Jury składające się z ekspertów z dziedziny tańca i folkloru, oceniać będzie nie tylko reprezentatywność repertuaru pod względem wartości etnograficznych, artystycznych oraz historycznych, ale także weźmie pod uwagę walory sceniczne prezentacji. Skupi się na zasadach kompozycji, technice tanecznej i wykonawczej tancerzy, a także na ogólnym stylu i charakterze prezentowanych choreografii.
Festiwal na formułę dwuetapową. Pierwsza odbywać się będzie on-line. Spośród przesłanych prezentacji, jury wybierze 4 zespoły, które zaproszone zostaną w dniach 17 i 18 listopada do Sokołowa Podlaskiego. Podczas finału festiwalu 19 listopada laureaci zaprezentują się na żywo przed sokołowską publicznością, a jury wybierze jego zdaniem najlepszy zespół, który otrzyma nagrodę Grand Prix.
Ponadto festiwal im. Michała Kosińskiego to także doskonała forma działalności edukacyjnej. Oprócz konkursu i prezentacji tanecznych odbywać się będą warsztaty w szkołach na terenie Powiatu Sokołowskiego. Zorganizowana zostanie także konferencja naukowa dotycząca polskich tradycji tanecznych i ich aspektu scenicznego oraz warsztaty dla tancerzy. Organizatorzy są przekonani, że taka formuła festiwalu, zakładająca połączenie sztuki i nauki z edukacją, odpowiada misji jego patrona Michała Kosińskiego - założyciela światowej organizacji CIOFF, pod której patronatem odbywa się ponad 330 międzynarodowych festiwali na całym świecie, zrzeszającej zespoły folklorystyczne z 140 tysiącami wykonawców i ponad 10 milionami widzów.
.png)
Inf. pras.
Js