W składzie wiesiołka można spotkać liczne nienasycone kwasy tłuszczowe. Wśród nich znajdują się te z rodziny omega (linolowy oraz gamma-linolenowy). Ponadto minerałami, które znajdują się w wiesiołku, są wapń, magnez, cynk oraz selen.
Stosuje się go przy obniżaniu parametrów lipidowych, dzięki czemu przeciwdziała miażdżycy naczyń krwionośnych, a w konsekwencji – ogranicza ryzyko wystąpienia zawału serca lub choroby niedokrwiennej. Oprócz tego, produkty na bazie wiesiołka stosuje się przy neutralizowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i łagodzeniu wahań nastroju oraz migrenie. Znany jest pozytywny wpływ wiesiołka na procesy pamięciowe i koncentrację. Zaleca się go osobom, które chciałyby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów – wiesiołek przyspiesza przemianę materii, a także zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Zioło to ogólnie bardzo pozytywnie wpływa na organizm, wzmacnia go, poprawia odporność i pomaga zwalczać różnego rodzaju infekcje. Stwierdzono nawet, że wiesiołek dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego posiada właściwości antynowotworowe i może być pomocny zwłaszcza w walce z rakiem piersi.
Wiesiołek stosuje się również jako środek pielęgnacyjny. Jeśli chodzi o jego właściwości kosmetyczne, wygładza cerę, wzmacnia włosy i paznokcie. Wiesiołek nawilża skórę, pomaga utrzymać jej jędrność i elastyczność. Ponadto obecne w nim kwasy pozwalają pozbyć się różnych dolegliwości, takich jak łuszczyca, egzema czy trądzik. Olej z nasion wiesiołka oprócz użytku wewnętrznego można stosować również zewnętrznie – do smarowania skóry, nakładania na mokre włosy lub wcierania w paznokcie. W przypadku włosów doskonale sprawdza się też napar z suszonych liści wiesiołka wykorzystywany w formie płukanki.
Wiesiołek w nocy | |
Wiesiołek w dzień |
źródło: https://wcinaj-miod.pl/wiesiolek/
Inf. pras.
EŁ/ABol