R E K L A M A



SOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Harcerz, ochotnik, ułan
2021-09-06 17:32:17 Artykuł czytany 1144 razy


Takich jak on były tysiące, ale jego postać można uznać za symboliczną. W Zembrowie, w powiecie sokołowskim, upamiętniono w niedzielę 5 września Michała Demideckiego-Demidowicza, młodego ułana-ochotnika, który poległ tam podczas wojny polsko-bolszewickiej.


Michał Demidecki-Demidowicz urodził się w grudniu 1902 w Mińsku Litewskim (obecny Mińsk, stolica Białorusi). Był harcerzem, który podczas wojny polsko-bolszewickiej zaciągnął się do 201. ochotniczego Pułku Szwoleżerów. Wojował zaledwie kilka dni. W walkach osłonowych i szarży konnej koło wsi Zembrów 7 sierpnia 1920 roku odniósł śmiertelną ranę. Zmarł po kilku godzinach i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Po zakończeniu wojny jego rodzina wystawiła na jego grobie okazały, charakterystyczny pomnik.

Przez cały PRL wojna polsko-bolszewicka była spychana w niepamięć. Badania i upamiętnianie odżyły po 1989 roku, ale przez długie lata koncentrowały się na „wielkiej” historii: dowódcach, armiach, dywizjach, dużych starciach zbrojnych. Nadszedł jednak czas, by przypomnieć i te lokalne epizody i miejscowych bohaterów. – Historia Michała Demideckiego-Demidowicza jest bardzo ciekawa, bo był to jeden z przedstawicieli wielkiego ochotniczego zrywu do wojska w 1920 roku. To przykład heroizmu, hartu ducha i woli walki. Śmiertelne rany odniósł, gdy podczas wycofywania oddziału próbował zabrać z pola walki rannego kolegę. Inicjatywa odnowienia jego nagrobka to nasz obowiązek i to wspaniale, że włączyła się w to lokalna parafia, nasz szwadron, a wspomógł finansowo Instytut Pamięci Narodowej – powiedział Radiu Podlasie rotmistrz kawalerii ochotniczej Piotr Szakacz, dowódca szwadronu honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich imienia pułkownika Jana Kozietulskiego.

– Staramy się pamiętać o wszystkich bohaterach, nie tylko tych najbardziej znanych: dowódcach i politykach. Zabiegi polityczne nie byłyby skuteczne, gdyby nie postawa narodu i tych Polaków, którzy w chwili próby stawili się na wezwanie Ojczyzny. Ten młody ułan jest symbolicznym przedstawicielem rzeszy tysięcy ochotników, którzy chwycili wtedy za broń. Dlatego pomogliśmy lokalnemu środowisku i ks. proboszczowi Piotrowi Arbaszewskiemu, który nam tę mogiłę zgłosił – dodał Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Instytut docenia lokalnych badaczy przeszłości, którzy takie postacie wyszukują i opisują: – To jest dla nas ogromne wsparcie, bo nie sposób wszędzie dotrzeć z poziomu Warszawy, czy nawet naszych jedenastu oddziałów.

Sam IPN intensywne badania nad armią ochotniczą 1920 roku podjął dwa lata temu. Rok temu wydał o niej duży album, odsłonił też kilkanaście tablic pamiątkowych w miejscowościach, gdzie działały punkty werbunkowe. To właśnie dzięki nim Polska wystawiła armię, która skutecznie zasiliła skrwawione i wycieńczone oddziały Wojska Polskiego, przyczyniając się do historycznego zwycięstwa.
Uroczystości w Zembrowie były bardzo okazałe. Wzięli w nich udział przedstawiciele wojska, IPN, okolicznych samorządów, policji, ochotniczych straży pożarnych, szkół i harcerzy. Mszy świętej przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, który w homilii mówił o tym, czego uczy postać Michała Demideckiego-Demidowicza: – Przede wszystkim tego, że najwyższych wartości trzeba bronić. Uczy też wielkoduszności i odwagi, bo przecież nie z przymusu młodziutki harcerz poszedł bronić ojczyzny. A jaki obowiązek ciąży na młodzieży żyjącej w dobie wolności? Rzetelnie przygotować się do dorosłego życia, a to znaczy nie tylko zdobywać wiadomości z różnych dziedzin wiedzy ziemskiej, ale i postępować na drodze Chrystusowej, radzić sobie z emocjami, utwierdzać patriotyzm.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz na cmentarz, odsłonięcie odnowionego pomnika na grobie Michała Demideckiego-Demidowicza i złożenie kwiatów. Potem na pobliskim polu swoje umiejętności zaprezentowali rekonstruktorzy przedwojennej kawalerii, a całość zakończyła się piknikiem na terenie plebanii.

Co po tym zostanie? Niewątpliwie większe zainteresowanie ochotnikami z 1920 roku. Temat obiecują podjąć harcerze: – W naszej pracy wychowawczej sięgaliśmy do tej pory głównie po przykład Szarych Szeregów, czyli harcerzy z II wojny światowej. Dzisiejsza uroczystość to świetna okazja, żeby zacząć mówić i o tych, którzy byli wcześniej – powiedział nam przewodnik Mateusz Pasik, drużynowy 33. Sokołowskiej Drużyny Harcerskiej „Avanti” im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Więcej zdjęć >>> TUTAJ <<<






[AB   [MSz]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Sokołów Podl.

w lewoListopad 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje