R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Na pierwszym miejscu profilaktyka
2022-10-09 19:42:35 Artykuł czytany 293 razy


- Na pierwszym miejscu profilaktyka i zmiana obyczajów, to droga do trzeźwości i abstynencji – mówił Henryk Kowalczyk podczas konferencji „Ku trzeźwości Narodu – Wezwani do działania”. Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk był jednym z prelegentów, którzy wystąpili w sobotę, 8 października w Drohiczynie na diecezjalnej konferencji poświęconej kwestiom trzeźwości i abstynenci.


Wicepremier, członek Krucjaty Wyzwolenia, swoją prelekcję poświęcił ekonomicznym skutkom spożywania napojów alkoholowych. Podając statystyki i konkretne cyfry zwracał uwagę, jak znaczną część domowych budżetów Polacy przeznaczają na alkohol. Mówił o ogromnych kosztach jakie niesie za sobą picie alkoholu i jego następstwa – wypadki samochodowe i leczenie ich ofiar, wypadki w pracy czy absencja spowodowana spożywaniem alkoholu. Wg wyliczeń prelegenta, każda złotówka pochodząca ze sprzedaży alkoholu pociąga za sobą trzykrotnie wyższe wydatki.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za trzeźwość w naszych środowiskach – w parafii, w miejscu pracy, w gminie, podkreślał ks. dr hab. Piotr Kulbacki w wystąpieniu „Narodowy Program Trzeźwości – kluczowa rola parafii w kształtowaniu trzeźwej obyczajowości”. Profesor KUL przypominał, że alkohol nie jest niezbędny do życia i winniśmy tak kształtować naszą obyczajowość, by nie czyniła alkoholu bożkiem.

O społecznych konsekwencjach zaburzeń związanych z piciem alkoholu mówił ks. Wojciech Ignasiak, zwracał uwagę na obniżający się wiek inicjacji alkoholowej i społeczne przyzwolenie na sięganie nieletnich po alkohol. Wyliczał, że osoby pijące zaniedbują siebie i swoje role życiowe, życie rodzinne i zawodowe.

O tym, jakie relacje w rodzinie umacniają trzeźwość mówiła Aleksandra Cejmer, lekarz, psychoterapeuta. W swoim wystąpieniu przestrzegała przed alkoholem, który prowadzi do zachowań niszczących małżeństwo i rodzinę.

Na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie i Diakonia Wyzwolenia Diecezji Drohiczyńskiej nie mogło też zabraknąć podkreślenia roli inicjatyw sługi Bożego Franciszka Blachnickiego w działaniach trzeźwościowych. Z wykładem „Strategia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w służbie Narodowego Programu Trzeźwości” wystąpił Andrzej Kowalski reprezentujący  Ruch Światło-Życie. Przypominał, że Krucjata to bezinteresowny dar z siebie, który może zmieniać świat, że rodzi się ona w sercu człowieka, który jest wolny od lęku.

Dr Agnieszka Muzyk zajęła się tematem odpowiedzialności samorządu lokalnego za trzeźwość, przedstawiła też prelekcję na temat Dlaczego Narodowy Program Trzeźwości …? Socjolog, menager, działacz społeczny propagatorka działań trzeźwościowych mówiła o ogromnej odpowiedzialności, wyzwaniach wobec całego narodu i troski o samego siebie.

Prelegentka zwracała uwagę na odpowiedzialność samorządów lokalnych i na to czego każdy z nas ma prawo oczekiwać, przypominała że o podejście do tematu trzeźwości powinniśmy najpierw pytać kandydatów ubiegających się o stanowiska w samorządzie, a następnie powinniśmy egzekwować wypełnienie przedwyborczych obietnic.

Gospodarzami spotkania zorganizowanego w sali konferencyjnej Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie byli: ks. Jarosław Błażejak krajowy moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Ireneusz Siemek działający w strukturach diecezjalnych Diakonii Wyzwolenia.

To kolejne tego typu spotkanie w diecezji drohiczyńskiej, którego tematem była trzeźwości a zaproszono na nie przedstawicieli Kościoła i państwa oraz lokalnych liderów środowisk. Podsumowaniem konferencji mogą być wielokrotnie powtarzane słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza „Albo Polska będzie trzeźwa, albo wcale jej nie będzie!”

ZOBACZ ZDJĘCIAABol/EŁ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoGrudzień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje