
Ta cała gama składników aktywnych sprawia, że dziurawiec od lat szeroko wykorzystywany jest w lecznictwie. Działanie preparatów z zielem dziurawca zależy od tego jakim procesom zostanie ono poddane po wysuszeniu. Dlatego alkoholowe wyciągi działają na ośrodkowy układ nerwowy, a wodny napar z dziurawca pobudza układ trawienny do pracy. Natomiast macerat zastosowany zewnętrznie nada się do leczenia ran. Aby dziurawiec zawierał najwięcej składników aktywnych, roślina musi zostać zebrana w okresie kwitnienia.
Jak jeszcze wykorzystywany jest w medycynie dziurawiec zwyczajny?
• Po dziurawiec można sięgać w przypadku każdego rodzaju kamicy moczowej. Działa moczopędnie i jednocześnie rozkurczowo. Nie mniej jednak jest to zastosowanie bardziej wykorzystywane w medycynie ludowej niż popularnej farmakoterapii tego schorzenia.
• Dziurawiec posiada właściwości uspokajające i wykorzystywany jest niekiedy do leczenia depresji. Swoje działanie dziurawiec zawdzięcza hyperycynie. Substancja ta hamuje rozkład serotoniny, neuroprzekaźnika nazywanego także "hormonem szczęścia". Ponadto hyperycyna jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, a także działa na receptory dla serotoniny. Podobnie działają klasyczne leki przeciwdepresyjne. Ekstrakty z dziurawca mogą być wykorzystywane jako opcja leczenia drugiego bądź trzeciego rzutu u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną depresją. Gdy pacjenci ci dodatkowo nie chcą zażywać syntetycznych farmaceutyków albo ich nie tolerują. Nie mniej jednak ze względu na interakcje z wieloma lekami stosowanymi w depresji, która wymaga często złożonego leczenia, dziurawiec rzadko rekomendowany jest pacjentom cierpiącym na tą chorobę.

• Dziurawiec stosowany jest również w leczeniu bielactwa oraz innych zmian na skórze związanych z zaburzeniami pigmentacji. Wyciąg z rośliny podawany jest doustnie, a jednocześnie sok lub olej stosowany jest do przemywania różnych zmian skórnych, które następnie poddawane są fototerapii.
• Wyciągi olejowe z dziurawca wykorzystywane są do leczenia ran, odmrożeń i oparzeń. W miejscu uszkodzenia skóry działają antyseptycznie i ściągająco. Ponadto można je stosować miejscowo w przypadków stanów zapalnych w obrębie śluzówki jamy ustnej, m.in. na ból gardła, zapalenie dziąseł.

Dziurawiec nie powinien być podawany dzieciom, jak również kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Zawarta w zielu dziurawca hyperycyna mimo, że wykazuje działanie uspokajające i przeciwdepresyjne może być stosowana jedynie w monoterapii. Ze względu na wysokie ryzyko interakcji z lekami stosowanymi w psychiatrii. Zawarta w dziurawcu hyperycyna zwiększa wrażliwość na światło słoneczne. Stosowanie latem preparatów z dziurawcem w połączeniu z ekspozycją na słońce może prowadzić do powstania fotouczuleń i oparzeń szczególnie u osób z jasną karnacją, znamionami i istniejącymi chorobowymi zmianami skórnymi. Jeśli chodzi o leczenie ran oraz zmian barwnikowych za pomocą dziurawca również należy ograniczyć ekspozycję na słońce.

WIĘCEJ
TUTAJ
fot.: ABol