłaszania zwierząt, systemu wykrywania awaryjnych stanów taboru kolejowego, itp.) Strona Polska (Urząd Integracji Europejskiej, PKP oraz Ministerstwo Infrastruktury) w roku 2002 zgodnie z propozycją przedstawicieli Komisji Europejskiej uzgodniło podział Projektu Siedlce – Terespol na dwie Fazy, biorąc pod uwagę zapewnienie ze strony UE współfinansowania realizacji II Fazy modernizacji Siedlce – Terespol w ramach przyszłych programów. W dniu 22 lipca 2009 Komisja Europejska podjęła decyzję 2006/679/WE dotyczącą wdrażania ERTMS w, tym na linii E-20. Wstrzymanie zabudowy nowego sterowania ruchem kolejowym na tym odcinku oddala w czasie realizację w/w decyzji.
Modernizacja linii E 20 jest realizowana od roku 1993. Linia E 20 w Polsce jest elementem II pan - Europejskiego korytarza kolejowego oraz korytarza transportowego F.

Polska w przeszłości zawarła wiele porozumień międzynarodowych o modernizacji tego korytarza. Polska podpisując umowy AGTC i AGC w ramach ONZ zobowiązała się do również do modernizacji tej linii, która jest wymieniona w tych porozumieniach.

Efekty modernizacji zostaną tylko częściowo wykorzystane, bo w ciągu 1 godziny
po dalszej modernizacji koleją można by było dojechać do Łukowa (prędkość handlowa jest niższa od prędkości maksymalnej). Obecna praktyczna granica dojazdu koleją do Warszawy w ciągu 1 godziny kończy się za Siedlcami.

Zawansowanie realizacji tego Projektu w PKP PLK S.A jest wysokie, wiąże się
z wydanymi na cel przygotowania projektu środkami w wysokości ok. 10 mln pln.  Posiadane są dokumenty realizacyjne: dokumentacja przetargowa, decyzje środowiskowe, decyzje lokalizacyjne, mapy do celów projektowych.

Jest powołany skład osobowy zespołu projektu (w tym doświadczenie w realizacji
oraz profesjonalna wiedza) gwarantujący sprawną realizację zadania. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowane są do ogłoszenia przetargu w I. kwartale 2011 r. Natomiast realizacja może być zakończenia w 2014 roku.

Nie realizowanie zapisów Memorandum o Finansowaniu ISPA 2001/PL/16/P/PT/012 może skutkować koniecznością zwrotu części przyznanych w ramach tego projektu środków finansowych z EU co jest jednoznaczne z koniecznością powrotu do realizacji tego zadania.

Zwracamy się do pana Ministra o uwzględnienie naszych wniosków w modyfikowanym programie wykorzystania środków UE na lata 2007-2013. Brak tych inwestycji spowoduje: dalsze pogłębianie się dysproporcji pomiędzy Polską wschodnią a pozostałą częścią kraju, pogłębienie różnic w poziomie rozwoju regionu, brak równowagi w rozwoju infrastruktury kraju, możliwość utraty szansy zrealizowania inwestycji w przyszłości ze względu na brak środków unijnych, wzrost bezrobocia, odpływ inwestorów z naszych regionów oraz, odebranie mieszkańcom szans na dobrą i wygodną komunikację.

Zwracamy uwagę Ministrowi Finansów na skutki wprowadzonego Rozporządzenia w   sprawie klasyfikacji tytułów dłużnych, które może doprowadzić do zahamowania wykorzystywania środków Unii Europejskiej przez samorządy wszystkich szczebli. Nie chodzi nam o zasadę nieograniczonego zadłużania się samorządów, ale dziwi nas włączanie do długu kwalifikacyjnego środków kredytowych pozyskiwanych na realizację inwestycji unijnych, które podlegają zwrotowi i spłacie kredytu po realizacji zadania unijnego. W efekcie tego Rozporządzenia nastąpi ograniczenie możliwości realizacji zadań w formie partnerstwa publiczno – prywatnego tak bardzo dotychczas popieranego przez Rząd jako atrakcyjna formę realizacji inwestycji. Ograniczenia wprowadzone tym Rozporządzeniem są  niekorzystne dla utrzymania ciągłości rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego rozwoju Polski.


Do wiadomości:
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk


Zobacz dokument w wersji PDF, z podpisami samorządowców i parlamentarzystów.

Przeczytaj również relację ze spotkania.


[Msz]wykop

Komentarze

 • do zorientowanego
  2011-02-10 08:59:24

  arrow

  Odpowiedzią jest lista nieobecnych na spotkaniu. Jak się ma tak pracowitych parlamentarzystów jak Kozaczynski, Rębek, Żmijan, Bergier, Abramowicz, Stefaniuk, Sławecki, Sawicki, Żaczek, Górski, Dudziński, to się nie ma co dziwic, że jesteśmy traktowani jak chwasty. Tą listę nieobecnych KRP powinno podawac codzinnie w swoich serwisach, niech ludzie się dowiedzą komu naprawdę zalezy na ich losie, a kto posłowanie traktuje jako sposób na dużą kasę i małą odpowiedzialność.

 • zorientowany
  2011-02-10 02:10:53

  arrow

  od dawna śledzę "postęp" w sprawie A2 na wschód od Warszawy. ten odcinek nie połączy Ciepadłowa z Podgrzybkowem ale EUROPĘ Z ROSJĄ, POLSKĘ Z ROSJĄ, i Wschodnią Polskę z resztą Polski itd.. Ktoś odpowie za kpinę jeśli ta część Polski zostanie potraktwana inaczej niż jest Warta

 • hihi
  2011-02-09 21:34:03

  arrow

  Oni nie jeżdżą gdzie nie witają chlebem i solą.

 • sasza
  2011-02-09 16:42:38

  arrow

  Szkoda, że nie wszystkim naszym posłom zależy. Nie było posla Rębka, Abramowicza. Za daleko do Siedlec, czy diety tam nie płacili?

 • ja
  2011-02-09 16:30:30

  arrow

  Popieram, jasne, że popieram, mam nadzieję, że głos dużej grupy parlamentarzystów będzie lepiej słyszalny w Warszawie

 • bolo
  2011-02-09 16:12:59

  arrow

  Ja zgadzam się z apelem parlamentarzystów, słusznie mówią. mam tylko nadzieję, że to nie jest element kampanii przed tegorocznymi wyborami {:

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoWrzesień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Najnowsze Informacje