KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Szachowe zmagania Duchowieństwa i Wojska Polskiego
2022-03-07 14:45:23 Artykuł czytany 445 razy


28 lutego w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie-Rembertowie miał miejsce IV drużynowy mecz szachowy Wojsko Polskie – Duchowieństwo. Mecz, składający się z 9 rund, został rozegrany systemem Scheveningen, polegającym na tym, że każdy zawodnik jednej drużyny gra z każdym zawodnikiem drugiej drużyny. Grano tempem 7’+3” (dla każdego zawodnika po 7 min. na partię oraz po 3 sek. za każde wykonane posunięcie). W sumie rozegrano 81 partii.


Pojedynek zdecydowanie wygrała drużyna Wojska Polskiego. W punktach „dużych” (liczonych 2 pkt. dla drużyny za wygraną rundę, 1 pkt za remis i 0 pkt. za przegraną) drużyna Wojska Polskiego osiągnęła wynik 18:0, a w punktach „małych” (1 pkt. za każdą wygraną partię, ½ pkt. za remis i 0 pkt. za przegraną) wynik 65:16.

Drużynę Wojska Polskiego stanowili według szachownic, z uwzględnieniem zmian zawodników (w nawiasach podano kategorie szachowe): mjr Paweł Krajewicz (kat. I++), por. Damian Graczyk (k.), ppłk rez. Cezary Bogócki (kat. I), por. Aleksander Stańkowski (kat. I++), pchor. Mateusz Tustanowski (kat. I++), pchor. Michał Choina (kat. I++), kpt. Adam Adamski (kat. I), ppłk Ryszard Cegłowski (kat. I), płk Piotr Makowski (kat. II+), ppłk rez. Adam, Wilczyński (kat. I), mjr rez. Włodzimierz Prażmowski (kat. I) i kpt. rez. Michał Garbacki (kat. I). Kapitanem drużyny Wojska Polskiego i organizatorem meczu był ppłk Ryszard Cegłowski.

Duchowieństwo reprezentowali (według szachownic): ks. Jan Kojło (kat. I), ks. Wojciech Sola (kat. I), ks. Mirosław Mejzner (kat. I), ks. Karol Jakubiak (kat. II+), ks. Sławomir Pawłowski (kat. I) – kapitan drużyny, ks. Paweł Maj (kat. III), ks. Franciszek Grela (kat. II), kl. Kamil Szczerbak (kat. III) i ks. Piotr Kubicz (kat. II). Ks. Jan Kojło jest kapłanem prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej; pozostali księża i kleryk należą do Kościoła rzymskokatolickiego.

Sędzią meczu był dr Andrzej Filipowicz, mistrz międzynarodowy i sędzia klasy między-narodowej, który m. in. sędziował mecz o mistrzostwo świata w szachach w 2014 r. Na otwarciu i zakończeniu meczu obecny był rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr Robert Kosowski. Wyraził uznanie zawodnikom i organizatorom meczu, podkreślając znaczenie „królewskiej gry” dla tych dwóch środowisk, wojska i duchowieństwa, które na co dzień muszą być gotowe, każde na swój sposób, do określonego rodzaju walki i zmagań. Warto zaznaczyć, że reprezentacja Wojska Polskiego od 2002 r. regularnie uczestniczy w oficjalnych Mistrzostwach NATO, zdobywając w 2021 r. (po raz trzeci w historii) drużynowe zwycięstwo. Po meczu nastąpiła tradycyjna wymiana pamiątek.

Po zmaganiach duchowieństwa i wojska, w dniach 28 lutego i 1 marca 2022, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie odbyły się tradycyjne Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Szybkich (po raz 17) i Błyskawicznych (po raz 21), na które zgłosiła się rekordowa liczba 31 zawodników: 21 księży, 1 diakon, 8 kleryków i 1 brat zakonny (spośród nich 1 kapłan prawosławny; pozostali uczestnicy z Kościoła rzymskokatolickiego).

W szachach błyskawicznych rozegrano 9 podwójnych rund (razem 18 partii), grając w każdej rundzie z tym samym przeciwnikiem raz białym, a raz czarnym kolorem bierek. Tempo gry wynosiło 3’+2” (dla każdego zawodnika po 3 min. na partię oraz po 2 sek. za każde wykonane posunięcie). Mistrzem Polski duchowieństwa w szachach błyskawicznych został ks. Jan Kojło z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej (16 pkt. z 18); 2 miejsce zajął ks. Woj-ciech Sola z diecezji tarnowskiej (13,5 pkt.), a 3 miejsce kl. Dawid Witko, salezjanin (12 pkt).

W szachach szybkich rozegrano 7 pojedynczych rund tempem 10’+5” (dla każdego za-wodnika po 10 min. na partię oraz po 5 sek. za każde wykonane posunięcie). W tej rozgrywce zwycięzcą został także ks. Jan Kojło (6 pkt. z 7); 2 miejsce zajął ks. Karol Jakubiak z diecezji siedleckiej (5,5 pkt), a 3 miejsce zajął kl. Tomasz Kułak, salezjanin (5 pkt.).

Mistrzostwa sędziował Józef Flaziński. Uroczystość ich zakończenia zaszczycili swoją obecnością: członek zarządu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) Adam Dzwonkowski, mistrz międzynarodowy i sędzia klasy międzynarodowej dr Andrzej Filipowicz oraz krajo-wy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń SVD.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska). Mistrzostwa mają charakter międzynarodowy i ekumeniczny: zaproszeni są duchowni, ale także siostry zakonne, bracia zakonni i klerycy różnych Kościołów chrześcijańskich.

Najbliższe mistrzostwa w szachach klasycznych (z wolniejszym tempem gry, niż w sza-chach szybkich czy błyskawicznych) odbędą się w dniach 4-8 lipca 2022 w benedyktyńskim opactwie w Tyńcu. Szczegółowe wyniki rozgrywek oraz informacje potrzebne do zgłoszenia się na kolejne można znaleźć na stronie http://www.smpd.pl/.

ZOBACZ ZDJĘCIASławomir Pawłowski SAC [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje