R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W Drohiczynie odbył się Diecezjalny Kongres Maryjny
2022-05-16 07:53:45 Artykuł czytany 413 razy


Po raz trzeci w diecezji drohiczyńskiej zorganizowano Diecezjalny Kongres Maryjny. Wydarzenie odbyło się w Drohiczynie w dniach 13 - 14 maja i w swoim zamyśle było czasem modlitwy, nauczania a jednocześnie przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożej Pauliny Jaricot, stąd towarzysząca mu myśl przewodnia „Paulina Jaricot, Apostołka Żywego Różańca”.


W dwudniowym kongresie licznie uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, liderzy grup maryjnych, wspólnot i stowarzyszeń parafialnych oraz diecezjalnych, zelatorki i zelatorzy Kół Żywego Różańca oraz wszyscy czciciele Matki Bożej, którzy zechcieli skorzystać z tego zaproszenia. Wg szacunków organizatorów, w spotkaniach uczestniczyło ponad 400 osób.

Pierwszego dnia kongresu, który przypadł w 105. rocznicę objawień fatimskich, wyruszono w procesji fatimskiej, aby rozważać kolejne tajemnice różańca. Figura Matki Najświętszej poprowadziła wiernych z katedry do kościoła pofranciszkańskiego. Modlitwie przewodniczył ks. prał. Henryk Polak. W procesję włączyli się Rycerze Drohiccy. Modlitwa różańcowa wypełniła również drugi dzień kongresu. W katedrze drohiczyńskiej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem pod przewodnictwem ks. Karola Lipczyńskiego rozważano część radosną różańca świętego.

Punktem centralnym każdego dnia była Eucharystia. W piątkowy wieczór, Mszy św. przewodniczył ks. prał. Tadeusz Syczewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Słowo Boże wygłosił ks. kan. dr hab. Krzysztof Bielawny, Ojciec Duchowny WSD w Elblągu, Moderator Żywego Różańca Archidiecezji Warmińskiej – jeden z zaproszonych na kongres prelegentów.

Tego dnia słowa pozdrowień do przybyłych skierował bp Antoni Dydycz, który  udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Drugiego dnia kongresu, Mszy Św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. JE przypomniał życiorys Pauliny Jaricot zwracając uwagę na jej całkowite poświęcenie sprawom Bożym i nieustanne szukanie możliwości do czynienia dobra.

Oprawę muzyczną zapewnił ks. Błażej Samociuk wraz z grupą wokalno-muzyczną z Sokołowa Podlaskiego. O służbę liturgiczną zadbał ks. Mateusz Gołoś wraz z ks. Patrykiem Nagórnym.

W godzinie miłosierdzia rozważano Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wyrazem uwielbienia Pana Boga i Matki Najświętszej był niewątpliwie śpiew towarzyszący kongresowi animowany przez ks. Wiesława Niemyjskiego i chętnie podejmowany przez uczestników. Za organami zasiadła s. Małgorzata. Nie zabrakło również czasu na osobistą modlitwę i skupienie.

Ważnym aspektem kongresu był jego wymiar naukowy. W pięciu konferencjach prelegenci skupili się na osobie Matki Bożej, Sługi Bożej Pauliny Jaricot oraz na modlitwie różańcowej. Sesje naukową poprowadził ks. dr Rafał Pokrywiński, który wprowadzał w tematykę konferencji oraz prezentował sylwetki prelegentów. Uczestnicy wsłuchali następujących wykładów:

- „Pokłosie Objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie”– ks. kan. dr hab. Krzysztof Bielawny – Moderator Żywego Różańca Archidiecezji Warmińskiej
- „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”– ks. dr Jacek Gancarek – Moderator Krajowy Żywego Różańca.
„Maryja Królowa Polski” – ks. dr hab. Janusz Królikowski – prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
- „Bł. Paulina Maria Jaricot cała dla Kościoła, cała dla misji” – ks. dr Maciej Będziński – Dyrektor Krajowy PDM
- „Różaniec duchowym zapleczem misji” – ks. Mirosław Puchacz – Dyrektor PDM Diecezji Drohiczyńskiej

Tę część swoim świadectwem ubogaciła s. Krystyna Leokadia Popławska – karmelitanka Dzieciątka Jezus pochodząca z parafii Boćki, która od wielu lat pracuje na misjach w Afryce.

Na kongres przybyli kapłani diecezji drohiczyńskiej, przedstawiciele Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego, Wyższego Seminarium Duchownego, alumni, siostry zakonne oraz czciciele Matki Bożej. Na uwagę zasługuje obecność gości spoza diecezji. W spotkaniu udział wzięli duszpasterze Kół Żywego Różańca z archidiecezji białostockiej, diecezji łomżyńskiej oraz siedleckiej.

Kongres prowadzili kapłani: ks. kan. Roman Kowerdziej – Diecezjalny Duszpasterz Wspólnot Maryjnych oraz ks. kan. Wiesław Niemyjski – proboszcz parafii katedralnej. Byli oni jednocześnie organizatorami kongresu przy współpracy pani Renaty Przewoźnik – Diecezjalnej Moderator Kół Różańcowych i Nieustającego Różańca. W gronie głównych organizatorów znaleźli się również ks. dr Rafał Pokrywiński, ks. Karol Lipczyński, ks. Mirosław Puchacz oraz ks. Błażej Samociuk.

Inicjatywę honorowym patronatem objęła Senator Maria Koc, która wyraziła wdzięczność za zaproszenie oraz podzieliła się osobistym doświadczeniem modlitwy różańcowej.

Patronat medialny zapewniło Polskie Radio Białystok, Katolickie Radio Podlasie, portal Podlasie24, Niedziela Podlaska oraz Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej. Kongres był transmitowany na kanale YouTube parafii katedralnej. Sobotnia Msza św. natomiast była transmitowana na antenie Katolickiego Radia Podlasie. Dyrektor radia ks. Andrzej Sochal zwracając się do uczestników zapraszał członków Kół Żywego Różańca do odwiedzenia studia w Siedlcach i poprowadzenia modlitwy różańcowej.

Sługa Boża Paulina Jaricot – założycielka Papieskich Dzieł Rozkrzewiania Wiary oraz Kół Żywego Różańca, do beatyfikacji której przygotowywano się poprzez kongres, zostanie beatyfikowana 22 maja w Lyonie. W roku 2026 przypadnie 200. rocznica powstania Żywego Różańca. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, może się to stać dobrą okazja do zorganizowania kolejnego kongresu.

WIĘCEJ ZDJĘĆ << TUTAJ >>Tekst: ks. Marcin Gołębiewski / Diecezja Drohiczyńska
Foto: ks. Marcin Gołębiewski, al. Maciej Mieszczyński / Diecezja Drohiczyńska
Oprac. ABol [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje